Търсене
Close this search box.

Десет прости правила за писане на научнопопулярни книги

Десет прости правила за писане на научнопопулярни книги

Десет прости правила за писане на научнопопулярни книги

Десет прости правила за писане на научнопопулярни книги


Направи дарение на училище!



***

Учените от дълго време пишат за масовата публика. Запознаването на широката общественост с идеи и открития чрез научнопопулярните книги предизвиква дебати, влияе на културата и вдъхновява бъдещи изследователи. Научнопопулярните книги също така обогатяват авторите си с нови умения и отворят пред тях различни възможности, а в някои случаи поставят началото на втора кариера за тях.

Писането на научни трудове е основна част от академичния живот, но има някои съществени разлики, когато става въпрос за издаване на книги адресирани към по-широката аудитория. Въз основа на собствения ми опит с писане на научнопопулярни книги разработих следващите правила, обобщаващи основните моменти, които трябва да вземе предвид авторът от получаването на предложение за написване на книга до нейното публикуване.

Правило № 1: Трупайте опит с писане

Има една стара поговорка, че за да създадеш добър роман, трябва да напишеш чернова, да я сложиш в чекмедже, да забравиш за нея и след това да започнеш да работиш върху онова, което ще се превърне в истинската книга. Писането изисква огромна практика затова е добра идея първо да се създаде портфолио от статии, истории и публикации в блогове. Някои от тези опити няма да бъдат успешни и вероятно много неща ще останат непубликувани. Въпреки това редовното писане ви позволява да усъвършенствате стила си. В процеса на работа ще развиете много от необходимите умения за писане на книги – от набелязването на истории и идеи до структурирането и редактирането на съдържанието. Всичко това ще ви помогне и да вземете решение дали наистина искате да се захванете с проект за книга.

Правило № 2: Намерете правилната тема


Разбери повече за БГ Наука:

***

Ако имате идея за книга, трябва да обмислите два основни въпроса. Защо тази книга трябва да бъде публикувана сега? И защо именно вие сте човекът, който трябва да я напише? Хубаво е, ако темата е навременна и нова (или представя нова гледна точка по познат въпрос). Помислете кое е важно в средносрочен план: евентуалното излизане от печат на книгата може да отнеме три до четири години, така че това, което в момента е в новините, дотогава може би вече няма да е актуално. Също така добре е да помислите как академичното ви образование кореспондира с книгата. Изглежда най-лесно да се съсредоточите върху вашата конкретна област на изследване, но в действителност е по-полезно да разкажете история насочена към по-широка аудитория. Първо, тя ще достигне до повече читатели, които дори да се интересуват от вашата област, не биха били особено заинтригувани от само една конкретна подтема. Второ, това може да направи процеса на писане по-интересен и за вас самия, защото ще откривате нови неща, докато проучвате и създавате творбата си.

Правило № 3: Вземете си агент

Ако искате да напишете книга, която да се продава (предназначена за широката аудитория), добре е да си наемете литературен агент. Въпреки че това ще означава около 15% по-малко доходи за вас, имайте предвид, че повечето издатели няма да приемат предложение за написване на книга, ако то не идва от уважаван агент, а и е по-добре да имате 85% плащане от добър издател, отколкото 100% от никой. Агентът освен това ще редактира предложението за книгата, ще подава заявки към издателите, ще урежда договори, ще предупреждава при потенциални проблеми и ще отговаря за възнагражденията.

Как да си намерите агент? Помага, ако имате отлична идея за книга или наскоро сте направили нещо открояващо се. Ако сте утвърден академик, имате големи открития и проекти на ваше име; или ако сте по-млад, но сте спечелили награда или сте провели дискусии, предизвикали голям интерес. Не забравяйте, че агентите и издателите се интересуват също толкова от вас самия, колкото и от книгата.

Правило № 4: Напишете предложение

Нехудожествените произведения обикновено се предават на издателите под формата на предложение. Също както при стипендиите за научни изследвания, има някои правила, които трябва да се спазват. Предложенията обикновено се състоят от около 5000 думи и целта им е да очертаят съдържанието, вашата квалификация и каква е конкуренцията. Авторите често включват и примерна глава, обикновено от средата на книгата, за да дадат представа на издателя за стила им на писане (което означава още няколко хиляди думи). Ако това ви се струва много, помислете за белетристите, които обикновено първо трябва да завършат целия роман. Един добър агент ще ви помогне да редактирате предложението и да го представите във възможно най-добра светлина. Вслушайте се в съветите му, но все пак не се съгласявайте да добавяте неща, които не ви носят удовлетворение или за които не сте квалифицирани да пишете.

Правило № 5: Намиране на издател

След като предложението е готово, вашият агент ще го изпрати на десетки редактори от различни издателства. Това вероятно ще доведе и до десетки имейли с отхвърляне. Въпреки класическите истории за злобни отхвърляния, в действителност повечето са учтиви и разумни. Възможно е някои редактори наскоро да са одобрили книга на подобна тема или в миналото да са имали лош опит с подобна. Възможно е да им допадне идеята, но не и на техния екип по продажбите, който в крайна сметка ще предаде книгата на търговците на дребно.

