Търсене
Close this search box.

Ураганите задействат еволюцията на по-агресивните паяци

Ураганите задействат еволюцията на по-агресивните паяци

Ураганите задействат еволюцията на по-агресивните паяци

Ураганите задействат еволюцията на по-агресивните паяци


Направи дарение на училище!



***

Превод: Елена Страхилова

Източник: Science Daily

Изследователи от Университета Макмастър, Канада, които преследват бурите в опит да изучат поведението на паяците, са установили, че екстремните метеорологични събития като тропическите урагани, могат да оказват въздействие върху еволюцията на тези видове агресивни паяци, които обитават райони, в които се формират подобни бури.

Яростните ветрове събарят дървета, разпръскват отломки из цялата гора и могат коренно да променят местообитанията на паяците, оказвайки им натиск, сочи ново проучване, публикувано в списание Nature Ecology & Evolution.

„Изключително важно е да разберем въздействието на околната среда в резултат от такива метеорологични явления върху еволюцията и естествения подбор”, казва ръководителят на екипа Джонатан Прут, еволюционен биолог и председател на Канада 150, катедра по психология, невронаука и поведение в Университета Макмастър.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„С увеличаването на морското равнище, честотата на тропическите бури също ще нараства. Сега повече от всякога трябва да се борим с екологичните и еволюционните въздействия, които оказват тези бури на животните.”

Прут и екипът му изследват колонии от женски паяци, известни като Anelosimus studiosus, живеещи покрай бреговете на Персийския залив и атлантическото крайбрежие на САЩ и Мексико, директно на пътя на тропическите циклони, които се формират над атлантическия басейн в периода от май до ноември.

За да проведат своите изследвания, на учените се налага да се справят с много логистични и методологични предизвикателства, включително предвиждането на пътя и траекторията на тропическите бури. След като се определи пътят на бурята, изследователите вземат проби от популацията на паяците преди самия циклон, след това се връщат за нови проби след 48 часа.

Така учените вземат проби от 240 колонии в посочените крайбрежни участъци и ги сравняват с контролни обекти с цел да определят дали екстремното време (в случая райони пострадали през 2018 г. от субтропичната буря Алберто и ураганите Флоренция и Майкъл) влияе върху развитието на някои характеристики при паяците и ги кара да надделяват над други.

Видът Anelosimus studiosus бива разделен на две групи с наследствени черти – кротки и агресивни. Агресивността на една колония се определя от скоростта и броя на нападателите в нея, които реагират на плячка, склонността на женските да изяждат мъжките паяци, както и яйцата си, уязвимостта на инфилтрация от хищни чужди паяци, наред с други особености.

Агресивните колонии са по-добри в придобиването на ресурси, когато те са оскъдни, но също така са по-склонни да се борят, когато са лишени от храна за дълги периоди от време или при пренаселване на колониите.

„Тропическите бури по всяка вероятност въздействат и на двата стресови фактора, променяйки броя на плячката и увеличавайки излагането на слънце. Агресивността се предава в поколенията от майка на дъщеря и е основен фактор за оцеляването и способността за възпроизводство.”

Анализът навежда на мисълта, че след тропически циклон по-агресивните колонии снасят повече яйца, за да могат по-голям брой малки да оцелеят до началото на зимата. Тенденцията се наблюдава при множество бури, вариращи по размер, продължителност и интензивност, което предполага, че това е еволюционният отговор на ефектите от тях”, споделя Прут.

 

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.