Търсене
Close this search box.

Древни останки може да са принадлежали на нов човешки вид

Древни останки може да са принадлежали на нов човешки вид

Древни останки може да са принадлежали на нов човешки вид

Древни останки може да са принадлежали на нов човешки вид


Направи дарение на училище!



***

Находище от древни човешки останки, открити в пещера в Южна Африка, може да ни даде нова картина на човешката еволюция, както и доказателства за неоткрит досега човешки вид.

Лий Бергер от университета на Витватерсранд в Йоханесбург и колегите му наричат ​​пещерата просто UW 105, тъй като това е 105-ият обект, който са идентифицирали. Недалеч от там е и пещерата Изгряваща звезда, където през 2013 г. екипът му откри нов вид, наречен Homo naledi. На следващата година групата открива фрагмент от долна челюст с един зъб в UW 105. Те също принадлежат на хоминин, но по това време все още не са били проучени, тъй като разкопките в Изгряващата звезда са били приоритет.

Тогава се появи covid-19 и даде възможност на екипа да събере останките и от UW 105.

Бергер изчислява, че екипът му е открил там между 100 и 150 парчета от кости през последните няколко месеца, включително части от череп, лопатки, зъби и кости от крайници. Той твърди, че те принадлежат на поне четири индивида, от които единият изглежда е възрастен, а двама са непълнолетни.

Групата на Бергер открива, че те не са на съвременни хора, нито са от H. naledi или Australopithecus sediba. Зъбите им са твърде големи за всеки от тези видове.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Според наблюденията на Бергер, зъбите приличат на кътник, открит в близката пещера Гондолин, за който се смята, че принадлежи на Paranthropus robustus, едър хоминин, живял преди 1 и 2 милиона години. Големите му зъби може би са били използвани за дъвчене на жилави растения и трева.

Големите зъби се смятат за „примитивни“, така че това може да предполага, че собствениците на тези големи зъби от UW 105 принадлежат към нов вид или подвид, но Бергер казва, че оценката на възрастта въз основа на формата е „задача за глупаци“. Еволюцията не върви по прави линии, припомня той, така че понякога привидно примитивни черти могат да се появят и в по-късните видове. Той посочва H. naledi, който има череп, малко по-голям от този на шимпанзе, но все пак е живял само преди 250 000 години.

Вместо това Бергер чака резултатите от независими изследвания и анализи на датировките. 

Всички вкаменелости произхождат от слой скала в пещерата, покрит със сталагмити: слой, образуван при отлагане на минерали от капещата от тавана вода. Трябва да е възможно да се определи възрастта на сталагмитите, което ще даде и минимална възраст на изкопаемите останки в този пласт.

Рано е да се каже дали останките са от нов вид ранен човек или от вече известен на науката вид, но те изглеждат различни от всички други. 

Трейси Кивел от университета в Кент (Великобритания), един от редовните сътрудници на Бергер, казва че и кътните и предните зъби са големи, за разлика от тези на P.robustus, който е имал само големи кътни зъби. Също така, костите от останалата част на тялото са сравнително малки, което предполага по-скромно телосложение, необичайно за хоминин с толкова големи зъби.

“За мен всичко това означава различен начин за адаптиране към определена по-специфична среда“, казва Кивел. „Дори и да изглеждат доста сходни, явно тези същества, адаптиращи се към тяхната среда по различен начин, вероятно са и различен вид. Въз основа на малкото информация, с която разполагаме засега, бих казал, че нещата изглежда вървят в тази посока.“

Източник: New Scientist Magazine
Превод: Радослав Тодоров

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.