Търсене
Close this search box.

Да идеш на риболов и да ловиш риба като орангутан

Да идеш на риболов и да ловиш риба като орангутан

Да идеш на риболов и да ловиш риба като орангутан

Да идеш на риболов и да ловиш риба като орангутан


Направи дарение на училище!



***

Grabbing_a_Bite.jpg

http://science.icnhost.net/migrate/sites/default/files/field/image/Grabbing_a_Bite.jpgМаймуните на остров Борнео (Калимантан) ловят риба, понякога – с прости инструменти.

Орангутаните, обитаващи Борнео, се прехранват с риба, която ловят по бреговете на острова, разказва антроположката Ан Русон от Нюйоркския университет в Торонто на среща на Американската асоциация на физическите антрополози. В продължение на няколко години (2004 – 2007) тя следяла действията на няколко животни, обитаващи островните гори, които сами се учели да ловуват речни сомове – първо ги плашели с пръчка, а после ги улавяли с ръце.  

„Ако орангутаните могат да направят това, първите хоминиди може би също са практикували риболов“, казва антроположката.

Въпреки, че орангутаните обикновено ходят на риболов сами, тя наблюдавала двойки маймуни да ловят сомове заедно. В един от случаите един орангутан се опитвал да научи друг как да лови риба.

Наблюденията на риболов от страна на орангутаните повишават вероятността хоминидите да са ядяли месо, включително – риба, преди появата на хората, преди около 2,5 милиона години. Според антрополозите яденето на месо е помогнало на първите хора да увеличат своите мозъци.  


Разбери повече за БГ Наука:

***

Рибата, дори повече от другите видове месо, съдържа мастни киселини от съществено значение за растежа на човешкия мозък. Сериозни археологически доказателства за риба в менюто на хората са открити в находки от преди 2 милиона години.  

Риболовът не е често срещана дейност при приматите. Шимпанзетата, орангутаните и макаците от време на време ловят риба с ръце.  

Това, което е впечатляващо при риболова, практикуван от орангутаните, е това, че те прекарват по-голямата част от времето си по дърветата в горите и не могат да плуват. Както казва Русон, „Те потъват като камъни във водата.“.

Упоритостта на орангутаните да уловят рибите подчертава значението на рибеното месо за  маймуните, а също – и за хората.

Ако не броим континента Австралия, Борнео е третият по големина остров в света, след Гренландия и Нова Гвинея. Намира се в Югоизточна Азия, в средата на Малайския архипелаг и Индонезия. Административно този остров е поделен между Индонезия, Малайзия и Бруней.

Името „Борнео“ е дадено на острова от холандците през колониалния период. В Индонезия островът се нарича „Калимантан“.

По официални данни на остров Борнео живеят около 9 милиона души. Те принадлежат към над 300 етнически групи, говорещи различни езици. Религиите, изповядвани на острова, са анимизъм, ислям, християнство (протестантски денминации), индуизъм и будизъм.

Голям проблем на острова е екологичната криза, свързана с намаляването на горските му масиви (т. нар. дефорестация).

Неделин Бояджиев

По материали от:

http://www.sciencenews.org/view/generic/id/72895/title/Gone_fishing%2C_orangutan-style

http://en.wikipedia.org/wiki/Borneo


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.