Търсене
Close this search box.

Вълчи паяк изяжда своята брачна партньорка

Вълчи паяк изяжда своята брачна партньорка

Вълчи паяк изяжда своята брачна партньорка

Вълчи паяк изяжда своята брачна партньорка


Направи дарение на училище!



***

Ecologiablog_araalobo.jpg

 

http://static.blogo.it/ecologiablog/Ecologiablog_araalobo.jpgМъжките от един вид вълчи паяци изяждат по-възрастните женски, съобщава BBC, като се позова на наблюденията на уругвайски учени. Това е уникален случай за животинския свят, при който женските са жертвите, а не – обратното. При няколко други вида паяци мъжките служат за храна на своите партньорки.
Мъжките паяци от вида Allocosa brasiliensis се чифтосват с по-младите женски и нападат за храна по-възрастните, които са с по-слаба репродуктивна способност, разкриха учените. Предположението им е, че тежките условия на съществуване подтикват паяците да проявяват канибализъм. Проучванията са публикувани в „Biological Journal of the Linnean Society“. (http://www.wiley.com/bw/journal.asp?ref=0024-4066                                           http://www.linnean.org/)
Allocosa brasiliensis е вид нощен вълчи паяк, който се среща на пясъчните дюни по бреговете на реките и по крайбрежните ивици на Тихия и Атлантическия океани. Той е изучаван от специалистите, защото състоянието му се смята за много показателно за здравето на обитаваната от него екосистема.
След като наблюдавали как мъжки паяк изяжда женската си, д-р Анита Айзенберг и екипът й от „Clemente Estable Institute of Biological Research“ в Монтевидео се нагърбили да намерят обяснение за неговото поведение.
„При паяците обикновено женските са по-големи и по-силни и те са полът, който прави избора. Мъжкият просто чака, докато някоя женска го избере за свой сексуален партньор.“ – припомня д-р Айзенберг. При Allocosa brasiliensis, обаче, мъжкарят е необичайно доминантен. Според специалистката изяждането на женските не само няма аналог при паяците, но е и изключително рядко явление в целия животински свят. Мъжките се чифтосват най-често с много млади женски в отлично физическо състояние, като ги чакат в дупките си.
Вълчите паяци носят яйцата си в специален „сак“. Според Айзенберг при този вид първият сак на женската е с най-голям брой на яйцата, което осигурява по-голямо потомство. „Женски в по-добро състояние на тялото имат повече яйца, следователно могат да осигурят повече потомци.“ – разкрива тя. Старите женски и тези в лоша кондиция получават неприятна изненада, тъй като мъжкарите ги употребяват с друга цел. „Мъжките осъществяват канибализъм над възрастни женски или над женски с ниски репродуктивни стойности, възползвайки се от тях като храна, а се чифтосват само с женските, можещи да осигурят висок репродуктивен успех.“ – обобщава д-р Айзенберг.
При този процес, наречен от учените „екстремален сексуален избор“, мъжките от вида решават дали да се чифтосат с женската, или пък – да я изядат. Решението се базира явно на нейния репродуктивния потенциал. Това необикновено сексуално поведение се стимулира и от средата на обитание. Тя е сурова, с малко укрития, температурни крайности, силни ветрове и е много непредсказуема по отношение на изобилието на плячка.
Сексуалният канибализъм е често срещан при някои паяци (Latrodectus), богомолки и скорпиони. В тези случаи женските се наричат „вдовици”, защото изяждат мъжките по време на секс или – след секс. Според една теория, преди секс или по време на секс женските паяци изяждат единствено стари и нерепродуктивни мъжки екземпляри, а младите и репродуктивните мъжки могат да оцелеят значително по-дълго време.

Неделин Бояджиев

По материали от:
http://news.bbc.co.uk/
http://en.wikipedia.org/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.