Търсене
Close this search box.

Анализ на математически модел по качествени показатели

Анализ на математически модел по качествени показатели

Анализ на математически модел по качествени показатели

Анализ на математически модел по качествени показатели


Направи дарение на училище!



***

Автор: Татяна Радева

  1. Предназначение на модела

Изпълнението на изчислителните процедури по описания модел и разпределянето на общото количество топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация на съвместната етажна собственост (СЕС) между отделни обекти-абонати към абонатната станция, се извършва от организация за топлинно счетоводство, която очевидно е подизпълнител на „ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” ЕАД. След това „ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” ЕАД вменява на гражданите, наричани „клиент“ и собственици на жилища с общи вертикални отоплителни шрангове, заплащане на топлинна услуга. В изпращаните от топлофикацията до всеки абонат уведомителни съобщения тази „услуга“ се нарича „отопление от сградна инсталация“, а изчислените суми са с точност до 0,01 лева.

При неизплащане на вменяваните задължения „ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” ЕАД прилага сложна, но добре работеща в нейна полза система за принудително събиране на сумите.

  1. Математически модел

За определяне големината на топлинната енергия, отделяна от сградна инсталация с вертикални топлопреносни шрангове „ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” ЕАД прилага изчислителен метод, базиран на математически модел. Този модел е представен в точка 6.1.1. на „Методика за дялово разпределение на топлинна енергия в сгради – етажна собственост”, която е приложение към чл. 61, ал. 1 от „Наредба за топлоснобдяване” (НТ).


Разбери повече за БГ Наука:

***

Математическият модел е цитиран изцяло по-долу:

„6.1.1. (доп. – ДВ, бр. 58 от 2007 г., изм. – ДВ, бр. 45 от 2009 г., изм. – ДВ, бр. 94 от 2013 г., в сила от 01.06.2014 г., изм. относно влизането в сила – ДВ, бр. 99 от 2013 г., в сила от 15.11.2013) Количеството топлинна енергия , kWh, отдадена от сградната инсталация, зависи от вида и топлофизичните особености на сградата и на отоплителната инсталация. Определя се от лицето по чл. 139, ал 2 ЗЕ, извършващо дяловото разпределение, по зависимостта:

0,15 е коефициентът, отчитащ дела на инсталираната мощност на сградната инсталация

спрямо общата мощност на отоплителната инсталация;

Qдейств. – действително инсталираната мощност на отоплителните тела в сградата за

отчетен период, kW;

D н.п. – денградуси за настоящ отчетен период, които се определят по формулата:

 

3. Качествени характеристики на модела

3.1. Формален преглед на променливите величини в цитирания по-горе математическия модел установява една единствена входна величина, която опосредствено може да се свърже с изчисляваната от модела топлинна величина, т.нар. „отопление от сградна инсталация“. Това е редуцирана стойност на проектната мощност за СЕС, наречена в случая „действително инсталирана мощност на отоплителните тела в сградата“. Липсват обаче всякакви конкретни данни, свързани с процеса на топлоотделяне от сградна инсталация – технически параметри за инсталацията, технически параметри и технологични характеристики на топлоносителя, технически параметри за топлоотделяне и топлоизолация на самата СЕС. Липсва дори информация, кой произвежда топлинната енергия, доставяна в сградната инсталация – дали това е местен топлогенератор, работещ на електрическа енергия, газ, въглища, дърва, слънчева енергия или друг първичен източник, или е самата „ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” ЕАД.

Липсата на всякаква информация, необходима за топлинно изчисление на толинната величина „отопление от сградна инсталация“ показва, че формулата от 6.1.1. не притежава качества за извършване на коректна изчислителна процедура по топлинни параметри.

3.2. Въпреки че входната и изходна величини в модела са опосредствени топлинни величини, според 3.1. в предавателната функция липсват топлинни зависимости, т.е. връзката между входна и изходна величина не е с топлинен характер. При неизвестен характер на връзката моделът се приема за „черна кутия“ – с неизвестна предавателна функция – и характерът на тази връзка се определя чрез логическа екстраполация. За да може тази екстраполация да се приближи максимално до истината, е необходимо известното – в случая входна и изходна величина – да се анализират по възможно най-пълен начин.