Ако някой редактор се заинтересува, той ще ви се обади по телефона, за да научи повече за вашите планове и да ви даде възможност вие да разберете за неговите. След това, ако всичко е наред, ще започнете да получавате оферти. Обикновено издателите предлагат аванс от възнаграждението, като парите се разпределят на няколко плащания, например плащане при подписването, при предаване на ръкописа, изготвянето на твърдите корици и отпечатването на меките корици. Така че в крайна сметка плащанията може да се разпределят в рамките на три или повече години. Често обаче има потенциал и за подписване на сделки с превод на чужди езици.

Правило № 6: Обмислете структурата на текста

От първо лице или от трето лице? Описания или обяснения? Лек или сериозен стил? Научнопопулярните книги позволяват много по-широк спектър от стилове отколкото академичните статии. В предложението ще очертаете цялостната структура на книгата, но също така ще трябва да решите как отделните раздели и глави да се комбинират. Може би ще искате да въведете определени герои или да включите анекдоти, за да поднесете по-леко научното съдържание. Ако успеете да покажете конфликтите и борбите, които са съпътствали науката, това ще ви помогне да привлечете читателите си в изследването.

На цялостното усещане в книгата ще окаже влияние и вашият „глас“ от страниците. Някои писатели имат много характерни и понякога дори разсейващи гласове. В научнопопулярните книги е особено важно да се избягва затрупването на читателя с данни. Въпреки че може той да не познава добре научния жаргон, читателят трябва да  схване понятията, стига вие да ги опишете добре. Както се казва, никога не надценявайте знанията на вашите читатели, но и не подценявайте интелигентността им.

Правило № 7: Изследвания и интервюта

Типичната научнопопулярна книга от 250 страници ще съдържа около 75 000 думи. Ако се  съгласите да приключите първата чернова след 18 месеца, се получава средно по около 1000 думи седмично. Зад тези думи обаче се крие планина от изследвания и интервюта. В зависимост от фокуса на книгата може да се наложи да пресеете архиви, вестници и биографии, да пуснете симулации и да анализирате данни. Когато проучвате тема, струва си да проследите основния източник, когато е възможно.

Добре е да интервюирате хората, които са част от темата на вашата книга. Като учен вие имате щастието по-лесно да си осигурите интервю с колега, отколкото ако бяхте журналист. Все пак е важно да следвате добрата журналистическа практика – интервютата трябва да са записани, както и разговорите ви, за да разполагате след това с точни цитати. Изследванията, интервютата и писането отнемат много усилия, които трябва да бъдат балансирани спрямо академичната работа. Доброто управление на времето е от съществено значение: определяйте си конкретни вечери, уикенди и празнични дни, които да посветите на книгата. Според мен в добрите дни за писане ще успявате да създадете текстове от между 500 до 1000 думи.

Правило № 8: Редактирайте и редактирайте отново

След като първата чернова е готова, ще са необходими доста редакции. Много от правилата за писане и редактиране на статии важат и за научнопопулярните книги. Избягвайте дългите сложни изречения. Уверете се, че има ясна логическа структура. Искайте обратна информация от колеги, които не се страхуват да отправят критики. Вероятно ще прекарате най-много време в проучване и писане на теми, по които не сте толкова запознати, затова е възможно там, където се чувствате в свои води да допуснете неволни елементарни грешки. Внимавайте за нарушаване на авторски права и клевети, особено ако пишете за противоречиви събития. Вашият издател също може да ви даде съвети в тази насока.

Когато изпратите готовия ръкопис на издателя си, ще има две основни нива на редактиране. Главният редактор ще консултира съдържанието и структурата в по-широк план докато редакторите по-късно ще се заемат с граматиката и изказа. Ако сте подписали споразумение отнасящо се както за САЩ, така и за Обединеното кралство, може да се наложи да „преведете” ръкописа за читателите от двете страни на Атлантическия океан.

Правило № 9: Планирайте своята публичност

Около шест месеца преди датата на публикуване, вашият издател ще започне да подгрява премиерата. Той обикновено изпраща десетки копия от рецензията на репортери, продуценти и редактори. Те пък изпращат копия на известни автори и академици, за да си осигурят онези безплатни цитати, които често виждате при първите издания на книгите. Повечето издателства имат собствени публицисти и те ще ви помогнат да подготвите статии за книгата във вестници и списания. Обикновено те са от порядъка на около 700 – 800 думи и акцентират върху истории и идеи от книгата, които биха представлявали интерес за конкретна читателска аудитория.

Много често дебютната книга продава много екземпляри без много публичност. Но има силна връзка между продажбите и рекламата. Ако една книга бъде представена в голям вестник или спомената по радиото или телевизията, тя се изкачва в класациите на Amazon.

Правило № 10: Говорете много

Около датата на излизане на книгата, издателят ви може да ви съдейства с поредица интервюта в радио, подкасти, вестници и телевизия. Ако вече имате контакти в медиите, добре е да ги задействате и да видите дали биха проявили интерес. Възможно е да се организират обществени беседи под формата на еднократни събития или конференции, фокусирани върху технологиите и/или бизнеса съвместно с  други лектори. Всяко събитие ще включва различни времеви интервали и аудитории, така че старайте се да бъдете гъвкави.

В някои случаи може да се наложи да откажете събития поради съществуващи академични ангажименти. В този етап на промотиране и реклама работата е много, но е и доста забавна. След месеци самостоятелна работа над книгата, сега имате възможност да споделите идеите си пред по-широка аудитория. Като автор за вас това ще бъде едно прекрасно усещане да видите хората да се радват на нещо, което вие сте създали.

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.