Търсене
Close this search box.

Може да се окаже, че канабисът не е панацея за ракови болки

Може да се окаже, че канабисът не е панацея за ракови болки

Може да се окаже, че канабисът не е панацея за ракови болки

Може да се окаже, че канабисът не е панацея за ракови болки


Направи дарение на училище!



***

Продуктите от канабис под формата на цветове на растението, изолирани канабисоиди или синтетични канабисоидни препарати все повече се използват като лекарство, особено при лечението на ракови образувания. Но има сериозен недостиг на сигурни данни в подкрепа на много от тези практики. Няма доказателства за ефекта, на който и да е канабисоид (активните химикали в лекарствения канабис) върху болката, в следствие на рака. Всъщност има доказателства, че продукт, съдържащ равно съотношение на канабидиол (CBD) към тетрахидроканабинол (THC), който се явява психоактивната съставка на марихуаната, не намалява свързаната с рака болка в сравнение с плацебо и че комбинираното лечение с CBD и THC може да доведе до повече странични ефекти.

За да се направи следващата стъпка за укрепването на доказателствата, които медиците използват в подкрепа на своята практика, учени наскоро публикуваха систематичен преглед на литература в BMJ Supportive & Palliative Care, който анализира данните от пет наскоро публикувани прецизни проучвания, оценяващи ефекта на канабисоидите против болка свързана с рака. При никое от тях учените не успяват да намерят доказателства в подкрепа на положителните качества на канабисоидите като болкоуспокояващи. Нещо повече – стигат до заключение, че канабисоидите дори носят по-висок риск от нежелани последствия, най-често сънливост и замаяност, в сравнение с плацебо.

Никой друг канабисоид, или комбинация от канабисоиди, не е проучен в рандомизирано проучване за болка при рак, така че няма данни за подобни въздействия. Следователно ефектът (и страничните ефекти) на други канабисоиди или комбинации в сравнение с плацебо или други лечения е неизвестен. Освен това систематичният преглед на литературата търси само проучвания за болката от рака. Този преглед не оценява употребата на канабисоиди за други типове въздействия, като липса на апетит, при пациенти с рак.

Това не означава, че канабисоидите не служат и за някои лекарствени цели. Националния здравен институт на Великобритания (NICE) предоставя списък на продукти на основата на канабис, подкрепени с доказателства за тяхната ефективност. Леченията включват орално активния синтетичен канабисоид набилон, при неподатливост на химиотерапия, предизвикваща гадене и повръщане при възрастни (което обикновено продължава с оптимизирано конвенционално антиеметично лечение); CBD/THC спрей за умерена или тежка спастичност при възрастни с множествена склероза; и канабидиол с лекарство, наречено клобазам за припадъци, свързани със синдрома на Ленокс-Гастаут и синдрома на Дравет. 

Има също така няколко много малки предварителни проучвания, показващи ползи от пушене или вдишване на изпарения от марихуана за облекчаване на неканцерогенна (особено невропатична) болка. Но тези констатации трябва да бъдат потвърдени в по-широки последващи проучвания.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Когато пациентите с рак обмислят да приемат медицински канабис, първо задължително трябва да се консултират със своя здравен лекар. Въпреки това, има много одобрени, конвенционални аналгетици и други интервенции, които обикновено се използват за контролиране на раковата болка, преминали са клинични изпитания и са показали, че са от полза.

Но въз основа на съществуващите до момента доказателства, не може да се заключи категорично, че канабисоидите играят роля на болкоуспокояващи при рак и NICE не препоръчва канабисоиди за хронично облекчаване на болката. Необходими са допълнителни изследвания, за да се разберат обезболяващите и страничните ефекти на различни канабисоиди или комбинации от канабинсоиди. 

 

Източник: the-scientist.com
Превод: Радослав Тодоров

 

Ако искате да четете подобни статии вижте списание “Българска Наука” >>

 

20 статии в брой 130 – вижте ги:

(отвори ДЕМО – първите 30 стр. )

 

Корица на брой 130

СЪДЪРЖАНИЕ: 

  • Какво се крие в архивите на БАН?
  • Интервю с д-р Неделчо Иванов, Университетска болница „Александровска“
  • Д-р Антоан Тонев (директор на СМГ) – Наистина “Съединението прави силата”
  • Разговаряме с ректора на ТУ-Габрово проф. д-р инж. Илия Железаров
  • Какво представляват подземните води?
  • Как водата може да осигури достъпна енергия от възобновяеми източници
  • TRAPPIST-1 и седемте планети
  • Великият дебат или как Вселената „се разшири”
  • Земната мантия, а не земното ядро, може да е генерирала ранното магнитно поле на планетата
  • Най-древната човешка ДНК е открита в 800 000 годишен зъб на канибал
  • Ендогенните ретровируси – проклятие или благословия
  • Учени установиха, че грипните ваксини могат да бъдат използвани и като оръжие срещу рака
  • Прилепите са основен източник на човешки вируси, но самите те не са важни
  • Могат ли текстилните маски да възпрепятстват разпространението на коронавируса
  • Нови клинични данни потвърждават хипотеза на учени от БАН за ролята на инфламазомата NLRP3 в патогенезата на усложненията при COVID-19
  • Учени отчитат, че социалните умения започват да намаляват около 40-те
  • Либерализъм и епидемии
  • За саможертвата на героите и въстанието на обречените
  • Втората Ботйова чета – от възторга до отчаянието

Вземи само този брой в PDF >>


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.