Входната величина е топлинната мощност на отоплителните тела в сградата за отчетен период, независимо от това дали е проектната (според старата Наредба за топлофикацията „НТ“) или инсталираната (според НТ в сила от 01.06.2014 год.). Съвсем естествено е да се предположи, че при многофамилни жилищни сгради тези отоплителни тела получават топлинна енергия, чрез топлопреносна мрежа. Според чл. 65 на ДРЗЕ (Допълнителни разпоредби на ЗЕ) това е сградната инсталация.

Следователно, ако приемем, че входната величина в модела има някаква стойност, различна от нула, то приемаме, че многофамилната жилищна сграда с централно топлоснабдяване, каквато е съвместната етажна собственост (СЕС), притежава топлоснабдителна инженерна инфраструктура.

Изходната величина според модела е количеството топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация. Тази величина в различни документи се нарича по различен начин: „отопление от сградна инсталация“ (до м.април 2014 г.), „отдадена от сградна инсталация“ (в горния модел), дори „отопление на имот“ (топлофикационни „съобщения“ за начислени суми, дори тогава, когато доказано липсват отоплителни тела и отопление на общи части).

Всъщност всички тези словосъчетания представляват търговски наименования за физическия процес загуби на топлинна енергия, представляващи присъщи на технологичния процес технологични разходи (чл. 64 Допълнителни Разпоредби на Закона за Енергетиката – ДРЗЕ), които се получават при пренос (чл. 44 ДРЗЕ) и разпределение (чл. 50 ДРЗЕ) на топлинна енергия в топлопреносната мрежа (чл. 65 ДРЗЕ) за захранване на отоплителни тела (чл. 37 ДРЗЕ) с топлинна енергия.

За информация, съобщавам, че изчислителните и практически методи за определяне големината на топлинните загуби при пренос на топлинна енергия са отдавна известни и използвани от топлинните специалисти, които се занимават с този процес за технически, а не финансови цели. Чрез тези методи топлинните загуби при пренос на топлинна енергия в сградната инсталация са отдавна определени със стойност 5-7% от тази топлинна енергия.

В своята търговска дейност търговското дружество „ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” ЕАД, регистрирано по Търговския закон, твърди, че се съобразява със законите в Р.България. Би могло да се предполага, че основен закон в работата на дружеството е именно Търговският закон. Обаче, предвид факта, че стоката, продавана от дружеството, е топлинна енергия, основен работен закон е Законът за енергетиката (ЗЕ), и по-точно само някои специално селектирани членове на ЗЕ. По тази причина и настоящият анализ се базира на членове от ЗЕ:

 Чл. 142. (1) …………………….

 (2) Топлинната енергия за отопление на сграда – етажна собственост, се разделя на топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация, топлинна енергия за отопление на общите части и топлинна енергия за отопление на имотите.

От състава на члена е видно, че естественият физически процес на централно парно отопление в СЕС се разбива на няколко юридически понятия, които получават чрез състава на члена юридическа независимост и възможност за самостоятелно интерпретиране.

Чл. 153. (1) …………………….

 (6) (Изм. – ДВ, бр. 74 от 2006 г.) Потребителите в сграда – етажна собственост, които прекратят топлоподаването към отоплителните тела в имотите си, остават потребители на топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация и от отоплителните тела в общите части на сградата.

Цитираната алинея „6“ от този член е твърде важна при определяне качествените характеристики на анализирания математически модел. Съвсем очевидно, когато потребител в СЕС прекрати топлоподаването към отоплителните тела в имотите си, той прекратява и своето участие във формирането на топлинни загуби в сградната инсталация. Ако не един, а всички потребители в СЕС прекратят топлоподаването към отоплителните тела в имотите си, от гледна точка на топлотехническите естествени закони ще липсва пренос на топлинна енергия през сградната инсталация, съответно загуби в нея, и основания за начисляване суми по несъществуваща топлинна услуга „потребление на топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация“.

Обаче според юридическите закони, и по-точно цитирания Чл. 153. (6), това не е така.

При многофамилната жилищна сграда с централно топлоснабдяване, каквато е СЕС с нейната изградена топлоснабдителна инженерна инфраструктура, входната величина в анализирания математически модел винаги има някаква стойност. Следователно, дори когато е прекратено топлоподаването към отоплителните тела във всички имоти, според модела изходната величина – това е „топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация“ – има стойност и абонатите в СЕС трябва да я заплащат.

Единственият случай, при който абонатите не трябва да плащат топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация, е когато входната величина е 0 (нула). Това обаче означава, че в СЕС не е изградена топлоснабдителна инженерна инфраструктура и въобще липсва централно топлоснабдяване.

