Търсене
Close this search box.

В истински празник се превърна петото юбилейно издание на наградите „За жените в науката”

В истински празник се превърна петото юбилейно издание на наградите „За жените в науката”

В истински празник се превърна петото юбилейно издание на наградите „За жените в науката”

В истински празник се превърна петото юбилейно издание на наградите „За жените в науката”


Направи дарение на училище!



***

Автор
Виктория Симеонова
Snimka3.jpg

На 27.10.2015 г. от 11ч. в Националната библиотека „Св.св.Кирил и Методий” се проведе петото юбилейно награждаване „За жените в науката” – традиция, основана от фондация „L’OREAL” и провеждана с любезното съдействие на Софийски университет “Св.Климент Охридски” и Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО.

Импровизираната зала на първия етаж на библиотеката бе тясна за всички хора на науката и журналисти, които проявиха интерес към събитието. Водещ беше българският журналист и PR експерт Максим Бехар.  Сред гостите бяха Бриджит Стрелър – генерален директор на LOREALBulgaria, зам. ректорът на Софийски университет проф.дпн.Албена Чавдарова, както и любезният домакин проф. Боряна Христова – директор на Библиотеката.

Награждаването започна като истински празник на науката и изкуството с великолепно изпълнение на трио „Хипнотик”, които традиционно поздравяват жените, посветили се на науката в България. Люба Драганова поднесе поздравителен адрес от името на Ирина Бокова – генерален директор на ЮНЕСКО за България, в който приветства всички 56 участници в тазгодишното издание на наградите. Поздравителен адрес имаше и от Ректора на Софийски университет „Св.Климент Охдирски” проф.дин.Иван Илчев, който нямаше възможност лично да присъства, но чрез зам. декана проф. Чавдарова поднесе искрените си поздравления към победителите – учили и работещи именно в Алма Матер, както и благодарностите си към фондация „L’OREAL” за дългогодишната подкрепа за младите учени у нас. С пожелание да променят България чрез умовете си се обърна към жените-учени директорката на Националната библиотека.

Проектите на жените-кандидати за престижното отличие бяха оценени от жури с председател проф.Румен Панков – зам.ректор на СУ”Св.Климент Охридски”. Победители тази година са: д-р Антония Вълчева, която се занимава с астрономия и по-специално с откриване на нови звезди, д-р Деница Теофанова – нейният проект е свързан с древните зърнени култури, които се отглеждат по нашите земи и д-р Мария Соскова, чиито научни открития са в света на технологиите. Д-р Мария Соскова нямаше възможност да присъства лично на награждаването, защото вече работи по своя проект и е в САЩ, затова тя поздрави останалите лауреати и благодари за стипендията чрез кратък филм, в който разказа повече за своята дейност. Повече информация за трите тазгодишни победителки, можете да получите на сайта на инициативата – www.zajenitevnaukata.bg.

Връчването на стипендиите завърши с групово селфи на организаторите и победителите и още едно изпълнение на прекрасното трио „Хипнотик”.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Teaser image

Snimka3_0.jpg


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.