Търсене
Close this search box.

Ваксините срещу COVID-19 не причиняват безплодие

 

Въпреки твърдения на антиваксъри за обратното, които не се различават от други такива, твърдящи, че ваксините причиняват аутизъм, ваксините срещу COVID-19 не влияят на плодовитостта. Напротив, вероятността за зачеване при жени с нормален менструален цикъл и техните партньори, които са получили Pfizer-BioNTech, Moderna, или ваксини Johnson & Johnson е дори по-голяма, отколкото ако не са ваксинирани. Проспективното проучване показва, че инфекцията с COVID-19 сред мъжете може временно да намали плодовитостта – резултат, който може да бъде избегнат чрез ваксинация.

Водещият автор д-р Амелия Веселинк, епидемиолог от училището по обществено здраве на Бостънския университет, и колеги, анализираха данните от проучването относно ваксинирането и инфекцията срещу COVID-19 и оплодителната способност сред жените и мъжете, участници в базираното на BUSPH проучване на бременността онлайн (PRESTO), финансирано от NIH. То включва жени, които се опитват да забременеят, и ги проследява от предшестващата бременност до шест месеца след раждането. Експериментът включва 2126 жени в САЩ и Канада, които предоставят информация за социодемографията, начина на живот, медицинските фактори и характеристиките на своите партньори от декември 2020 г. до септември 2021 г., като участниците се проследяват до ноември 2021 г.

Изследователите изчисляват вероятността за зачеване при всеки менструален цикъл, като използват датите на последната менструация на участниците, типичната продължителност на менструалния цикъл и статуса на бременността.
Степента на плодовитост сред жените участнички, които са получили поне една доза ваксина, е почти идентична с неваксинираните участнички. Оплодителната способност също е сходна при партньорите мъже, които са получили поне една доза ваксина срещу COVID-19, в сравнение с неваксинираните участници мъже. Допълнителни анализи, които отчитат броя на дозите на ваксината, марката на ваксината, историята на безплодието, професията и географския регион, също не показват ефект на ваксинацията върху фертилитета.

 

 

Въпреки че инфекцията с COVID-19 не е силно свързана с плодовитостта, мъжете, които са дали положителен тест за COVID в рамките на 60 дни от даден цикъл, са имали намалена плодовитост в сравнение с мъжете, които никога не са дали положителен тест или мъжете, които са дали положителен тест поне 60 дни преди това. Тези данни подкрепят предишни изследвания, които свързват инфекцията с COVID-19 при мъже с лошо качество на спермата и други репродуктивни дисфункции.

„Тези данни предоставят успокояващо доказателство, че ваксинирането срещу COVID на нито един от партньорите не влияе върху плодовитостта сред двойките, опитващи се да заченат“, казва старшият автор на изследването д-р Лорън Уайз, професор по епидемиология в BUSPH. „Проспективният дизайн на проучването, големият размер на извадката и географски разнородната популация на проучването са силни страни на изследването, както  и нашият перманентен контрол върху много променливи като възраст, социално-икономически статус, съществуващи здравословни условия, професия и нива на стрес.“

Новите данни също помагат за редуциране на опасенията относно влиянието на ваксините срещу COVID-19 върху плодовитостта, които възникват от недоказани твърдения в социалните мрежи за жени, претърпели промени в менструалния цикъл след ваксинация и обречени на безплодие.

 

Превод: Цонка Христова

Източник: http://scienceblogs.com


-50% на Абонамента (Годишен и Вечен) | Най-голямото намаление на БГ Наука за 2024 г.



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.