Търсене
Close this search box.

Вероятно феромоните не са причината да ви намират за привлекателни

Вероятно феромоните не са причината да ви намират за привлекателни

Вероятно феромоните не са причината да ви намират за привлекателни

Вероятно феромоните не са причината да ви намират за привлекателни


Направи дарение на училище!



***

MPI for Chemical Ecology Markus Knaden
MPI for Chemical Ecology Markus Knaden

През 2010 десетки хора се събрали в арт галерия в Бруклин, за да помиришат чужди непрани тениски. Това небило парти на фетишисти, а опит за съблазняване чрез миризма. Условията на „Партито на феромоните” били прости – да отворите една от многобройните торби, съдържащи нечия носена тениска и да подушите. Ако миризмата ви харесва, може да излезете на среща със собственика ѝ.

Партито се увенчало с успех и сега такива се провеждат в Лос Анджелис и Лондон. Според едно списание, те са за хора, които „се надяват да намерят любовта, използвайки обонянието си и вярата в науката”.

Идеята, че човешките феромони влияят на сексуалното привличане и любовта е широко разпространена в поп-културата. Някои хора дори искат да си закупят парфюми, наречени „любовна отвара”. Някои от тях съдържат андростенон – най-мощният от всички сексуални атрактанти – който, според продавачите, повишава либидото при жените, като едновременно с това прави мъжете по-привлекателни. За андростенола пък се твърди, че ви кара да изглеждате по-достъпни за противоположния пол. Други феромони се продават в качеството им на „ледоразбивачи”, повишаващи мъжествеността и като химични успокоителни при полова близост.

И така, наистина ли науката доказва, че феромоните трансформират нашите сексуални перспективи? Любовта буквално ли е във въздуха или просто хората миришат?

Терминът „феромон” е въведен през 1959 г. Peter Karlson и Martin Luscher– двама изследователи от Института по биохимия Макс Планк в Мюнхен, Германия, твърдели, че в облака от молекули, произвеждан от животните, някои са по-специални от другите. Те били сходни с хормони в кръвта, но се излъчвали извън тялото, като влияят върху поведението и психологията на другите. Вместо да са просто миризми – широко понятие за молекули, които могат да предизвикат редица отговори – феромоните осъществяват строго определена функция сред индивидите от един вид.


Разбери повече за БГ Наука:

***

През същата година бил открит първият феромон. Бомбиколът, произвежданс от женските копринени пеперуди (Bombyx mori), привлича вниманието на мъжките, които се намират на километри разстояние. Той е полов феромон и афродизиак, който се носи във въздуха. Бомбиколът идеално съответствал на дефиницията. Той бил прост – само една молекула. И специфичен само за този вид пеперуди. Предизвиквал стереотипен отговор; мъжките отново и отново трептели с криле около източника на феромона, дори там да не се вижда женска.

Прочетете целия материал безплатно в новия брой на сп. Българска Наука тук:

https://issuu.com/bgnauka/docs/bgnauka90/138

Изтеглете безплатно целия брой от тук:

http://image.nauka.bg/magazine/bg-science90.pdf

Превод: Росица Ташкова

Източник: BBC


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.