Търсене
Close this search box.

Втори човек с ХИВ – в трайна ремисия

Втори човек с ХИВ – в трайна ремисия

Втори човек с ХИВ – в трайна ремисия

Втори човек с ХИВ – в трайна ремисия


Направи дарение на училище!



***

Втори човек в света е доведен до състояние на трайна ремисия от ХИВ-1, съобщават в доклад изследователи от Лондонския университетски колеж и Имперския колеж Лондон.

Докладът, публикуван в Nature, се появява 10 години след първия подобен случай – този на т.нар. „Берлински пациент“.

И двамата пациенти са получили трансплантация на стволови клетки от донори, носещи генетичната мутация, която предотвратява експресията на рецептора CCR5, с който вирусът на ХИВ се свързва.

Пациентът от новото проучване е в ремисия от 18 месеца, след като антиретровирусната му терапия е била прекратена. Авторите казват, че е твърде рано да се каже с убеденост, че пациентът е излекуван от ХИВ и ще продължат да го наблюдават.

„В момента единственият начин за лечение на ХИВ е чрез медикаменти, които потискат вируса, но те трябва да бъдат приемани от пациентите до края на техния живот, което е предизвикателство за болните в развиващите се страни“, казва водещият автор на проучването, проф. Равиндра Гупта.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Откриването на начин да елиминираме вируса напълно е от голямо значение, но е изключително трудно, защото вирусът се интегрира в белите кръвни клетки на гостоприемника си.“

Почти 37 млн. души по света са болни от СПИН, но само 59% от тях са подложени на антиретровирусна терапия, а резистентният ХИВ се превръща в още по-голяма заплаха. Всяка година от усложненията, съпътстващи заболяването загиват около 1 млн. души.

В доклада се съобщава за пациент във Великобритания, който предпочита да остане анонимен и е диагностициран със заболяването през 2003 г., но е на антиретровирусна терапия от 2012 г.

По-късно същата година той бил диагностициран с напреднал стадий на лимфом на Ходжкин. В допълнение към химиотерапията, през 2016 г. на пациента му били трансплантирани хематопоетични стволови клетки от донор, който има две копия на алела CCR5Δ32.

CCR5 е най-често използвания от вируса ХИВ-1 рецептор. Хората, които имат две копия на мутантния алел за този рецептор са резистентни към щама на вируса ХИВ-1, който използва този рецептор, за да навлиза в клетките. Така вирусът не може да навлезе.

Химиотерапията може да бъде ефективна срещу ХИВ, защото убива делящите се клетки. Заместването на имунните клетки с тези, които не притежават рецептора CCR5 изглежда е ключово за преминаването към ремисия след лечението.

Трансплантацията била относително лека, но с някои странични ефекти, включително известно отхвърляне на чуждите донорни клетки от имунната система на пациента.

Пациентът продължил с антиретровирусната терапия в продължение на още 16 месеца след трансплантацията, преди той и лекарите да решат да я спрат, за да проверят дали наистина е в ремисия.

Редовните изследвания потвърдили, че у пациента не се откриват вируси и той е в ремисия от 18 месеца след прекратяване на антиретровирусната терапия (35 месеца след трансплантацията). Имунните клетки на пациента не могат да експресират рецептора CCR5.

Той е едва вторият пациент, за когото е документирано, че е в трайна ремисия без антиретровирусна терапия. Първият, Берлинският пациент, също е бил подложен на трансплантация на стволови клетки от донор с два CCR5Δ32 алела, но с цел лечение на левкемия. Берлинският пациент се различавал с това, че получил две трансплантации и бил подложен на интензивна лъчетерапия, за разлика от Лондонския пациент, който получил само една трансплантация и преминал през по-лека химиотерапия.

И при двамата пациенти имало лека реакция на отхвърляне на чуждите донорни клетки, което също може да е изиграло роля за загубата на инфектирани с ХИВ клетки.

„Достигайки до ремисия при втори пациент, използвайки аналогичен подход, ние показахме, че случая с Берлинския пациент не е аномалия, а наистина подходите за лечение в двата случая са елиминирали вируса“, казва проф. Гупта.

Изследователите обръщат внимание, че това не е подходящ метод на лечение при стандартните случаи на ХИВ, поради токсичността на химиотерапията, но предлага надежда за нови стратегии на лечение, които може да елиминират напълно ХИВ.

„Продължавайки своите изследвания, ние искаме да разберем дали можем да премахнем този рецептор при хора с ХИВ, което може да се окаже възможно чрез генна терапия“, казва проф. Гупта.

„Лечението, което приложихме беше различно от това при Берлинския пациент, защото не включваше лъчетерапия. Ефективността му подчертава важността на това да разработваме нови стратегии, основани на блокиране на експресията на рецептора CCR5“, казва съавторът д-р Иън Гейбриъл.

„Въпреки че е твърде рано да кажем със сигурност, че пациентът ни е излекуван от ХИВ и лекарите ще продължат да наблюдават състоянието му, този успех ни дава надежда в търсенето на дългоочакваното лечение на ХИВ/СПИН“, казва проф. Едуардо Олавариа.

Превод: Росица Ташкова

Източник: Ravindra K Gupta, Sultan Abdul-jawad, Laura E McCoy, Hoi Ping Mok, Dimitra Peppa, Maria Salgado, Javier Martinez-Picado, Monique Nijhuis, Annemarie M. J. Wensing, Helen Lee, Paul Grant, Eleni Nastouli, Jonathan Lambert, Matthew Pace, Fanny Salasc, Christopher Monit, Andrew Innes, Luke Muir, Laura Waters, John Frater, Andrew M. L. Lever, S. G. Edwards, Ian H. Gabriel & Eduardo Olavarria Ravindra K Gupta, Sultan Abdul-jawad, Laura E McCoy, Hoi Ping Mok, Dimitra Peppa, Maria Salgado, Javier Martinez-Picado, Monique Nijhuis, Annemarie M. J. Wensing, Helen Lee, Paul Grant, Eleni Nastouli, Jonathan Lambert, Matthew Pace, Fanny Salasc, Christopher Monit, Andrew Innes, Luke Muir, Laura Waters, John Frater, Andrew M. L. Lever, S. G. Edwards, Ian H. Gabriel & Eduardo Olavarria. HIV-1 remission following CCR5Δ32/Δ32 haematopoietic stem-cell transplantationNature, 2019 DOI: 10.1038/s41586-019-1027-4

Статия от сп. „Българска наука и медицина“, бр. 12. Открийте всички статии от броя тук.

 

ВЗЕМИ БРОЯ В MP3

и слушай всяка една статия, когато и където да си >>

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.