Търсене
Close this search box.

EURAXESS – Харта и Кодекс на европейските учени

EURAXESS – Харта и Кодекс на европейските учени

EURAXESS – Харта и Кодекс на европейските учени

EURAXESS – Харта и Кодекс на европейските учени


Направи дарение на училище!



***

 

В тази статия ще представим как EURAXESS е обвързана с Хартата и Кодекса и с какво мрежата допринася за протичането на процеса на присъединяване на европейските научни организации към принципите на този документ. Вече няколко пъти в нашите статии сме споменавали за логото на този процес    и сега ще изясним ролята му.

“Хартата на европейските учени представлява група от принципи и изисквания, които определят ролите, отговорностите и правата на учените, както и тези на работодателите им и финансиращите ги организации.” – така е дефинирана Хартата в документа, а Кодексът за поведение при наемане на учени се определя като “състоящ се от серия главни принципи и изисквания, които трябва да се следват от работодателите и/или финансиращите организации при назначаване или наемане на учени.” 

Чрез доброволното присъединяване към принципите, изложени в документа, организациите декларират и се самообвързват да ги следват и съобразят политиките и процедурите си с тях. Това е началото на траен процес на модернизиране и уеднаквяване на Европейското научно пространство (ERA), наречен Стратегия за човешките ресурси в науката (HRS4R).

Къде можете да научите повече? В специалната секция на портала на EURAXESS:


Разбери повече за БГ Наука:

***

 

Мрежата EURAXESS играе ключова роля и Европейската комисия управлява процеса чрез специално създадения за целта електронен инструмент, който е достъпен на портала. Контактните лица на мрежата от своя страна са активни участници в процеса в техните организации, а националните координатори съдействат на институциите в разработването и прилагането на съответните политики на национално ниво.

При успешно преминаване на първия етап от процеса, организациите получават наградата да ползват логото  като това допринася за тяхната разпознаваемост и повишава репутацията им в международен мащаб. Организациите, получили логото, го публикуват на заглавната си страница, както и се ангажират да поддържат под страница, в която регулярно да публикуват информация и документи, свързани със Стратегията за развитие на човешките ресурси в науката заедно с Анализа на несъответствията в политиките и процедурите си и Плана за действие за преодоляването им.

Например така изглежда страницата на Софийски университет „Св. Климент Охридски“:

Под страницата на университета за Стратегията за развитие на човешките ресурси в науката в СУ е:

Все повече и повече научни организации се присъединяват към принципите, заложени в Хартата и Кодекса, още повече, че донякъде това е свързано и с финансирането на научни проекти, както на национално, така и на европейско ниво.

Каква е картината към момента? Понастоящем близо 600 организации са получили наградата ‘HR Excellence in Research”: 

като най-голям е броят им в Испания (136), Великобритания (100) и Полша (91).

 

А какво е положението в България?

Понастоящем четири научни организации в България притежават наградата за отлични постижения в осигуряването на благоприятна среда за насърчаване и развитие на научноизследователската дейности и кариерното развитие на учените: 

Не напразно всички успешно преминали първи етап и получили логото организации са и членове на мрежата. В много от останалите организации членки вече се работи по предприемане на първата стъпка в този процес. Подкрепата на Министерство на образованието за национална мрежа EURAXESS е отразена в Национална стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2017 – 2030 г., стр. 30, а обвързването с прилагането на принципите на Хартата и Кодекса е споменато в същия документ на стр. 40, като инструмент за повишаване качеството на научните изследвания, повишаване на научния потенциал и трансфера на резултати и знание.

 

Ако имате въпроси, пишете ни на: mobility@fmi.uni-sofia.bg 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.