Търсене
Close this search box.

Учените са открили тайната как един вид свръхчерни риби абсорбират светлината

Учените са открили тайната как един вид свръхчерни риби абсорбират светлината

Учените са открили тайната как един вид свръхчерни риби абсорбират светлината

Учените са открили тайната как един вид свръхчерни риби абсорбират светлината


Направи дарение на училище!



***

Екземпляр от свръхчерен вид риба Anoplogaster cornuta. Уникална подредба от гранули с пигменти, позволява на някои риби да поемат почти цялата светлина, която достига кожата им, така че едва 0,05 процента от тази светлина да се отразява обратно. Снимка: Карен Осборн / Смитсониън

Учените са открили как някои риби могат да поемат почти цялата светлина, която достига кожата им, така че едва 0,05 процента от тази светлина да се отразява обратно.
В най-тъмните дълбочини на океана, където от повърхността достига малко или почти никаква светлина, процъфтяват необичайни същества, много от които създават собствена светлина чрез биолуминесценция, за да ловят плячка, наред с други цели. Но няколко вида риби са разработили противоположната стратегия за оцеляване: те са ултрачерни, поглъщащи почти цялата светлина, която достига до кожата им, според нова публикация в Current Biology.

Карън Осборн от Природонаучния музей на Смитсониън се заинтригувала от тези същества, когато установява, че не е в състояние да улови тези свръхчерни риби с камерата, докато работи на терен. Тя се е опитвала да снима екземпляри, уловени в дълбокоморските тралове на екипа. „Два екземпляра, Anoplogaster cornuta и Idiacanthus antrostomus, бяха единствените две риби в течение на шест години полева работа, на които успях да направя прилични снимки“, каза Осборн.
За да направи това, тя е използвала DSLR корпус на Canon Mark II и 65-милиметров макро обектив с четири светкавици, след което тества различни настройки за осветление, като прави много снимки. И накрая, тя коригирала контраста и приложила високочестотен филтър върху изображенията, за да разкрие по-добре детайлите. Дори това не е било достатъчно за заснемане на повечето екземпляри, уловени в мрежата на трала. „През годините изтрих хиляди неуспешни снимки на други риби като безполезни, защото не можех да извадя наяве детайлите в снимките“, добавя тя. „Няма значение как сте настроили камерата или осветлението – те буквално засмукваха цялата светлина. Бих искала да имам няколко от тях сега, за да демонстрирам това.“

За да открие защо това е така, Осборн си партнира с биолога Сонке Джонсен от университета Дюк, наред с други учени. Лабораторните измервания показват, че наистина тези ултрачерни риби поглъщат повече от 99,5 процента от всяка светлина, която достига кожата им. Това е удобна адаптация за оцеляване в тъмните морски дълбочини, където дори няколко фотона светлина – излъчвани например от гладни биолуминесцентни организми наблизо – могат да издадат положението на рибата на някой хищник.
Изследователите също така са открили и тайната на това високоефективно абсорбиране на светлината – меланин, пигмент наличен също в човешката кожа, който ни предпазва от увреждане от слънчевата светлина. Меланинът се намира в гранули, известни като меланозоми, които от своя страна се съдържат в клетки, известни като меланофори. Те образуват непрекъснат слой в дермата (по-дълбоките слоеве на кожата. „Тази подредба осигурява непрекъснат слой от клетки, съдържащи пигмент, и гарантира, че този пласт е първото нещо, което среща светлината, достигаща рибата“, казва тя. „Пигментът ефективно абсорбира по-голямата част от светлината, която удря гранулата.“
Размерът и формата на тези гранули също имат значение, тъй като те разпръскват встрани всяка светлина, която не се абсорбира веднага, в пигментния слой, така че да може да бъде абсорбирана от съседни клетки, съдържащи пигмент. Това е по същество много тънък, високоефективен светлинен капан.

„Най-черната риба беше черна като VantaBlack“, казва Осборн. Тоест черна като едно от най-черните вещества, които са известни. „VantaBlack улавя светлината в плътно опаковани въглеродни микротръби, докато тези риби поглъщат светлината чрез пигмента и го правят изключително ефективно, като оптимизират размера, формата и разположението на самите пигментни гранули.“
„В почти всички ултра черни материали се нуждаете както от разсейване, така и от абсорбация“, казва съавторът Александър Дейвис, аспирант в университета Дюк. „При всички останали животни, за които знаем, разпръскването в ултрачерно оцветяване идва или от хитинова, или от кератинова матрица, като птиче перо или люспа от крило на пеперуда. Разсейването и абсорбцията идва от меланозомите, вградени в такива матрици. В тези риби и разсейването и абсорбцията идват от самите меланозоми. Това прави механизма малко по-опростен, тъй като няма нужда от структурно скеле.“


Разбери повече за БГ Наука:

***

Изглежда, че няколко свръхчерни видове са еволюирали независимо един от друг, развивайки същата адаптация. Осборн и нейните колеги са открили тези пигментни модели при 16 далечно свързани вида. Евентуалната цел на изследването е да се възприеме подобен ефективен дизайн за изработване на ултрачерни материали – като вътрешни покрития за телескопи, фотоапарати и друго светлочувствително оборудване – много по-евтино и лесно.

Източник: ARSTechnica

Превод: Александър Георгиев


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.