Търсене
Close this search box.

Защо учените казват, че носенето на маски не трябва да е противоречиво

Защо учените казват, че носенето на маски не трябва да е противоречиво

Защо учените казват, че носенето на маски не трябва да е противоречиво

Защо учените казват, че носенето на маски не трябва да е противоречиво


Направи дарение на училище!



***

Превод: Десислава Стоянова-Пеева /част от курса на БГ Наука за Автори/
Източник: https://www.sciencenews.org/

 

Текстилните маски за лице помагат да се ограничи разпространението на коронавирус, сочат проучвания.

 

Да сложим маска или не? За ужас на много здравни експерти това остава въпрос за дебат в Съединените щати, дори когато пандемията на коронавирус бушува.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Американските центрове за контрол и профилактика на заболяванията препоръчват всички да носят маски, когато са на публично място, за да ограничат разпространението на COVID-19. Но тъй като спешните мерки бяха премахнати, много хора не се придържат към тези съвети и броят на случаите се увеличава в някои щати. В отговор, някои щати като Калифорния, направиха носенето на маски за лице задължително на публично място. Но в Небраска, губернаторът попречи на усилията, поставени на градско и държавно равнище,  да изисква носенето на маски на публично място. Други щати, като Тексас, препоръчват, но не изискват маски за лица на публично място, въпреки че някои градове в щата ги изискват.

На индивидуално ниво някои хора протестират, че личните им свободи са нарушени, като им е казано да покриват устата и носовете си. Други слагат маски, когато напускат домовете си.

Междувременно учените събират данни дали текстилните маски, носени от представители на широката общественост, могат да намалят разпространението на коронавируса. Списание “Science News” събра най-новите данни и разговаря с експерти за това колко добре тези маски наистина предпазват от коронавирус.

 

Защо маските се препоръчват от експертите по обществено здраве?

В началото на епидемията служителите на общественото здравеопазване смятали, че вирусът се предава предимно от хора, които докосват замърсени предмети или повърхности и след това докосват лицата си. Редовното миене на ръцете и въздържането от докосване на лицето, бяха основните предписания (SN: 3/4/20). В началото и Центрове за контрол на заболяванията, и Световната здравна организация заявиха, че здравите хора не трябва да носят маски.

Но стана ясно, че контактът със замърсени с вируси обекти не е основният начин, по който коронавирусът преминава от човек на човек, казва имунологът Робърт Куигли. Той е старши вицепрезидент и регионален медицински директор на компанията International SOS, със седалище в Тревозе, Пенсилвания, която помага да се разработят стратегии за смекчаване на медицинските рискове и рисковете за сигурността. Вместо това, сега изследователите смятат, че COVID-19 се разпространява главно от някой, който вдишва вируса, издишан от друг човек.

Това обяснява мотивите зад препоръката на Центровете за контрол на заболяванията всички да носят маска на публично място: Покриването на лицето, може да намали риска за носещите маски, които не знаят, че са заразени от предаване на вируса на някой друг.

„Вече вярваме, че научаваме повече за този нов вирус, като това, че  има предаване от асимптоматични индивиди“, казва Куигли. Проучванията са установили, че хората могат да предават вируса за няколко дни преди да започнат симптомите и че някои хора, които не проявяват симптоми, могат да бъдат заразни (SN: 6/9/20).

В Сингапур изследователите използваха данни за проследяване на контакти, за да изчислят, че около 40 до 50 процента от случаите на COVID-19 от 23 Януари до 26 Февруари са били предавани от хора, които все още не са имали симптоми. Същият екип установи, че в Тиендзин, Китай количеството на такова пресимптомно предаване е дори по-голямо. От 21 Януари до 22 Февруари 60 до 80 процента от случаите се приписват на разпространение преди появата на симптомите, съобщават учените от 22 Юни в списание “eLife”.

Тъй като дори привидно здравите хора могат да разпространяват COVID-19, ако са заразени, но не знаят това, здравните служители препоръчват всички да носят маски на публично място.