Изводът:

Ако сте собственик на имот в СЕС с централно топлоснабдяване и изградена топлоснабдителна инженерна инфраструктура, според Чл. 153. (6) на ЗЕ ще плащате суми на търговското дружество „ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” ЕАД, регистрирано по Търговския закон именно за това, че притежавате имот в СЕС с централно топлоснабдяване и изградена топлоснабдителна инженерна инфраструктура, в състава на която структура съществува топлопреносната мрежа, наречена „сградна инсталация“.

Това е данък върху собственост.

Следователно, основна качествена характеристика на математическия модел по точка 6.1.1. на „Методика за дялово разпределение на топлинна енергия в сгради – етажна собственост”, която е приложение към чл. 61, ал. 1 от „Наредба за топлоснобдяване” (НТ) е, че моделът представлява данък върху собственост, а цифровият резултат от изчисление по модела е изчисление големината на този данък.

Потвърждение на горния анализ, и то значително по-категорично, се получава от официален документ на независима съдебна инстанция, каквато представлява Върховен касационен съд на Република България – ВКС на Р.България. Това е „РЕШЕНИЕ № 5 от 22.04.2010 г. на КС на РБ по к. д. № 15/2009 г.“, което често се цитира от юридическия екип към „ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” ЕАД и се използва от различни съдебни инстанции.

Цитат 1 (за сграда в режим на етажна собственост):

В такива сгради не се допуска пълен отказ на отделния потребител и той, въпреки волята си да не ползва услугите на доставчика, по силата на закона се счита за потребител на топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация и от отоплителните тела от общите части на сградата.

Цитат 2:

Количеството топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация, зависи от вида и топлофизичните особености на сградата и на отоплителната инсталация и от външната температура на населеното място за отчетния период, а не от потребеното количество топлинна енергия в различните имоти.

Цитат 3:

Заплащането на отдадената от сградната инсталация топлинна енергия не е резултат от реалното ползване или неползване на топлинна енергия от собствениците и носителите на вещни права. То следва от факта, че сградната инсталация е обща част по предназначение, от която никой не може да се откаже, и че е изградена по предварителен проект, поради което и плащането се извършва съразмерно на отопляемите обекти по проект.

 4. Данък и данъчни задължения

  • Определение:
    “Данъкът е невъзвръщаемо и безвъзмездно (без пряка насрещна облага) плащане, наложено едностранно и по общ ред от държавата, елемент на бюджетния приход, който в едно с другите приходи се разпределя за посрещане на обществените потребности. Налага се на определени групи обекти или лица (недвижими имоти, моторни превозни средства, доход и др.) и при липса на доброволно плащане се събира принудително от имуществото на данъчно задължените лица.”
  • Според Закона за местните данъци и такси – ЗМДТ за облагане с данък върху недвижимите имоти всяко лице, придобило недвижима собственост, е длъжно да попълни и предаде в държавните служби декларация по чл. 14 от ЗМДТ за облагане с данък върху недвижимите имоти. В тази декларация данъчно задължените лица попълват данни за придобития имот. На основание тези данни лицето се облага с държавен данък недвижима собственост.

Цитати от декларацията:

Цитат 1 :

Декларация, Част I, т.3.4. : „Степен на изграденост на инфраструктурата общо за имота – елементи:

Електрификация, Водопровод, Канализация, Топлофикация ТЕЦ.“

Цитат 2:

Декларация,Част II, указания: „ТЕХНИЧЕСКА ИНФРАСТРУКТУРА: Ел. – електрификация, Вод. – водопровод, Кан. – канализация, ТЕЦ – централно парно отопление, Тел. – телефонизация.”

От тези цитати се вижда, че при определяне на големината на държавния данък се включва и заплащане задължение, произтичащо от собственост на техническа инфраструтура в сградата, топлофикацирана чрез централно парно отопление.

5. Заключения

5.1 Финансовите задължения, с които се облага всеки собственик на недвижим имот в многофамилна сграда в режим на етажна собственост по чл. 14 от ЗМДТ и по т. 6.1.1. на „Методика за дялово разпределение на топлинна енергия в сгради – етажна собственост”, са с еднакъв характер – това е данък върху недвижима собственост.

