Търсене
Close this search box.

ЕДИН АМЕРИКАНСКИ ПРОФЕСОР НЕ ТРЯБВА ДА СТРУВА 1795 БЪЛГАРСКИ

ЕДИН АМЕРИКАНСКИ ПРОФЕСОР НЕ ТРЯБВА ДА СТРУВА 1795 БЪЛГАРСКИ

ЕДИН АМЕРИКАНСКИ ПРОФЕСОР НЕ ТРЯБВА ДА СТРУВА 1795 БЪЛГАРСКИ

ЕДИН АМЕРИКАНСКИ ПРОФЕСОР НЕ ТРЯБВА ДА СТРУВА 1795 БЪЛГАРСКИ


Направи дарение на училище!



***

Българският принос в науката е значително по-обективен критерий за оценка, отколкото е приносът в българската наука

Автор: Д-р Георги Чалдъков

 

През 2011 г. беше закрита Висшата атестационна комисия и изборът на доценти и професори бе предоставен на университетите. Оттогава „Професори и доценти масово плагиатстват” (вестник „Труд”, 11 февруари 2015 г.) и „Вузовете вече произвеждат поне по един професор дневно” (вестник „Сега”, 11 февруари 2015 г.).

Тези дни служебният министър на образованието и науката – международно признатият учен проф. Николай Денков (физико-химик) – предложи въвеждане в Закона за развитие на академичния състав на: (i) минимални задължителни изисквания за допускане до конкурси за доценти и професори и (ii) отнемане на тези звания при установяване на плагиатство.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Настоящата статия „Един американски професор не трябва да струва 1795 български професори” е публикувана преди 20 години във вестник „Капитал”. Тогава, обявените от БНБ валутни курсове за 12 септември 1997 г. показваха, че един щатски долар струва 1795 български лева. Оттук идва и заглавието на статията.

Част от статията, публикувана през 1997 г.

Защо България е “в парадоксалното положение да има поотделно талантливи деца, добра интелектуална семейна среда, немалко преподаватели на високо равнище, а резултатът от дейността на образователната система да е незадоволителен?”, пита “Капитал” в 34-ия си брой. Ще се опитам да отговоря само в един аспект на този глобален и национален въпрос: висшето медицинско образование в България.

Тук няма да пиша за финансовите средства за подобряване на дейността на нашето образование. Ще пиша накратко за принципите за  получаване на научните степени и звания в медицинските университети.

Научните степени и звания

В университетите на Западна Европа, Америка и Япония основните научни степени са: Philosophy Doctor (PhD) и Doctor of Science (DSc). А нашите Доктор и Доктор на науките. Научните звания са: асистент, доцент и професор. За да няма звания без знания, в тези университети знаят, че главното изискване за удостояване на даден университетски преподавател с PhD, DSc, доцент или професор е приносът им в областта на науката, в която той работи. От своя страна, приносът в науката се измерва с качеството и броя на публикациите, при което качеството, а не броят, има водещо значение.

Науката, която се занимава с това – наукометрията, казва, че стойността на даден учен и университетски преподавател се определя от силата на списанията, в които той публикува резултатите си, и от броя на цитиранията на неговите публикации. Съответно твоят impact factor, citation index и hindex е по-висок – те са оценката на твоите постижения в науката!

Накратко, къде публикуваш означава какво публикуваш, каква е научната стойност на твоите резултати. След “къде/какво” идва “колко” е броят на публикациите. Това е смисълът на известния сред учените в развитите страни израз „Publish or perish!” (Публикувай или загиваш!).

Следователно в Закона за развитие на академичния състав би трябвало да намери място следното:

– за получаване на научната степен PhD до защита да се допускат колеги, които имат поне три (3) публикации в реферирани по света научни списания;

– за получаване на научната степен DSc до защита да се допускат колеги, които имат поне десет (10) публикации в реферирани по света научни списания;

– за конкурс за доцент да се допускат колеги, които имат поне десет (10) публикации в реферирани по света научни списания, при което научната степен PhD да няма решаващо значение;

– за конкурс за професор да се допускат колеги, които имат поне двадесет (20) публикации в реферирани по света научни списания, при което научната степен DSc да няма решаващо значение.

Други задължителни изисквания за професура: кандидатът да има поне два успешно защитили аспиранти (PhD студенти); кандидатът да има участие и/или да е автор на поне едно издадено ръководство или учебник.

Ако за някои колеги и особено за някои политици и администратори не съм достатъчно ясен, то завършвам така: български принос в науката е значително по-обективен критерий за оценка, отколкото принос в българската наука. Казано с други думи, един американски професор не трябва да струва 1795 български професори. Независимо от обявените от БНБ валутни курсове за  2017 г.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.