Търсене
Close this search box.

По целия свят се появяват потенциално фатални комбинации от влажност и топлина

По целия свят се появяват потенциално фатални комбинации от влажност и топлина

По целия свят се появяват потенциално фатални комбинации от влажност и топлина

По целия свят се появяват потенциално фатални комбинации от влажност и топлина


Направи дарение на училище!



***

Повечето хора знаят, че влажната топлина се понася по-трудно от „сухата“. И някои учени прогнозират, че по-късно през този век, в части от тропиците и субтропиците затоплящият се климат може да доведе до такива нива на комбинирана топлина и влажност каквито хората рядко са изпитвали. Такива условия биха разрушили икономиките и вероятно дори биха надхвърлили физиологичните граници на човешкото оцеляване.

Според ново проучване, публикувано в списание Science Advances, подобни условия вече са започнали да се появяват. Проучването идентифицира хиляди досега редки или безпрецедентни пристъпи на екстремни горещини и влажност в Азия, Африка, Австралия, Южна и Северна Америка.
Покрай Персийския залив учените забелязаха повече от дузина кратки огнища, надхвърлящи теоретичната граница на човешката физическа издръжливост на горещина. Досега огнищата са били ограничени до локализирани райони и са продължавали само часове, но те се увеличават по честота и интензивност, предупреждават авторите.

„Предишни проучвания предвиждаха, че това ще се случи след няколко десетилетия, но сегашното показва, че се случва в момента“, казва водещият автор Колин Реймънд, доктор в Земната обсерватория Ламонт-Дохърти към Университета Колумбия. „Продължителността на тези събития, ще се увеличава и зоните, които те засягат, ще нарастват в пряка зависимост от глобалното затопляне“.

Анализирайки данни от метеорологичните станции от 1979 г. до 2017 г., авторите установяват, че екстремните комбинации от топлина и влажност са се увеличили двойно през периода на изследването. Многократни инциденти се появяват в голяма част от Индия, Бангладеш и Пакистан; северозападна Австралия; и по крайбрежията на Червено море, Мексиканския залив и Калифорния. Най-високите, потенциално фатални измервания, бяха засечени 14 пъти в градовете Дахран (Саудитска Арабия), Доха (Катар) и Рас Ал Хайма (Обединени арабски емирства), които имат общо население от над 3 милиона души. Части от Югоизточна Азия, Южен Китай, субтропична Африка и Карибите също бяха засегнати.

Югоизточните Съединени щати са се сблъсквали с екстремни условия десетки пъти, главно в близост до брега на Мексиканския залив в източен Тексас, Луизиана, Мисисипи, Алабама и Флоридския полуостров. Най-опасните места са Ню Орлеанс и Билокси. Такива условия достигнаха и вътрешността на Арканзас и по крайбрежната равнина на югоизточната част.
Не е изненадващо, че такива явления са склонни да се струпват по крайбрежните ивици по протежение на затворени морета, заливи и проливи, където изпарената морска вода осигурява изобилна влага, която се засмуква от горещия въздух. В някои области по-нататък във вътрешността мусонните ветрове, натежали с влага или широките площи за напояване на посеви, изглежда играят същата роля.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Предишните климатични проучвания не успяха да разпознаят повечето минали такива явления, тъй като климатолозите обикновено разглеждат средните стойности на топлина и влажност, измерени на големи площи и за по над няколко часа наведнъж. Реймънд и неговите колеги вместо това проучиха директни почасови данни от 7877 отделни метеорологични станции, което им позволява да определят по-краткотрайните пристъпи, засягащи по-малки райони.

Влажността влошава ефектите от топлината. Хората охлаждат телата си чрез изпотяване и така водата, изхвърлена през кожата, премахва излишната топлина на тялото и когато се изпарява тя отвежда тази топлина. Процесът работи добре в пустините, но по-неефективно във влажните райони, където въздухът вече е твърде натоварен с влага, за да поема още. По този начин изпаряването на потта се забавя и в най-крайните случаи може да спре. В такъв случай, освен ако човек не може да се оттегли в климатизирано помещение, вътрешността на тялото се нагрява отвъд лимита на неговата издръжливост и органите започват да се повреждат. При такова положение дори силен, физически здрав човек, почиващ на сянка, без дрехи и с неограничен достъп до питейна вода, би умрял до часове.

Болести, причинени от горещините, вече убиват повече жители на САЩ, отколкото всяка друга опасност, свързана с времето, включително студ, урагани или наводнения. Разследване от миналата година на уебсайта InsideClimate News разкри, че случаите на топлинен удар или изтощение от топлина сред американските войски във вътрешните бази са нараснали с 60 процента от 2008 г. до 2018 г. Загинаха седемнайсет войници, почти всички в задушния американски югоизток.
Топлинните вълни с висока влажност в Русия и Европа, където далеч по-малко хора имат климатици, са убили десетки хиляди души.

„Може и да сме по-близо до истински преломни точки по този въпрос, отколкото си мислим“, казва Радли Хортън, участник в тези научни изследвания и съавтор на публикацията. Хортън е съавтор и на проучване от 2017 г., в което се предвижда, че подобни условия няма да настъпят чак до към края на века.

Въпреки че климатиците могат да притъпят последиците в Съединените щати и някои други богати страни, все пак съществуват ограничения. Преди новото проучване, едно от предишните съобщения за най-високите температури и влажност е било в иранския град Бандар Махшар. Не бяха известни смъртни случаи тогава, а за жителите се съобщава, че са отсядали в климатизирани превозни средства и сгради и са се къпали след кратки пребивавания навън. Но Хортън изтъква, че ако хората са все по-често принуждавани да стоят на закрито за по-дълги периоди, земеделието, търговията и други дейности потенциално биха могли да се преустановят, дори и при богатите нации – урок, който вече научихме от колапса на икономиките под ефекта на новия коронавирус.

Във всеки случай много хора в по-бедните страни, които са най-силно изложени на риск, нямат електричество, което значи, че нямат и климатици. Там мнозина разчитат за препитание на земеделието, което изисква ежедневна тежка работа на открито. Тези факти биха могли да направят някои от най-засегнатите райони по същество необитаеми, казва Хортън.

Кристина Дал, климатолог от Съюза на загрижените учени, която проведе миналата година проучване, предупреждаващо за увеличаване на бъдещата топлина и влажност в Съединените щати, заяви че новата публикация показва „колко близко са световните общности до лимита“. Тя добавя, че в някои населени места вече могат да се наблюдават условия, по-лоши от предполагаемото, тъй като метеорологичните станции не винаги взимат за измерване горещи точки в гъсто населени градски квартали, изградени от бетон и асфалт.

Стивън Шерууд, климатолог от австралийския университет в Нов Южен Уелс, казва: „Тези измервания предполагат, че някои райони на Земята са много по-близо от очакваното да достигнат до постоянна непоносима горещина. По-рано се смяташе, че ще имаме много повече време до появата на такава опасност.“

Източник: sciencedaily
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.