Търсене
Close this search box.

Батериите от желе са по-сигурни, по-малки, по-мощни и по-евтини

Батериите от желе са по-сигурни, по-малки, по-мощни и по-евтини

Батериите от желе са по-сигурни, по-малки, по-мощни и по-евтини

Батериите от желе са по-сигурни, по-малки, по-мощни и по-евтини


Направи дарение на училище!



***

jelly_battery.jpg

http://science.icnhost.net/migrate/sites/default/files/field/image/jelly_battery.jpgНово полимерно желе може да се окаже следващата голяма крачка към по-ефикасни литиеви батерии. Желето замества опасната летлива електролитна течност, използвана в повечето литиеви батерии. Конвенционалните литиеви батерии използват електролити, базирани на органични течности.  
Учени от университета в Лийдс смятат, че техните разработки ще доведат до по-малки, по-евтини и по-безопасни батерии. Ако литиевите батерии с желе бъдат пуснати на пазара, то лаптопите ще бъдат по-леки, а електрическите автомобили – по-ефикасни.
През 2006 г. Dell оттегли 4 000 000 батерии за лаптопи заради опасения, че те могат да се самозапалят. Компанията ги замени с батерии с различни електроди, но тези нови батерии се оказаха значително по-големи. Размерът на батериите все още диктува размера и теглото на лаптопите. Производителят на електроника Apple реши проблема с теглото на лаптопите си, използвайки твърд полимерен електролит, но по този начин мощта на компютрите му бе намалена. Едното – за сметка на другото. Въпрос на приоритети.
Друг проблем на използваните сега батерии при електрическите автомобили е прегряването им при зареждане. Това, както и някои други препятствия, води до по-скъпи, по-тежки и по-малко ефикасни електрически автомобили.
Новоизобретените батерии от желе би трябвало да предотвратят „изпускането на топлина“, при което батериите могат да достигнат стотици градуси и да избухнат в пламъци.
Изследователите от Лийдс обещават, че техните батерии ще бъдат също толкова безопасни, колкото са полимерните, ще работят както тези, пълни с течност, но ще струват едва 10-20% от тяхната цена.
Тайната на новите батерии е смесването на подобен на гума полимер с електропроводим течен електролит, при което се получава тънък, гъвкав филм, който се поставя между електродите на батериите.

Неделин Бояджиев
По материали от:
http://www.bbc.co.uk/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.