5.2 Обектът, за който се налагат тези задължения, е един и същ – това е сградната инсталация, съставна част от изградената техническа инфраструтура на сградата и по-точно топлофикацията чрез централно парно отопление.

5.3 И в двата случая един и същи данък се изисква от две различни структури. Разликата е само тази, че организацията „ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” ЕАД не е държава и при нея този данък не е елемент на бюджетния приход, а е елемент на сметка на търговско дружество, и оттам не се посрещат обществени потребности, а тези на търговското дружество.

6. Адекватност на математическия модел

Ако отоплението от сградна инсталация се изчислява действително според горния модел, то получените резултати са неверни и невъзможни поради следните 3 факта, съвместно и поединично:

6.1 Отделената от сградната инсталация топлинна енергия зависи пряко от преминаващата през нея топлинна енергия; тази енергия е аналогово изменяща се във времето величина, която зависи от моментното състояние на включените към инсталацията отоплителни радиатори – брой и мощност – и не се измерва като функция на времето. А включената в математическия модел топлинна мощност, независимо от това дали е проектната (според старата Наредба за топлофикацията „НТ“) или инсталираната (според НТ в сила от 01.06.2014 год.), е приета за постоянна величина. От което следва, че дори през лятото, когато отоплението е изключено, според горния модел трябва да се начисляват суми за отделена от сградната инсталация топлина. Очевидно, изчислението по предлагания модел е невярно и невъзможно.

6.2 В модела е приета постоянна средна температура на сградата 19°С. Тази температура пряко влияе върху крайния изчислителен резултат. Но тази температура в действителност е също аналогова, непрекъснато изменяща се във времето величина, чието изменение също не се отчита. От което следва, че изчислението е невярно и невъзможно.

6.3 В модел, от който се изчислява топлинна енергия, е невъзможно температура и топлинна енергия да се намират в линейна зависимост, т.е използваният модел е по принцип неверен. А ако приемем все пак, че величините са линейно зависими и приложим екстраполация – напълно допустима при линейни зависимости – по отношение на знаменателя във формулата, ще получим невъзможен изчислителен резултат. За безкрайно ниска външна изчислителна температура за населеното място „t“ _“изч.“ ще бъде изчислен безкрайно голям знаменател и изчисленото количеството топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация, ще бъде 0 (нула). Това означава, че точно тогава, когато сградната инсталация трябва да излъчва максимално количество топлина, за да поддържа обявената от авторите на модела средната температура на сградата 19°С, изчислената според модела отделена от сградната инсталация топлина е минимална. Следователно и според този факт изчислението по предложения модел е невярно и невъзможно.

7. Приложимост на предложения математически модел

В документа „Наредба за топлофикацията“ правилно е отбелязано, че енергията, отдадена от сградната инсталация, зависи от вида и топлофизичните особености на сградата и на отоплителната инсталация. Тази правилна констатация важи в пълна сила и за всеки член на етажната собственост, тъй като топлофизичните особености на всеки имот и на отоплителната му инсталация са различни. За съжаление според документа „Методика за дялово разпределение на топлинна енергия в сгради – етажна собственост“, т. 6.1.3., изчислената чрез предложения математически модел топлинна енергия, отдадена от цялата сградна инсталация, цитирам: „се разпределя пропорционално на отопляемия обем на имотите по проект“. Това означава, че разликите в топлофизичните особености на всеки имот и на отоплителната му инсталация въобще не се отчитат. Очевидно, два жилищни имота на един и същи етаж с еднакъв обем ще заплащат еднакви суми за отопление от сградна инсталация, въпреки че единият собственик е вложил значими капиталовложения за осигуряване на топлинна изолация, а другият може да си е спестил тези разходи. Същото правило се прилага и за имоти с еднакъв обем, намиращи се на различни етажи, без да се взима предвид, че параметрите на топлоносителя и съответно отделената от сградната инсталация топлина за различни етажи, са твърде различни.

Следователно, използваният в момента от „ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” ЕАД метод за разпределение на изчислената топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация, притежава следните качества:

7.1 Предвид разликите в топлофизичните особености на всеки имот и на отоплителната му инсталация методът разпределя несправедливо общи разходи между индивидуалните собственици на имоти в състава на етажната собственост.

7.2 Несправедливо разпределение на общи разходи създава изкуствено социално напрежение между равнопоставени участници в обособено гражданско сдружение, което лесно би могло да прерасне в активни действия и срещу създаващия го.

