Търсене
Close this search box.

Вирусите на херпеса остават активни, дори при липса на симптоми

Вирусите на херпеса остават активни, дори при липса на симптоми

Вирусите на херпеса остават активни, дори при липса на симптоми

Вирусите на херпеса остават активни, дори при липса на симптоми


Направи дарение на училище!



***

Учени, изследващи вируса на херпеса с изненада установили, че в заразените клетки има вирусна активност, дори когато вирусът изглежда в латентно състояние.

Херпес симплекс тип 1 причинява лезии по устните, езика, венците и други части на тялото. Вирусът остава в нервната система след инфекцията.

„Мислехме си, че щом няма проява на симптоми, нищо не се случва“, казва проф. Дейвид Чарке от Австралийския национален университет. „Оказва се, че вирусът се събужда по-често, отколкото си мислехме, но нашите клетки непрестанно го потискат.“

Откритията може да доведат до разработка на нови методи за лечение и дават на учените информация за това защо лезиите се появяват само спорадично и защо някои заразени хора никога не получават такива.

Екипът на проф. Чарке използвал генетично модифицирани клетки и вируси, като инфектираните клетки ставали ярко жълти, дори когато вирусът е в латентно състояние.


Разбери повече за БГ Наука:

***

След това с помощта на микроскоп отделните клетки били идентифицирани и изрязани чрез лазер, с цел последващо изследване на нивата на вирусна активност в тях.

„Изненадахме се, че вирусът правеше нещо в много клетки. Не всички от тях имаха еднакви нива на вирусна активност. За някои тя беше много слаба, а при други повечето вирусни гени бяха включени. Клетките гостоприемник отговаряха най-силно, когато и вирусната активност беше висока в тях”, казва проф. Чарке.

„Сега знаем, че протича някакво взаимодействие и можем да потърсим начин да помогнем на добрите да спечелят.“

Превод: Росица Ташкова

Източник: Joel Z. Ma, Tiffany A. Russell, Tim Spelman, Francis R. Carbone, David C. Tscharke. Lytic Gene Expression Is Frequent in HSV-1 Latent Infection and Correlates with the Engagement of a Cell-Intrinsic Transcriptional ResponsePLoS Pathogens, 2014; 10 (7): e1004237 DOI: 10.1371/journal.ppat.1004237

Статия от сп. „Българска наука и медицина“, бр. 11. Открийте всички статии от броя тук.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.