Търсене
Close this search box.

Врящата река в Перу

Врящата река в Перу

Врящата река в Перу

Врящата река в Перу

Снимка: easciences.org

 

В перуанската част на Амазония, през тропическите гори, тече една необикновена река, открита сравнително наскоро по разкази от легенди. Нейното име е Шанай-тимпишка (Shanay-timpishka), което на езика на местните индианци означава „кипяща от топлината на слънцето“. Това име ѝ е дадено заради изключително горещите ѝ води и облаците от пара, които постоянно се разстилат над гъстата джунгла в долината ѝ. Цялата дължина на реката е едва 9 километра, средната ширина е около 25 метра и дълбочина до 6 метра. Температурата на водата варира между 50 и 90 °C (близка до температурата на кипене), като на места достига почти до 100 °C, поради което е по-известна като Врящата или кипящата река.

Локацията на Врящата река, на картата на Перу

 

Реката извира от масивна скала, чиято форма наподобява глава на змия. Според шаманите от долината на Врящата река, водата е толкова гореща, защото се топли от духа на гигантска змия – „майката на водите“, тя е място където са концентрирани огромни духовни сили и е свещена за тях.
От научна гледна точка обаче, няма видими причини температурата на водата да е толкова висока, тъй като най-близкият активен вулкан е отдалечен на почти 700 километра оттам. Въпреки това водите на Шанай-тимпишка поддържат изключително високи температури.

(прочети останалата част на имейла си…)

 

 Останалата част от статията е достъпна само за абонати, но може да я прочетете в имейла си, след като ви я изпратим безплатно. 

Или можете да се абонирате за списанието и да видите всички статии от всички броеве.   Абонамент за сп.”Българска наука”.

АБОНАМЕНТ за БГ Наука

Всеки месец нов брой с 20 статии за науката в България и света
от български автори и учени на разбираем език.

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.