Търсене
Close this search box.

Алтернативни източници на енергия

Алтернативни източници на енергия

Алтернативни източници на енергия

Алтернативни източници на енергия


Направи дарение на училище!



***

post-1-049804100 1285054767_thumb.jpg


Гласуване на читателите на www.livescience.com, за кой алтернативен   източник на енергия биха похарчили държавните средства, ако решението   зависи от тях

10. Термалната енергия на океана
Използването на термалната енергия на океаните се основава на   факта, че водата близо до повърхността е загрята от слънцето, а водата,   която е на дълбоко е много по-студена. Тези инсталации използват   повърхностната вода за да загреят амоняк или друга течност, която се   изпарява при ниска температура. Получените газове се използват за да   задвижат турбини, които произвеждат електричество. След това газовете се   охлаждат от студена вода изпомпвана от дълбините на океана и получената   течност отново влиза в цикъла на производство на енергия. Ако може да   преобразуваме в електричество по-малко от една десета от процента от   затворената в океаните слънчева енергия, това ще бъде 20 пъти повече от   дневната консумация на електроенергия в САЩ. Но конверсията на   океанската термална енергия е сериозно начинание, в което е необходимо   да бъдат вложени значителни средства.
Attached Image: 10.jpg

 


9.Домашни устройства за вятърна енергия
Сравнена с големите вятърни електростанции, такава система използва   по-малка турбина и обслужва отделно жилище. Според Американската   асоциация за вятърна енергия една обикновена местна система може да бъде   от 1 до 10 киловата, с диаметър от 3 до 8 метра, монтирана на   24-метрова кула. Малки турбини – 400 вата и ротор с диаметър само 117 см   могат да захранват водни помпи или осветление и домашни уреди.   Енергията на вятъра е безплатна, но много от малките турбини не работят   както в рекламите, а тези които го правят често са шумни.
Attached Image: 9.jpg

 


Разбери повече за БГ Наука:

***

8. Превозни средства използващи водород
Във водородните горивни клетки в реакция влизат водород и кислород и в   резултат се получава електрически ток, който може да задвижи   елетродвигател. Единственото, което ще излиза от ауспуха е вода.   Водородните автомобили обаче са изправени пред много предизвикателства.   Водородните горивни клетки отделят само вода, но при настоящите методи   за произвеждане на големи количества водород, той най-често бива   извличан от метан, като в процеса на извличане се отделят значителни   количества въглероден двуокис. И освен това, да си кажем честно – къде   можете да заредите?
Attached Image: 8.jpg

 

7. Електрическите автомобили
Автомобилите, които се задвижват само с електрическа енергия са около   четири пъти по-ефективни от тези на бензин и два пъти по-ефективни от   хибридните. Електрическите автомобили разбира се не изпускат газове,   освен това поддръжката им е евтина. Най-голям проблем си остават   батериите на превозните средства. Необходимо е понижаването на цената и   увеличаване на живота на батериите, както и да се гарантира, че   автомобилите ще могат да се използват безопасно при всякакви условия –   например, че ще работят при ниски температури или че няма да се запалят   при прегряване.
Attached Image: 7.jpg

 


6. Хидрокинетична енергия
Хидрокинетичните устройства са като подводни вятърни мелници. Движеща се   вода от реките, океанските течения, приливо-отливните течения и в   изкуствените водни пътища като каналите може да задвижва турбини и да   генерира електроенергия, по същия начин както вятъра при вятърните   електростанции. Хидрокинетичната енергия е възобновяема и не отделя   замърсители на въздуха, нито парникови газове, но технологията изостава   на около 15 години от слънчевата и вятърната технологии, а евентуалното   въздействие върху околната среда поради преграждането на водния поток   все още не е изяснено.
Attached Image: 6.jpg

 


5. Геотермалната енергия
Изключително количество топлина е затворено под земната повърхност,   както показват вулканите при силните си изригвания. Геотермалната   енергия използва тази топлина за да генерира електричество и да затопля   сгради и пътища. Понастоящем от геотермална енергия по света се   произвеждат около 8 000 мегавата електричество, а произвежданите в САЩ 2   800 мегавата представляват по-малко от половин процент от генерираната в   страната електроенергия. Геотермалната енергия е много чиста, налична в   изобилие и то 24 часа на ден, но е необходимо влагането на значителни   средства преди да започне производството й.
Attached Image: 5.jpgAttached Image: 5.1.jpg

 

 


4. Вятърните електроцентрали

В момента САЩ е най-големият производител на вятърна енергия в света,   като там се генерират около 18 000 мегавата – енергия достатъчна за 5.4   милиона американски домакинства. Министерството на енергетиката на САЩ   предрича, че до 2030 г. една пета от електроенергията в страната ще бъде   получена от вятъра. Други държави понастоящем са преди САЩ в това   отношение, най-малкото при изчисляване на глава от населението. Дания   например, вече получава 20 процента от електроенергията си от вятъра.   Вятърът е чист, неизчерпаем източник на енергия. Но голямото   безпокойство свързано с вятърните електроцентрали, е че те разкъсват   попадналите в тях птици и прилепи. Турбините могат също така на повлияят   на екосистемите на местата където са разположени.
Attached Image: 4.jpg

 

3. Слънчеви електроцентрали
Има два начина за получаване на електричество в слънчевите   електроцентрали. Слънчевите термални електроцентрали – познати и като   системи с концентриране на слънчевата енергия, фокусират светлината с   помощта на огледала, загряват вода и произвеждат пара, която задвижва   турбини; от друга страна фотоволтаичните клетки директно превръщат   слънчевата светлина в електричество. Слънчевата енергия е чиста,   възобновима и има огромен потенциал. Но слънцето не винаги е видимо,   което означава, че слънчевата енергия не е налична нощем или когато е   облачно, освен това построяването на слънчеви електроцентрали може да   струва стотици милиони долари.
Attached Image: 3.jpgAttached Image: 3.1.jpg


2. Ядрената енергия
Атомните ядра са малки, но енергията, която ги държи заедно е огромна.   Целта на ядрените електроцентрали е впрягането на тази енергия в   безопасно производство на електричество. В САЩ днес работят около 100   ядрени електроцентрали, произвеждащи около една пета от електроенергията   в страната. Атомните електроцентрали могат да произвеждат огромно   количество енергия без да бълват замърсявания по време на процеса, но   получените радиоактивни отпадъци могат да останат опасни в продължение   на стотици хиляди години.
Attached Image: 2.jpg

  


1. Домашни устройства за слънчева енергия
Представете си никога да не плащате сметки за електричество. Слънчевата   енергия може да превърне това в реалност. Слънчевите електросистеми   използват фотоволтаици за превръщането на слънчевата светлина в   електричество, а слънчевите водонагреватели използват колекторни панели   за загряване на вода. Слънчевата енергия е евтина и възобновима, но   инвестициите не са малки – обикновено между 25 000 и 30 000 долара за   слънчева електросистема и 10 000 долара са слънчева водонагревателна   система.
Attached Image: 1.jpg

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.