Търсене
Close this search box.

Здравните власти в Хавай предупреждават за нашествие на паразити, които нахлуват в мозъка

Здравните власти в Хавай предупреждават за нашествие на паразити, които нахлуват в мозъка

Здравните власти в Хавай предупреждават за нашествие на паразити, които нахлуват в мозъка

Здравните власти в Хавай предупреждават за нашествие на паразити, които нахлуват в мозъка


Направи дарение на училище!



***

Само за последните три месеца има потвърдени шест случая на Еозинофилен менингоенцефалит на територията на Хавайския остров Мауи. Заболяването се причинява от паразитния кръгъл червей Angiostrongylus cantonensis, като възрастните му форми се срещат само при плъховете. Нашествието на паразита силно притеснява здравните власти, особено като се има предвид, че за последните десет години преди епидемията са документирани само два случая на зараза.

Инфекцията се разпространява чрез фекалиите на плъховете, които съдържат ларви на червея. Оттам ларвите могат да бъдат пренесени от други животни, като охлюви, жаби, раци и скариди. Заразата може да се пренесе на човек, ако той е консумирал инфектирано животно или друг източник на храна, който е бил в контакт с него – като например плодове и зеленчуци.

Голяма част от заразените хора нямат симптоми или от само себе си се възстановяват. Съществуват случаи, обаче, при които червеят успява да се придвижи до мозъка и нервната система, като по този начин причинява форма на менингит. Симптомите са силно главоболие, тремори, скованост, треска, като болестта понякога има фатален край.

Тирика Мейнър има три деца и е жител на остров Мауи. Вярва, че се е заразила с инфекцията по време на престоя си на остров Биг Айлънд. Първите ѝ симптоми се появяват в края на месец февруари, докато е на работа. Към момента здравето ѝ е силно влошено, придвижва се с проходилка, но я затрудняват тежките тремори. Пред Honolulu Civil Beat споделя “Паразитите са в обвивката на мозъка ми и се движат”. Болката, причинена от паразита варира от ден на ден и засяга различни части на тялото ѝ, но е най-непоносима, споделя жената, когато е остра и фокусирана.


Разбери повече за БГ Наука:

***

“Чувството е сякаш някой изведнъж взима шило и го забожда в меката част на върха на главата, след това го насочва към лявото ми ухо, после нагоре към лявото слепоочие и накрая го движи отзад напред зад дясното ми ухо. Щом болката от шилото се стрелне през дясното ми око, виждам бяла светлина”, разказва тя. “Не ми казвайте никога, че раждането е трудно. Раждането е като да ядеш сладолед след като си имал чувството, че шило пробива мозъка ти и излиза от окото.”

“Ако можете да си представите, това е като през мозъка ви бавно да преминава патрон и да няма последователност или причина за това, че се блъска в тази или другата част на главата”, казва пред Associated Press държавният епидемолог Сара Парк. Тя твърди, че симптомите са ужасяващи също толкова, колкото и са непредвидени, понеже за всички хавайски острови годишно има не повече от около десет случая на паразита.

Не е ясна със сигурност причината за повишения брой заразени в Мауи, но има съмнения, че паразитите се разпространяват заради големия прираст на популацията на охлювите в региона, като повече от 80% от видовете пренасят кръглия червей. Властите съобщават, че червеят е намерен по охлюви и плужеци на островите Мауи, Оаху, Кауаи и Биг Айлънд.

Гражданите са предупредени много добре да измиват храната си, като по този начин свеждат до минимум риска от инфекция. Освен това, не трябва да докосват никакви охлюви.

“Надявам се хората да разберат, че е в техните ръце да се защитят от инфекцията като внимателно измиват всички продукти … без значение откъде ги купуват”, казва изпълнителният директор на Hana Health /главната здравна агенция в Хаваи – бел. прев./ Шерил Васконселос.

“Всички трябва да сме внимателни и да взимаме предпазни мерки.”

За първи път паразитът е идентифициран в Тайван през 1944 г., като през последните няколко десетилетия се е разпространил надлъж и нашир. Причина за това е вероятно нарастващата глобализация и превозът на стоки, а климатичните промени му позволяват да оцелее в новите екосистеми.

“Това е паразитна инфекция, внесена в Северна Америка от глобализацията”, казва пред писателката Адриен ЛаФранс от The Atlantic вирусологът Питър Хотез от Колежа по медицина “Бейлор” в Хюстън. “Според някои се дължи на охлюви в корабните баласти – корабите, които идват от Азия и преминават през Панамския канал.”

Изследване от 2015 г. открива Angiostrongylus cantonensis и в Оклахома, “място, което не се очаква да е подходяща среда за паразита”. Според изследователите влияние върху пренасянето и появата на болестта имат фактори, причинени от хората, като например глобалното пътуване, навлизането на човека в местообитанията на дивата природа и промените на климата.

Превод: Йоанна Николова

Източник: Science Alert


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.