Търсене
Close this search box.

„Великата индийска пустиня“ може да изчезне до век. По-топъл Индийски океан може да промени моделите на мусоните, правейки сухите места по-влажни

„Великата индийска пустиня“ може да изчезне до век. По-топъл Индийски океан може да промени моделите на мусоните, правейки сухите места по-влажни

„Великата индийска пустиня“ може да изчезне до век. По-топъл Индийски океан може да промени моделите на мусоните, правейки сухите места по-влажни

„Великата индийска пустиня“ може да изчезне до век. По-топъл Индийски океан може да промени моделите на мусоните, правейки сухите места по-влажни


Направи дарение на училище!



***

 

Постоянно е като изгрева: всяка година южноазиатският мусон наводнява зелената източна част на Индия и напуска западната част, където Индия и Пакистан имат обща граница. Тази асиметрия между хималайските тропически гори и „Великата индийска пустиня“ – най-населената в света – е оформила цивилизациите. Tъй като изменението на климата се загрява обаче, мусонът се придвижва по-далеч на запад в този регион. В рамките на един век, предполага ново проучване, пустинята може да изчезне напълно.

„Това ще засегне един милиард души“, казва Shang-Ping Xie, учен по климата в Scripps Institution of Oceanography, който не е участвал в работата. Той очаква, че резултатите от проучването предвещават повишен риск от наводнения в Голямата индийска пустиня, известна още като пустинята Тар, подобно на това, което се случи през 2022 година, когато потоп в Пакистан разсели осем милиона души и причини имуществени щети за почти 15 милиарда долара.

Повечето проучвания прогнозират, че пустините на Земята ще растат с глобалното затопляне. Пустинята Сахара, например, се очаква да се разшири с повече от 6000 квадратни километра годишно до 2050 година. Южноазиатският мусон може да има обратното въздействие върху Тар, разположена в сухия северозападен регион на южноазиатския субконтинент.


Разбери повече за БГ Наука:

***

За да направят откритието, докладвано този месец в Earth’s Future, изследователите събраха данни за времето в Южна Азия през последните 50 години. Те установиха как валежите вече са се изместили, изследвайки промените в това колко дълго е продължил мусонът и къде е концентриран сега. След това те включиха историческа информация за дъжда, както и температурите на морската повърхност в климатичен модел, за да видят как мусонът може да продължи да се променя в бъдеще при различни траектории на парникови газове.

Валежите от мусоните вече са се изместили на запад, установиха учените, като валежите се увеличават с до 50% в някои райони на сухия северозапад, докато намаляват над части от влажния изток. През следващия век моделите на екипа прогнозират, че Тар може да види почти двойно количеството на валежите, отколкото сега, тъй като мусонът се движи повече от 500 километра по-далеч на запад.

 

 

Констатациите са „контраинтуитивни“ – противоречат на логиката, казва съавторът на изследването Бхупендра Нат Госвами, метеоролог от университета Котън. „Обикновено хората говорят за това как изменението на климата ще направи влажния регион по-влажен или сухия район по-сух.“

Моделите на екипа разкриват, че Индийския океан ще продължи да се затопля неравномерно, загрявайки се по-бързо на запад, отколкото на изток. Този дисбаланс, прогнозират те, ще премести критична зона с ниско налягане, наречена интертропична зона на конвергенция, на запад с него и ще повлияе на това къде се концентрират мусонните дъждове. Госвами казва, че поради този необичаен начин интертропичната зона на конвергенция пряко засяга мястото, където южноазиатският мусон удря сушата, Тар „вероятно ще стане зелен до края на века“.

По-голямата част от валежите, които ще бомбардират Тар през следващите десетилетия, ще „дойдат на залпове“, казва Госвами, а не като постоянен ръмеж в продължение на няколко месеца. Това увеличаване на силните дъждове, изхвърлящи повече от 10 сантиметра вода на ден, ще означава, че регионът трябва да се адаптира, за да избегне годишните наводнения, които унищожават селското стопанство и изравняват градовете.

Ако се управлява правилно, увеличеният дъжд може да се превърне в благословия, казва Госвами. Това може да върне региона към климатичните модели, които позволиха на цивилизацията от долината на Инд, една от първите големи култури в света, да процъфтява преди повече от 5000 години. Политиците могат да създадат програми за събиране на водата в малки басейни, за да увеличат запасите от подземни води, казва Госвами, и да направят сушата „много по-продуктивна“. Това може да помогне за буфериране на всички селскостопански загуби, понесени от другата страна на Индия при изменението на климата.

Важно е да не се изпускат от поглед рисковете, свързани с проливни дъждове, отбелязва Ши-Ю Уанг, учен по климата в Държавния университет на Юта, който не е участвал в проучването. Той посочва опустошението, причинено от последните наводнения в Пакистан. Тъй като регионът все още се възстановява от миналогодишното наводнение, което принуди повече от 9 милиона души в Пакистан да живеят в бедност, Сие казва, че продължаващите екстремни валежи може да са „много страшни“.

Докато светът се подготвя за по-топло бъдеще, Сие казва, че новото проучване подчертава необходимостта от по-внимателно изследване на тези „тесни“ климатични преходни зони като тази в Индия и Пакистан. За някои учени тази промяна в моделите на валежите може да изглежда незначителна в сравнение с други мащабни промени в климата. Но в тези силно чувствителни и гъсто населени райони, казва той, „леката промяна на сушата има огромно въздействие“.

 

Памела Динева, превод

Статия: https://www.science.org/content/article/great-indian-desert-could-disappear-within-century


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.