Търсене
Close this search box.

Европейски конкурс за млади учени 2019 (част от броя: Научни европейски проекти с българско участие)

Европейски конкурс за млади учени 2019 (част от броя: Научни европейски проекти с българско участие)

Европейски конкурс за млади учени 2019 (част от броя: Научни европейски проекти с българско участие)

Европейски конкурс за млади учени 2019 (част от броя: Научни европейски проекти с българско участие)


Направи дарение на училище!



***

Описание на проекта

Повече от 150 млади учени от 39 страни по света се включиха в 31-ия конкурс на ЕС за млади учени (EUCYS) в София, България, през септември 2019 г. Състезателите студенти представиха своите изследвания пред жури, включващо успешни и изтъкнати учени от цяла Европа. Проектите включваха нов усъвършенстван процес на лечение за отстраняване на антибиотици от отпадни води и метод за оценка на скелетната възраст, основан на анализа на черепната структура. 

Организиран от българското министерство на образованието, проектът EUCYS2019, финансиран от ЕС, също създаде пилотна паралелна програма на възпитаници на различни университети, за да събере бивши участници в конкурса и да постави основите на бъдеща мрежа на EUCYS за университетски възпитаници.

EUCYS се явява най-важното училищно и студентско научно изложение в ЕС.

 


Разбери повече за БГ Наука:

***

 

Предмет на проекта

Конкурсът на Европейския съюз за млади учени (EUCYS) се организира от 1989 г. с цел популяризиране на науката и изследванията сред младежта на Европа и обединяване на талантливите младежи от континента, за да се срещнат с техни колеги с подобни способности и интереси и да общуват с някои от най-изтъкнатите учени в света.

България организира EUCYS за първи път през 2019 г., но организаторите имаха богат предишен опит в провеждането на подобни събития, които са организирани с партньорството и подкрепата на Министерството на образованието и науката (МОН) и ключовите експертизи на Института по математика и информатика на Българската академия на науките (ИМИ БАН), обществена изследователска организация с над 40 години опит в образованието и научните изследвания. Това партньорство продължи, с МОН като водеща организация и ИМИ БАН, който се присъедини като страна свързана с министерството, отговорна за координацията и изпълнението на конкурсната програма и паралелните научни и културни дейности.

Конкурсът събера повече от 150 млади изследователи от повече от 40 страни. Освен това, пилотна паралелна програма на възпитаници събера бивши участници в конкурса и положи основите на бъдеща мрежа от възпитаници на EUCYS. В продължение на четири дни участващите проекти бяха интервюирани от жури, съставено от водещи европейски учени и се състезаваха за награди от Европейския съюз, специални награди и награди на организацията домакин. В свободното си време на участниците беше предоставена възможност да посетят български изследователски институции и исторически паметници с общоевропейско значение.

 

Всички видеа от БГ Наука свързани с конкурса (EUCYS) и българските участници може да видите тук – https://www.youtube.com/c/bgnauka/search?query=eucys

 

Научни области

/ естествени науки / математика

 

Програма

H2020-EU.5.a. – Превръщане на научните и технологичните кариери в привлекателна цел за младите студенти и насърчаване на устойчивото взаимодействие между училища, изследователски институции, индустрията и организациите на гражданското общество

 

Тема

IBA-SWFS-EUCYS-2019 – Конкурс на Европейския съюз за млади учени (EUCYS) 2019

 

Схема за финансиране

CSA – Координиращи действия и съпорт

 

Координатор

Министерството на образованието и науката, България (евро финансиране: € 800 000)

 

Вижте цялата информация за проекта в броя  (безплатно в PDF) >> Специализиран брой: Научни европейски проекти с българско участие

 

Специализиран брой: Научни европейски проекти с българско участие

 

Този брой се реализира с подкрепата на
проекта K-TRIO 4 (Европейска Нощ на
Учените 2020 г.)

В този брой ще намерите над 15 научни проекта финансирани от Европейската комисия с изключително българско участие.
Искаме да покажем, че в България се правят изключителни неща и нивото на научна експертиза е европейско. Разбира се, това е една малка част от научните проекти, в които участват различни български организации. Може да следите интервютата, които пускаме в текст, аудио и видео на български учени, за да разберете още повече за българските участия в европейски проекти.

 

ИЗТЕГЛИ БЕЗПЛАТНО В PDF >>

 

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.