7.3 Методът за разпределение на топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация, между собствениците на имоти в състава на етажната собственост при големи и много големи разлики в топлофизичните особености на всеки имот и на отоплителната му инсталация, лишава от смисъл действията на тези граждани, които чрез саниране, подобряване на топлоизолация, ползване на топлоизточници от ново поколение подобряват активно рекламираната, вкл. и от „ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” ЕАД, енергийна ефективност.

8. Заключение

На основание направения в т.1 и т.2 в настоящата статия анализ, могат да се направят следните заключения:

Частни заключения:

По адекватност на модела: за изчисление на нестационарен физически процес е предложен математически модел; като всеки модел и този притежава определена точност; същественото е, че по принцип всеки модел, вкл. и този, не е адекватен на физическия си прототип, т.е. резултатите от изчислението винаги не съвпадат с действителните стойности. В конкретния случай предложените в модела изчислителни процедури са неверни и невъзможни. Моделът е твърде примитивен и резултатите от него са негодни дори за приблизителни изчисления на реално съществуващите физически величини.

По приложимост на модела: изчисленията по модела се прилагат в зависимост от единствен аргумент проектния обем на частен имот в обема на етажна собственост. Неотчитането на ред реално съществуващи фактори определят несправедливостта на разпределението на общи разходи в етажна собственост, създават колизия със съвременни енергийноефективни технологии и дори създават предпоставки за социално напрежение с неясни последствия.

Общи заключения:

В края на всеки отоплителен период „ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” ЕАД изготвя справка за изразходвана енергия (изравнителна сметка) като официален документ. В документа се изчислява разликата между „начислена“ и „изразходвана“ за отопление енергия за годишния отоплителен период, след което разликата се остойностява с точност до 0,01 лева.

„Начислена“ енергия е сумата от прогнозни – т.е. предполагаеми – топлинни енергии за всеки месец от отоплителния период. Ежемесечните си прогнози „ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” ЕАД изчислява по някакъв свой метод, но за тях начислява всеки месец суми на всеки „абонат“, като поставя и срокове за изплащанията им.

„Изразходвана“ е по презумция действително използвана топлинна енергия, съставена от три части според член 142, ал 2 от ЗЕ. Съществена част от нея е „топлинната енергия, отдадена от сградна инсталация“.

Както бе посочено по-горе, тази енергия се изчислява от „ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” ЕАД според точка 6.1.1. на „Методика за дялово разпределение на топлинна енергия в сгради – етажна собственост” и в никакъв случай не може да се приеме за действителна.

Това означава, че така наречената в изравнителната сметка „изразходвана“ енергия не е действително изразходваната, а изчислената и числена стойност е невярна.

Следователно съставеният от „ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” ЕАД окончателен документ, наречен „справка за изразходвана енергия (изравнителна сметка)“, представлява документ с невярно съдържание.

Съобщавам, че ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ” ЕАД, на основание именно на този документ, начислява финансови задължения с точност до 0,01 лева, позволява си да обявява граждани за длъжници, заплашва ги и чак тогава ги предава за наказание чрез съдебната институция.

Добре е известно, че използването на документи с невярно съдържание според законодателството в Р.България се наказва по няколко закона, независимо от това дали закононарушението е в полза или вреда на ползвателя на документа.

 

ЛИТЕРАТУРА

  1. „Наредба за топлоснобдяване”
  2. „ 6.1.1.(доп. – ДВ, бр. 58 от 2007 г., изм. – ДВ, бр. 45 от 2009 г., изм. – ДВ, бр. 94 от 2013г., в сила от 01.06.2014 г., изм. относно влизането в сила – ДВ, бр. 99   от 2013 г., в сила от 15.11.2013)
  3. Закона за енергетика и Допълнителни разпоредби на ЗЕ
  4. ЗАКОН ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ – Обн. ДВ. бр.6 от 23 Януари 2009г., изм. ДВ. бр.15 от 23 Февруари 2010г., изм. ДВ. бр.8 от 25 Януари 2011г., изм. ДВ. бр.57 от 26 Юли 2011г., изм. ДВ. бр.82 от 26 Октомври 2012г., изм. ДВ. бр.66 от 26 Юли 2013г., изм. ДВ. бр.98 от 28 Ноември 2014г., изм. и доп. ДВ. бр.26 от 1 Април 2016г., изм. ДВ. бр.43 от 7 Юни 2016г.
  5. Закон за местните данъци и такси

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.