Търсене
Close this search box.

Учените установиха защо стотици антилопи загинаха внезапно миналата година

Учените установиха защо стотици антилопи загинаха внезапно миналата година

Учените установиха защо стотици антилопи загинаха внезапно миналата година

Учените установиха защо стотици антилопи загинаха внезапно миналата година


Направи дарение на училище!



***

Миналата година бе наблюдавано масово измиране на антилопи от вида сайга в централен Казахстан, като беше установено, че над 200 000 животни са умрели само за няколко дни. Загинали са цели стада, заедно с майките и малките им. Биолози и зоолози се опитваха да разберат какво е причинило масовата смърт на антилопите.

Изглежда сега мистерията е разгадана – Алиансът за опазване на антилопите сайга е установил, че причинителят е обичайно непатогенна бактерия, която изведнъж се е превърнала в убиец. Причината за това не е ясна.

Когато изследователите открили за първи път мъртвите и умиращи животни из пасищата на Казахстан, те нямали никаква представа за мащаба на бедствието. Първоначалните преброявания все пак били шокиращи – броят на загиналите антилопи бил десетки хиляди, но едва по-късно природозащитниците осъзнали в пълна степен обхвата на трагедията.

Смята се, че са загинали около 88% от антилопите в пустинята Бетпак Дала в Казахстан, съставящи около 70% от световната популация на вече застрашения вид.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Сега, след множество анализи на проби, взети от труповете на загиналите животни, различните лаборатории достигат до един и същи извод – причинителят е Pasteurella multocida. Смята се, че бактерията, която естествено обитава дихателните пътища на антилопите и не причинява никаква вреда на здравето им, по някаква причина е станала смъртоносна, причинявайки хеморагична септицемия.

Симптомите на заболяването включват висока температура, слюноотделяне и задух, като смъртта настъпва след 24 часа. Това напълно отговаря на наблюдаваното сред антилопите.

Не е безизвестно, че домашните животни понякога страдат от същата инфекция, но необичайното е, че смъртността в стадата на антилопата е 100%. Причините за това са неясни, но може да са свързани с предишни предположения, че животните са били изложени на необичайни климатични условия, които са ги стресирали, а много от антилопите са били майки, които току-що са родили.

Както казват от Алианса за опазване на сайга – разследването на смъртта на животните продължава, като много въпроси очакват своите отговори. С настъпването на следващия сезон на отелване, биолозите чакат с притаен дъх да видят какво ще се случи.

Преди масовото измиране, броят на антилопите бил около 300 000. Животните са били обект на лов, главно заради рогата им, които са използвани като заместител на роговете на носорозите в традиционната медицина.

 

Източник: http://www.iflscience.com


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.