
Българската академия на науките започва кампания „БАН ПРЕДСТАВЯ СВОИТЕ ИНСТИТУТИ“, която цели да покаже дейността на институтите на Академията. На 12 януари 2017 г. (четвъртък), от 11:00 ч., в Големия салон на БАН учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания ще разкажат за значимите си научни изследвания, научни и научно-приложни проекти и разработки.
За Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания – www.iber.bas.bg: Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН (ИБЕИ-БАН) е основното изследователско звено в България в областта на теоретичните и приложните аспекти на екологията, биоразнообразието, опазването на околната среда и устойчивото ползване на биологичните ресурси.
ИБЕИ-БАН провежда научни изследвания и подготвя висококвалифицирани кадри в областта на ботаниката, микологията, зоологията, екологията, хидробиологията, паразитологията, консервационната биология, генетиката на околната среда, еволюционната биология и други сродни научни области, осигурява научна информация, оказва методична помощ на държавните институции и структурите на гражданското общество и представя страната ни в Европейското изследователско пространство в областите на неговата компетентност.
Сред приоритетните направления на ИБЕИ са: Организмово разнообразие (флора, фауна и микота), екологични и еволюционни взаимоотношения на различни нива – генетично, популационно, екосистемно, произход и история. Структура и функциониране на биотичните съобщества, екосистемите и ландшафтите в съвременността и в миналото. Научни основи за опазване на живата природа – дефиниране на застрашаващите фактори, оценка на въздействието им върху биотата и определяне на мерки за ограничаването и отстраняването им. Разработване на методи за устойчиво управление на биологичните ресурси, оценка на ресурсното значение на видове и съобщества. Проучване екологичните и биологичните особености на стопанско значими видове. Идентификация на биологично активни вещества в растения и гъби със значение за фармацията. Оценка на разпространение и численост на чужди инвазивни видове, вредители, паразити със значение за опазването на околната среда, селското стопанство, горското стопанство, рибовъдството и др. Научни основи на оценката на екологичния риск, качеството на околната среда и въздействията върху нея; разработка на подходи и методи за оценка на състоянието на биоразнообразието.
Всяка година учените от ИБЕИ работят по изпълнението на проекти, финансирани от различни източници – Европейската комисия, Европейското икономическо пространство, други чуждестранни научни фондове, Министерство на околната среда и водите, други ведомства и фирми. Част от проектите са финансирани само от бюджетната субсидия на БАН.
Учените от ИБЕИ са търсени като експерти от различни държавни и частни институции при необходимост от компетентни становища по въпросите на биоразнообразието и опазването на околната среда, както и като членове на комисии. Резултатите от работата се публикуват в международни научни списания, книги, монографии, сборници с доклади от научни форуми и наброяват ежегодно повече от 200 публикации. Годишно в ИБЕИ-БАН се обучават средно 35-40 докторанти, а също и около 10 дипломанта от различни университети.
През последните години спечелени на конкурсен пример средства от Европейската комисия и други източници спомогнаха за изграждане на специализирани лаборатории за провеждане на съвременни научни експерименти. ИБЕИ-БАН разполага с аналитична, генетична, кариологична, фитохимична, биотехнологична, паразитологична, палинологична лаборатория, лаборатории по светлинна микроскопия, лаборатория за молекулярни изследвания. Тази добра материална база дава възможност за широк спектър от експериментална работа.
ИБЕИ-БАН поддържа и експериментални станции в различни части на страната – Сребърна, Созопол, Калимок, Плана, Парангалица, Атанасовско езеро. Едно от богатствата на ИБЕИ са научните му колекции, датиращи от минали десетилетия и поддържани и обогатявани постоянно от учените. Сред тези колекции са Хербариумът с висши растения и мъхове, Микологичният хербариум, Палеоботаническа колекция, Зоологична колекция, Нематологична колекция и др., които са ценен източник на информация за научните изследвания.
ИБЕИ издава научните списания Acta Zoologica Bulgarica и Phytologia Balcanica, както и монографските поредици „Флора на Р България“, „Фауна на Р България“, „Гъбите в България“, Червена книга на Р България в три тома и електронно издание.
ИБЕИ представя нашата страна в две европейски научни мрежи:
- CETAF – консорциум на европейските таксономични институции, които съхраняват научни колекции в областта на биоразнообразието;
- ELTER – Европейска мрежа за дългосрочни екологични наблюдения.
Сред по-важните научно-приложни разработки през последните 5 години са второто издание на Червената книга на Република България, Националният план за опазване на най-значимите влажни зони (2013-2022 г.), Плановете за управление на Резервата “Сребърна”, Национален парк Рила, група резервати в Югозападна България, както и на защитени зони от мрежата НАТУРА2000, методиките за оценка на качествата на повърхностните води в съответствие с Европейската директива за водите, както и разработваните в момента проекти за картиране и оценка на екосистемните услуги.
Европейска нощ на учените 2022 г.:

