Търсене
Close this search box.

Викингите може да са напуснали Гренландия заради покачващото се ниво на морето

Викингите може да са напуснали Гренландия заради покачващото се ниво на морето

Викингите може да са напуснали Гренландия заради покачващото се ниво на морето

Викингите може да са напуснали Гренландия заради покачващото се ниво на морето


Направи дарение на училище!



***

Бързо променящият се климат може да е прекъснал скандинавския начин на живот на острова.

 

През 1721 г. един норвежки мисионер отплава за Гренландия с надеждата да разпространи протестантството сред живеещите там потомци на викингите. Когато пристига, единствените следи, които открива, са останките на селища, изоставени преди 300 години.

Няма писмени сведения, които да дадат отговор на въпроса защо викингите са напуснали Гренландия или са изчезнали. Но нова симулация на бреговата линия на Гренландия разкрива, че ледената покривка, покриваща по-голямата част от острова, е започнала да се разпуква приблизително по онова време и морските нива са се повишили драстично.

Тези променящи се брегове могат да причинят наводнения на пасища и на земеделски земи и биха спомогнали за края на скандинавския начин на живот в Гренландия, отбелязва Мариса Борегин, геофизик от Харвардския университет.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Гренландия е колонизирана за първи път през 985 г. Групата заселници, натоварена в четиринадесет кораба, е предвождана от Ерик Червения, прогонен от съседна Исландия заради обвинения в убийство. Ерик и неговите сподвижници се установяват в южна Гренландия, където те и техните потомци ловуват тюлени, отглеждат добитък, строят църкви и търгуват с моржови бивни, които продават на жителите на континента.

Заселниците пристигат по време на т. нар. Средновековен топъл период, когато климатичните условия в Европа и Гренландия са предимно умерени в продължение на няколко века. Но към 1350 г. климатът започва да се променя с началото на Малкия ледников период – време на регионално застудяване, продължило до XIX в.

Изследователите отдавна спекулират, че бързо променящият се климат може да е повлиял сериозно върху живота на обществото в Гренландия. Островът вероятно е станал много по-студен през последните сто години на скандинавското завладяване, заявява палеоклиматологът Боян Жао от университета Браун в Провидънс (Род Айлънд), който не участва в проведеното изследване. По-ниските температури биха затруднили земеделието и отглеждането на добитък, отбелязва той.
Тези по-ниски температури биха могли да въздействат и по-друг начин върху Гренландия: постоянното разпукване на ледената покривка на острова, съобщават Борегин и колегите ѝ.

Въпреки че покачването на морското равнище обикновено се случва паралелно с топенето на ледовете, океаните не се издигат и спадат равномерно навсякъде, казва Борегин. В Гренландия обаче се наблюдава тенденция нивото на морето да се повишава, когато ледената покривка се разраства.

Това се дължи на две основни причини: Първо, ледът е тежък. Самото тегло на ледената покривка натежава на земната повърхност, което означава, че с нарастването на ледената покривка част от земната повърхност потъва. Второто е гравитацията. Тъй като са масивни, ледените покривки упражняват известно гравитационно привличане на близката вода. Това кара морската вода около Гренландия да се приближава към леда. С нарастването на ледената покривка това привличане става още по-силно и нивото на морето близо до брега се повишава още повече.

Симулирайки въздействието на тежестта на леда и неговото придърпване на водите около Гренландия, Борегин и колегите ѝ установяват, че морското ниво се е повишило достатъчно, за да наводни брега и да навлезе стотици метри навтъре в някои райони. Между времето, когато викингите пристигат и когато напускат острова, има „доста интензивно крайбрежно наводнение, така че определени парчета земя, които са били свързани помежду си, вече са били разделени едно от друго“, споделят учените.

Днес някои викингски селища са наводнени в резултат на общото покачване на глобалното морско ниво от изменението на климата, което се компенсира само незначително около Гренландия заради топящата се ледена покривка. Нещо подобно може да се е случило и през XIV и XV век, засягайки земната повърхност, на която хората са разчитали за земеделие и паша на стадата си, казва Борегин.

„Досегашните теории за това защо викингите са напуснали се фокусираха върху идеята, че всички те са умрели, защото е станало много студено и са били твърде неподготвени, за да се адаптират“, казва Борегин. Учените твърдят, че археологическите разкопки са разкрили много по-нюансирана история, показваща, че скандинавците в Гренландия наистина са променили начина си на живот, разчитайки все повече на морето през последния век на тяхното пребиваване тук.
Но да се научиш да се адаптираш може да е било твърде трудно в условията на един ставащ все по-суров пейзаж. Идеята, че повишаването на морското равнище може да е едно от тези предизвикателства, заслужава внимание, отбелязва Жао, отбелязвайки, че причините, поради които викингите са си тръгнали от Гренландия, са комплексни.
С промяната на климата, например, тези хора може да са се оказали все по-откъснати от търговските пътища, тъй като сезонът на дебелия морски лед се удължил. А към средата на XIV век Черната смърт разкъсва Европа, засягайки и най-големия пазар на викингите за моржови бивни.

„Скандинавците идват и си отиват“, казва Жао. „Но все още има много въпроси, които чакат своите отговори, включително защо са решили да си тръгнат“, допълва той.

Последното документално свидетелство за историята на това общество е едно писмо, описващо сватба през 1408 г. Няколко години по-късно двойката се премества в Исландия и започва да се занимава със земеделие. Защо двойката е избрала да напусне острова остава неясно, но, както показват новите изследвания, покачването на морското равнище може да е повлияло върху тяхното решение.

 

Превод: Кристиян Ковачев

Източник: https://www.sciencenews.org/article/vikings-greenland-rising-sea-level-climate


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.