Търсене
Close this search box.

Двама математици разрешиха десетилетна математическа загадка и вероятно смисъла на живота

Двама математици разрешиха десетилетна математическа загадка и вероятно смисъла на живота

Двама математици разрешиха десетилетна математическа загадка и вероятно смисъла на живота

Двама математици разрешиха десетилетна математическа загадка и вероятно смисъла на живота


Направи дарение на училище!



***

Във фантастичната поредица на Дъглас Адамс „Пътеводител на галактическия стопаджия“ няколко програмисти дават задача на най-мощния в галактиката суперкомпютър да отговори на въпроса на всички времена, а именно „Какъв е смисълът на живота, вселената и всичко останало?“. След 7,5 милиона години на обработка на информацията, компютърът дава своя отговор – „42“. Едва тогава програмистите осъзнават, че вече никой не знае въпроса, на който компютърът е трябвало да отговори.

В днешно време, в един от най-впечатляващите примери за влиянието на изкуството върху реалния живот, група от математици използваха 500 000 компютъра, за да разрешат математическа загадка от десетилетия, в която се оказа, че е замесено и така известното число 42.

Въпросът, който ни връща поне в далечната 1955 г., но над който са разсъждавали и гръцките мислители през III в.пр.н.е., е: „Как може да се изрази всяко число между 1 и 100 като сума от три куба?“ Или представено по алгебричен начин: „Как може да се реши x^3 + y^3 + z^3 = k, където k е равно на всяко цяло число между 1 и 100?“

Наглед проста, тази неразрешима задача е известна като Диофантово уравнение, кръстена на древния математик Диофант от Александрия, който е предложил подобен набор от неразрешими задачи преди повече от 1 800 години. Съвременните математици, които са се трудили над задачата през 1955 г., бързо са намерили решение, когато k е равно на много от по-малките числа, но трудности в решението създават някои от по-големите. Най-трудните, за които до началото на 2019 г. е било невъзможно да се намери решение, са 33 и…точно така – 42.

През април математикът Андрю Букър от Университета в Бристол (Англия) отхвърли 33 от списъка. В търсене на решение на Диофантовото уравнение, използвайки компютърен алгоритъм, със зададени стойности на x, y и z между положителни и отрицателни цели числа от 99 квадрилиона, Букър открива отговора за 33 след няколко седмици на компютърно изчисление.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Но все пак, след това изтощително изчисление, не се намерил отговор за 42. Предполага се, че ако има такова, то някои от целите числа трябва да са много над 99 квадрилиона. Изчисляването на стойности, които са толкова големи, би отнело безумно много изчислителна мощност. За следващия си опит Букър се обръща за помощ към математика Андрю Сътърланд от Масачузетския технически институт, който помага на Букър да резервира време за използването на световна компютърна мрежа, наречена Черити Енджин.

Според изявлението на Университета в Бристол, тази мрежа е „световен компютър“, който използва неизползваната компютърната мощ на над 500 000 компютъра от цял свят. Използвайки компютрите на хиляди потребители и 1 милион часа за обработка на информацията, Букър и Сътърланд най-накрая намират решение на Диофантовото уравнение, където k е равно на 42.

И така, без излишно суетене, ето го въпроса и отговора на „смисъла на живота, вселената и всичко останало“:

 (-80538738812075974)^3 + (80435758145817515)^3 + (12602123297335631)^3 = 42

Какво е чувството? Великолепно? Поразително? Просто бъдете благодарни, че за разлика от търсенето на истината при Дъглас Адамс, в този случай цялата Земя не беше унищожена.

Превод: Мая Александрова
Източник:
Live Science


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.