Търсене
Close this search box.

Уловени преди години белуги са пуснати в специално убежище в открити води

Уловени преди години белуги са пуснати в специално убежище в открити води

Уловени преди години белуги са пуснати в специално убежище в открити води

Уловени преди години белуги са пуснати в специално убежище в открити води


Направи дарение на училище!



***

Белугите тежат около 900 кг всяка, което прави използването на специализирано подемно оборудване като товароподемни приспособления и кранове от съществено значение за пренасянето им.

Локацията на Клетсвик на картата на Исландия.

Две белуги на име Little White и Little Grey завършиха своето 9 500-километрово пътешествие, след близо десетилетие в плен.

Двата екземпляра бяха върнати отново в естествената им среда от британска благотворителна организация Sea Life Trust, в първото в света убежище за белуги в открити води, намиращо се в близост до залива Клетсвик (Исландия).

Когато са уловени в арктическите води край бреговете на Русия, те са били на възраст около година. След това са били продадени на Шанхайския океански аквариум Чан Фен, където те живели дълго в затворено вътрешно пространство.

 


Разбери повече за БГ Наука:

***

Убежището в залива Клетсвик разполага с място за около 10 белуги, но екипът твърди, че не планира да търси партньори за Little White и Little Gray в обозримо бъдеще. Вместо това те искат да се концентрират върху това да направят удобен за двойката новия им дом.

Но сега, след близо 9 години на представления и изпълняване на шоу номера, техният нов дом е специално проектирано убежище в морето, широко 32 000 квадратни метра и с дълбочина от 9 метра.
Заливът е затворен за хвърляне на мрежи, а понтони осигуряват достъп до там на обслужващия персонал, който се грижи за тях.

В света в момента има още около 300 белуги, живеещи в плен, като много от тях са държани в неприемливи условия. Преместването им в подобни убежища, би им помогнало да живеят доста по-щастлив живот, казват от Sea Life Trust.

Белугите ще прекарат няколко седмици в басейн за специални грижи, за да им помогнат да се приспособят към новия си дом. Поради продължителността на времето, прекарано в плен, те не биха могли да оцелеят в открития океан.

Източник: BBC Science Focus
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.