Търсене
Close this search box.

Защо чревните бактерии са основните заподозрени за автоимунните заболявания

Защо чревните бактерии са основните заподозрени за автоимунните заболявания

Защо чревните бактерии са основните заподозрени за автоимунните заболявания

Защо чревните бактерии са основните заподозрени за автоимунните заболявания


Направи дарение на училище!



***

По-малкото количество лактобацили в червата е свързано с повече провъзпалителни имунни клетки.

Човешката имунна система е мощна и сложна. Тя трябва да бъде нащрек през цялото време и да може да различава приятеля от врага. Но за съжаление, не винаги действа правилно и понякога атакува собствените клетки на тялото, причинявайки стотици „автоимунни“ заболявания, от множествена склероза (МС) до ревматоиден артрит.

Какво принуждава имунната система да греши по този начин, не е ясно, но все по-голямо количество изследвания търсят отговора сред трилионите микроби, които населяват телата ни, известни събирателно като микробиом.

Изследванията върху близнаци показват, че факторите като начин на живот и околна среда могат да играят голяма роля при автоимунните заболявания.
“Ако просто погледнете степента на съвпадение при близнаци (където и двамата близнаци показват една и съща черта), например за МС, само в около 30% това е наследствено. Така че за останалите трябва да е отговорна околната среда“, казва професор Маркус Клайневитфелд от института VIB в Белгия.
Предполага се, че много различни фактори от околната среда влияят на риска от автоимунни заболявания, включително диетите.

Солта


Разбери повече за БГ Наука:

***

Предишни изследвания на проф. Клайневитфелд и други са установили, че диетите с високо съдържание на сол могат да повлияят на нашата имунна система, включително клетките, отговорни за възпаленията.
Възпалението е неразделна част от защитата срещу инфекция, но може да причини увреждане на тъканите и органите, когато се поддържа на високи нива.
Имунната система е балансирана внимателно между клетките, които стимулират възпалението, и клетките, които ги регулират. Проф. Клайневитфелд подозира, че диетата може да наруши този баланс, поне отчасти, както директно чрез въздействие върху различни имунни клетки, така и косвено чрез промяна на чревния микробиом.

Цялата статия и още много подобни прочетете в новия брой 140 на списанието тук>>

Подаряваме ти първите 11 статии от брой 140 тук>>


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.