Търсене
Close this search box.

Учените са идентифицирали непознато досега неврогенетично рецесивно заболяване

Учените са идентифицирали непознато досега неврогенетично рецесивно заболяване

Учените са идентифицирали непознато досега неврогенетично рецесивно заболяване

Учените са идентифицирали непознато досега неврогенетично рецесивно заболяване


Направи дарение на училище!



***

a-new-recessive-disease-identified-neuroinnovationsЧовешкият геном се състои от 20 000 гена и са известни 3200, които са отговорни за различни заболявания. От тях 1700 са свързани с рецесивни такива. Рецесивните заболявания се проявяват само, когато и двамата здрави родители носят по едно дефектно копие на дадения ген – когато двете копия се унаследят едновременно от детето на тези родители, то заболяването ще се прояви при него. Сега, изследователи от Университета на Женева (UNIGE) и Университета на Осака са идентифицирали непознато досега рецесивно заболяване, причинено от дефект е един единствен ген, като заболяването се изразява в интелектуални затруднения, епилепсия и хипотония. Екипът твърди, че идентифицирайки гена, отговорен за заболяването, те са отворили вратата към специализирана диагностика и превенция. Проучването е публикувано в The American Journal of Human Genetics.

Предишни изследвания показват, че умствените затруднения са едно от най-често срещаните нарушения в човешката популация. Съществуват различни дефиниции, но е общоприето, че хората с интелектуални затруднения имат IQ под 70 и симптомите възникват още по време на периода на развитие. Умствените затруднения имат няколко етиологии, а генетичните причини, които стоят зад тях, включващи хромозомни анеуплоидии, варианти в броя на копията на гена и моногенетични нарушения, са отговорни за 25%–50% от всички случаи. За да открият причината за специфично интелектуално нарушение, съчетано с хипотония и епилепсия, екипът разгледал случаите на родствени семейства, чиито членове е възможно да носят рецесивния ген, а някои от тях страдат от същото заболяване. Така е по-лесно да се открие кой точно е генът, отговорен за синдрома. Настоящото изследване го идентифицира, чрез секвениране на геномите на семействата, в които се наблюдават симптомите на заболяването, а именно – генът PIGG.

iqIQ тестовете са най-широко използваните тестове за оценка на интелигентността, но въпреки това, те се фокусират само върху определени области от понятието „интелигентност”, като пропускат много други, например креативност, социална  и емоционална интелигентност. IQ

Изследвани са семейства, в които няколко от членовете страдат от умствени затруднения, съпроводени с хипотония и епилепсия. Екипът обяснява, че идентифицираният като причинител ген е важен елемент от веригата за продукция на белтъци – той кодира ензим, който е отговорен за модификацията на други белтъци. Когато той не функционира, това пречи на нормалното формиране на тези белтъци и води до възникване на симптомите, характерни за синдрома.

След като генът бил идентифициран, екипът все пак трябвало да потвърди, че именно той е виновникът. Те го въвели в базата данни Matchmaker, за да проверят дали и други учени са забелязали значението му за развитие на подобни симптоми. Получили положителен отговор и провели in vitro експерименти, за изследване на биохимията на гена, което им позволило да потвърдят ролята му за възникване на синдрома.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Екипът предполага, че откритието е от голямо значение за превенцията на рецесивни генетични заболявания. Те добавят, че потенциалните дефекти в гена може да бъдат детектирани, чрез секвениране на пациенти от семейства в риск.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.