 

Има ли доказателства, че текстилната маска може да блокира разпространението на вируса?

Много проучвания са тествали хирургически маски и N95 маски и са установили, че те намаляват разпространението на вируса, но досега няма много доказателства, че текстилните маски също действат (SN: 4/9/20).

Матю Стайматс, машинен инженер и динамист на течностите от Националния институт за стандарти и технологии на САЩ в Гейтерсбург ,щата Мериленд, обикновено работи върху измислянето на начини за откриване на наркотици и други незаконни вещества във въздуха. Но докато той е бил на задължителна си дистанционна работа, Стайматс установява, че е пропуснал да прави експерименти. Затова той убедил ръководителите си да му позволят да донесе вкъщи някаква екипировка, за да може да прецени дали текстилните маски намаляват броя на потенциално силно заразените с вируси частици, които се изхвърлят от устата и носовете на хората, когато говорят, кашлят или дишат.

Той настройва апарата в дърводелския си магазин и се снима как кашля без и с маска. В крайна сметка той изпробва 26 вида текстилни маски, включително тези, изработени от обикновени тъкани за шиене като леки фланели, памучни тениски, ватирани памук, памучно-полиестерни смеси и полипропилен от пазарски чанти за многократна употреба.

Стайматс не е използвал никакви вируси в експериментите си, така че той не може да каже дали един тип маска върши по-добра работа за улавяне на вируси от друг. Но използвайки високоскоростни визуализации, той успява да определи кои маски блокират траекторията на въздуха, идващ от дробовете му, когато се закашля или говори.

Носенето на каквото и да е маска за лице, включително бандани или маска, покриващи шията, може поне частично да блокира облака от капчици, освободени при кашлица, показа експериментът. Маските, които са прикрепени към носа, бузите и брадичката, свършиха по-добра работа, като блокираха потока от капчици и, теоретично, и за спирането на вируси, описва Стайматс в публикация в блога на уеб сайта на Националния институт за стандарти и технологии.

Стига само хората да носят маските правилно, това е. „В един момент свалих маската си под носа във видеото и се закашлях”, казва той. На видеото се вижда струя въздух, който струи от носа му, докато се закашля. „Бях смаян, когато видях този кадър“, казва той. „Бях наистина изненадан от това колко въздух излиза от носа, когато кашляме.“ Сега, когато вижда хора с маски, които покриват устата си, но не и носовете си, той мисли – “Не. Не правете това. Това прави носенето на маска безсмислено“.

 

Дали текстилната маска ме предпазва, от това да хвана вируса от някой друг?

Сами по себе си текстилните маски не осигуряват голяма защита на потребителя, казва Аба Гумел, математически биолог от Аризонския държавен университет в Темпе.

Маските от плат могат да варират значително в количеството на частиците, включително вируса, спирайки ги преди достигането на носителя на маската. Най-добрите маски от плат, поставени на лицето и изработени от оптимални материали, като плътно тъкан памук, могат да блокират до 80 процента от частици, докато повечето – особено маски, които не са сложени правилно или са изработени от неясен материал – филтрират само около 20 до 50 процента от частиците, казва той. Но дори и маската с най-ниска ефективност „все пак е по-добра от нищо“, казва Гумел.

Маските от плат са за защита на другите хора от вас, подчертава Куигли. „Нека си изясним; текстилната маска не е до толкова ефикасна за предотвратяване на вдишването на коронавирус в сравнение с медицинска маска N95, ”казва той.

Хирургическите маски могат да блокират 70 до 90 процента от инфекциозните частици, преди да достигнат носещия маската, а N95 маските филтрират повече от 95 процента, казва Гумел. Медицинските маски N95 са с недостиг и трябва да бъдат запазени за здравните работници и други, които са изложени на висок риск от излагане на коронавирус, съгласни са той и други експерти.

Маските са по-добри в това  да предпазят околните, отколкото за защита на носителя, защото когато човек, който носи маска за лице, диша, говори, кашля или киха, по-голямата част от въздуха, пренасящ всички потенциални вируси, се филтрира през нея, хващайки повечето от инфекциозните частици. Вдишването през маска, която не е плътно хваната върху лицето, може да пропусне нефилтриран въздух отстрани, отгоре или отдолу, както и въздуха, филтриран през маската.

 

Трябва ли всеки да носи маска?

Група от хора имат много по-голямо влияние отколкото би имал един човек, установиха Гумел и колегите му. При симулации на епидемии с ниска скорост на предаване, широкото носене на маски е „много по-ефективно за намаляване на хоспитализациите и смъртността“, казва той. Ако половината от населението носеше маски, които блокират половината частици, скоростта на предаване също може да бъде приблизително наполовина, докладват Гумел и колегите му на 21 Април в журнала “Моделиране на инфекциозни заболявания”.

Дори текстилните маски с ниска ефективност, които блокират само 20 процента от вирусните частици, биха могли да намалят скоростта на предаване с една трета, при условие че 80 процента от хората са носели маски, изчисляват изследователите. В райони, където скоростта на предаване е висока, ако 80 процента от хората носят маски, които блокират половината от инфекциозните частици, от 17 до 45 процента от прогнозираната смъртност за два месеца може да бъде предотвратена, изчисляват изследователите.

Тези изчисления са в съответствие с оценките, направени от други учени. Епидемиите могат да бъдат поставени под контрол, ако всички носят маски през цялото време, когато са на публично място, дори ако маските за лице са само 50 процента ефективни, съобщават изследователите на 10 юни в журнала “Proceedings of Royal Society A”.

И въпреки че маските са по-малко ефективни за защита на носителя, личната защита се повишава, тъй като по-голям процент от хората са носели маски, според изчисленията на изследователите. Това е така, защото „моята маска ви защитава, вашата маска ме защитава“, пишат изследователите, така че носенето на маска означава по-голяма защита за всички.

Някои данни от реалния свят също предполагат, че маските са ефективни за подпомагане на ограничаването на разпространението на коронавирус. Джордж Уеби и Уей Лю, изследователи на здравната политика в Университета на Айова в Айова Сити, проследяват ежедневно броя на случаите с коронавирус в 15 щата както и Вашингтон, окръг Колумбия, където маските за лице са задължителни за хората, на публични места като хранителни магазини, по време на изучавания период от 8 Април до 15 Май. Двамата учени следят и броя на случаите в други щати, които изискват маски само за служители от първа линия, като работници в ресторанти, здравни работници и полиция или пожарникари.

В щатите, които изискват всички да носят маски, се забелязват малки, но постоянни спадове в броя на дневните случаи, след вземането на предпазните мерки, в сравнение с броя на случаите в рамките на един до пет дни преди влизането в сила на мерките, съобщават изследователите от 16 Юни в журнала “Health Affairs”. До момента, в който поръчките за маски се изпълняваха в продължение на 21 дни, броя на дневните случаи е намалял с 2 процентни пункта. Приблизително 230 000 до 450 000 случаи на коронавирус може би са били предотвратени между 8 Април и 22 Май, тъй като хората носеха маски, изчислява екипът.

Изследователите отчитат исканията за подслон и други мерки за обществено здраве, но не може да се каже със сигурност, че маските са единствената причина за спада, казва Уеби. Изискването на служителите, но не и на широката общественост да носят маски, не е най-малкото, според изследователите. Но това може би е така, защото предприятията често изискват служители да носят маски, така че държавните противоепидемични мерки са просто налагане на мерки, които вече са в сила.

„Сега има общ консенсус, че маските работят, а изследванията подкрепят това“, казва Уеби. „В бъдеще маските са алтернатива на някои от строгите мерки за социално дистанциране. Те не заместват социалното дистанциране, но там, където то не може да бъде наложено, използването на маски има смисъл.“

Гумел се съгласява. „Ако всички носеха маска за лице, щяхме да се справим много по-добре.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.