Търсене
Close this search box.

Загадъчните първи заселници на Мадагаскар са идентифицирани чрез древни семена

Загадъчните първи заселници на Мадагаскар са идентифицирани чрез древни семена

Загадъчните първи заселници на Мадагаскар са идентифицирани чрез древни семена

Загадъчните първи заселници на Мадагаскар са идентифицирани чрез древни семена


Направи дарение на училище!



***

Превод: Теодора Савова

Източник: HowStuffWorks

Представете си, че се събуждате една сутрин, качвате се в кану с няколко приятели, няколко растения, храна и прясна вода, и тръгвате към открития океан. Знаете, че никога няма да се завърнете у дома, но привидно не изглеждате като членове на култа към самоубийства. Вашата задача е да пътувате и да се придвижвате, докато не намерите земя, дори да се наложи да гребете 6 000 км през Индийския океан, докато не достигнете до остров, който е само два пъти по-голям от Калифорния.

Изглежда невероятно, но от всяка частица от генетичните, културните и езиковите доказателства имаме показания за факта, че Мадагаскар – големият лемурски остров край източното крайбрежие на Африка, е бил колонизиран не от африканци, въпреки че са живели буквално там, само на около 500 км през водата, а от праисторически австронезийци от южноазиатските острови.

Генетичното потекло на хората от Мадагаскар е австронезийско, както и езикът им, който е в същото семейство с езици като хавайски, полинезийски и самоански. Те ядат ориз при почти всяко хранене, а значителен брой от внесените растения на острова са подправки, посеви и плевели, родом от Южна Азия.


Разбери повече за БГ Наука:

***

И все пак, доскоро не бяха открити археологически данни в подкрепа на теорията, че австронезийците са установили най-ранните известни селища в Мадагаскар. Но миналия месец, екип от изследователи публикува първите категорични археологически доказателства за тази колонизация, в списанието Proceedings of the National Academy of Sciences.

Изследователите са открили и датирали с помощта на радиовъглерод, повече от 2 500 карбонизирани семена от посеви от Югоизточна Азия, като ориз и боб мунг в Мадагаскар и съседните Коморски острови. Те открили, че семена с австронезийски произход от VIII и X в. пр.н.е са били концентрирани в Мадагаскар и Коморските острови, докато на места от същия период на африканския континент и островите, намиращи се в близост до него, наличието от семена е само от местни африкански култури.

В прессъобщение д-р Марк Хортън от катедрата по археология и антропология в университета в Бристол казва, че произходът на заселниците от Югоизточна Азия в Африка отдавна озадачава историците и археолозите, и това е първото истински ясно археологическо доказателство, че те действително са предприемали изключителни пътувания от 4 000 мили отвъд Индийския океан през първото хилядолетие след Христа.

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.