Търсене
Close this search box.

Умишлени инфекции

Умишлени инфекции

Умишлени инфекции

Умишлени инфекции


Направи дарение на училище!



***

Потенциалните ваксини против covid-19 вече са в конвенционални изпитания.

Изследователите във Великобритания обявиха планове за заразяване на доброволци с коронавирус, стартиращи през януари. Целта е да се установи минималната инфекциозна доза преди тестването на потенциални ваксини. Проучването ще бъде финансирано от правителството на Обединеното кралство, но все още не е получило окончателно етично одобрение.

„Основният приоритет е безопасността на участниците“, казва Крис Чиу от Imperial College London, чийто екип ще извърши проучването. „Прекарахме дълги месеци, в обмисляне на доказателствата и претегляне на плюсовете и минусите.“

Дозите коронавирус ще бъдат създадени от компания, наречена hVIVO, тъй като изследването изисква чист, количествено измерим източник на вируса, а не инфекция, разпространявана от човек на човек. Дозите ще съдържат същия щам, който в момента циркулира и така или иначе няма да бъде отслабен. Доброволците ще приемат вируса през носа си на капчици.

Веднага след като покажат признаци на инфекция, ще им бъде дадено антивирусното лекарство ремдезивир. Широко проучване наскоро установи, че ремдезивир не намалява смъртността от covid-19. То обаче включваше тежко болни хора, които вече бяха хоспитализирани, уточнява Чиу. Той смята, че даването на лекарството в много ранна фаза ще спре разпространението на инфекцията в белите дробове. Екипът ще обмисли и използването на други лекарства, като антитела, когато получи повече налични доказателства за тяхната ефективност.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Доброволците ще бъдат подбрани да са хора без известни здравословни проблеми и на възраст от 18 до 30 години. Вероятно първоначално те ще са от бели етнически групи поради доказателства, че чернокожите, азиатските и малцинствените етнически групи са по-склонни да се разболеят тежко. Екипът се стреми да избере доброволци от по-различни среди, веднага щом има възможност да направи това безопасно.

Проучването, включващо до 90 участници, ще бъде направено в Royal Free Hospital в Лондон. Ако някой доброволец се разболее сериозно, изследването ще бъде спряно, докато се прецени дали е безопасно то да продължи. Очакванията на екипа обаче са, че повечето доброволци дори няма да развият никакви симптоми.

Дори ако никой не се разболее тежко, тази първа фаза на изследването все пак може да отнеме няколко месеца, ако първоначалните дози се окажат твърде ниски, казва Чиу. Това е така, защото броят на леглата в болницата, достъпни за този експеримент, е ограничен и доброволците ще трябва да останат под карантина в продължение на седмици, дори ако не се заразят. Това означава, че може да минат още много месеци, преди екипът да започне да тества потенциални ваксини, като се опита да зарази доброволци, на които е била дадена ваксина, по това време една или повече ваксини може вече да са налични чрез конвенционални тестове. 

„Вероятно ще видим резултати от тестовете във фаза III (ваксина) през следващите няколко месеца“, казва Питър Оупъншоу от Imperial College London и участник в екипа.

През следващите три или четири години обаче ще бъдат разработени много различни ваксини и според Опъншоу възможността да се правят опити с доброволци ще бъде ценен начин за сравнението им. 

„Това ще бъде далеч по-бързо сравняване за установяване на ефикасността и безопасността на ваксините“, казва Робърт Рид от Университета в Саутхемптън, Великобритания.

Опитите, ограничени до по-млади хора, няма да разкрият дали ваксините защитават най-старите и най-уязвимите, но те могат да ускорят напредъка, като разкрият кои потенциални ваксини няма шанс да работят, казва Андрю Кечпол, главен изследовател в hVIVO.

„Това, което мога да направя, са бързи ваксини за тези групи“, казва той.

Учените ще създадат уебсайт, където хората могат да се регистрират при интерес за участие, докато проучването очаква одобрение от Агенцията за регулиране на лекарствата и продуктите за здравни грижи в Обединеното кралство и здравните власти. Доброволците ще получат компенсация за времето на престоя си, но Чиу отказа да уточни в какъв размер.

 

Източник: New Scientist Magazine
Превод: Радослав Тодоров

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.