Търсене
Close this search box.

Да преборим цистита без лекарства

Да преборим цистита без лекарства

Да преборим цистита без лекарства

Да преборим цистита без лекарства


Направи дарение на училище!



***

Циститът е най-често срещаната уроинфекция, като представлява възпаление на пикочния мехур и по-конкретно на неговата лигавица.

Състоянието засяга по-често жени, като причината за това са анатомичните особености при двата пола (жените са с по-къса и по-широка уретра).

В зависимост от причината за неговото развитие циститът бива 2 вида:

– инфекциозен — причинен от бактерии, вируси или гъбички

– неинфекциозен — автоимунен, лекарствено-индуциран, радиационен, травматичен и др.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Според начина на протичане циститът може да бъде остър или хроничен.

При острата форма симптомите възникват внезапно, силно изразени са, но преминават за няколко дни.

Хроничният цистит е резултат от недоизлекуван остър цистит или на усложнение от друго заболяване.

Най-честата причина за развитие на цистит е бактериална инфекция, като основния причинител е бактерията Ешерихия коли (E.coli). Тази бактерия се среща нормално в дебелото черво и се отделя с изпражненията.

Други възможни причинители са бактерии от рода Proteus, Klebsiella и др.

Инфекциозният агент може да попадне в пикочния мехур чрез аногенитално замърсяване и навлизане на бактерии в уретрата. Това се наблюдава по-често при жени поради по-късата и широка оферта. Бактериите могат да бъдат вкарани и директно във вътрешността на пикочния мехур чрез замърсени катетри.

При мъжете рискови фактори за развитие на цистит са увеличеният размер на простатната жлеза (доброкачествена хиперплазия при възрастни), както и вродени аномалии на отделителната система.

Здравите мъже страдат много по-рядко от цистит.

Основните признаци и симптоми при цистит са чести позиви за уриниране, отделяне на малко количество урина, болезнено уриниране (често съпроводено с парене), болка ниско в корема/тежест в областта на кръста, помътняване на урината, остра неприятна миризма на урината, отпадналост и други.

Симптомите като цяло са сходни за отделните форми на цистит, като разликата е в тяхната интензивност – при някои форми са по-силно изразени.

Леките случаи на цистит често отшумяват от само себе си в рамките на няколко дни, като процесът може да се ускори чрез прием на повече течности, избягване насилственото задържане на урина, избягване на полови контакти, избягване вземането на вани, внимателно измиване на интимната област с вода и сапун, уриниране колкото се може по-рано след полов акт, избягване използването на спрейове, пудри и парфюми в областта на гениталиите, избягване носенето на бельо от синтетични материи, както и на тесни панталони.

Дори и да не се касае възпаление на пикочния мехур, препоръчително е тези мерки да се спазват в ежедневието, като по този начин оказват превантивен ефект за развитието на цистит.

Правилното и разнообразно хранене е едно от важните условия за успешното справяне с проблема. Необходимо е от ежедневното меню да се изключат храните, които влошават възпалителните състояния. Към тези храни спадат: захар, пикантна храна, пържено, продукти с много консерванти и оцветители, алкохол, кофеин, газирани напитки.

Препоръчват се плодове, зеленчуци, ядки, семена, зехтин, риба.

Редица билки оказват положителен ефект в оздравителния процес при цистит чрез своето противомикробно и противовъзпалително действие:

– Червена боровинка – съдържа антиоксиданти, които пречат на прикрепването на бактериите към пикочните пътища.

– Мечо грозде – билката оказва успокоителен ефект върху възпалените пикочни пътища. Тя също така стимулира отделянето на урина, а по този начин има очистващ ефект върху отделителната система.

– Листа от бреза – брезата има антибактериални свойства и освен това значително увеличава диурезата, което спомага за очистването на пикочните пътища.

– Блатен аир

– Златна пръчица

– Черна боровинка

– Полски хвощ

– Чай от джинджифил

Има вероятност обаче заболяването да доведе до по-сериозни усложнения, включително бъбречна инфекция. Ето защо, ако симптомите не се подобрят в рамките на 2-3 дни, наложително е да потърсите лекарска помощ за провеждане на антибиотично лечение.

Подробна информация за цистит ще намерите в рубриката „Здравни проблеми“ на framar.bg


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.