Търсене
Close this search box.

Учени създават пластмаса от портокалови кори

Учени създават пластмаса от портокалови кори

Учени създават пластмаса от портокалови кори

Учени създават пластмаса от портокалови кори


Направи дарение на училище!



***

_40742625_oranges_usda_203.jpg

Британски учени измислиха нов метод за рециклиране, който превръща портокаловите кори в пластмаса.http://www.nauka.bg/sites/default/files/field/image/_40742625_oranges_usda_203.jpg

Технологията, която те са използвали, разчита на мощни микровълни, които разграждат целулозата в растителната маса и извличат летливите вещества от нея. Те могат да се дестилират в течен продукт. Ценните биоразградими вещества ще може след това да се използват в пречистватели на вода, почистващи препарати и при производството на пластмаса. Учените твърдят, че ефективността на технологията е  90% и е възможно да се прилага не само с портокалови кори, но – и с почти всеки растителен отпадък като слама, хартия или утайка от кафе.

„Микровълните активират целулозата и задействат химични реакции в портокаловите кори.“, обяснява проф. Джеймс Кларк от Университета на Йорк. По този начин се освобождават летливи вещества, включително д-лимонен, на който се дължи специфичният аромат на цитрусите и който се използва в козметиката, почистващите препарати и инсектицидите. Лимоненът може да се използва за тези цели или от него да се изработи друго вещество. По думите на проф. Кларк, устройство, което работи с такава технология, е способно да рециклира десетки килограми растителни отпадъци за час.
Университетът на Йорк е основал компанията Orange Peel Exploitation заедно с бразилски и испански партньори, за да тества идеята портокаловите кори да намерят приложение и извън индустрията за производство на сокове.

„Портокаловата кора е отличен пример за пропилян ресурс. Бразилия е най-големият производител на портокалов сок в света. Половината от всеки изцеден портокал се изхвърля и се похабява, вместо да рециклира.“, казва още проф. Кларк.

В същото време, друга група учени в САЩ са открили начин за производството на пластмаса от портокалова кора с помощта на парниковия газ въглероден диоксид.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Изследователи от Cornell University са създали нова полимер, с помощта на CO2, масло, съдържащо се в портокаловата кора и катализатор, който ускорява реакцията. Екипът се надява, че CO2 ще може един ден да се използва за създаването на пластмаса, вместо да се изхвърля в атмосферата.
Американските учени нарекли своя нов полимер „полилимонен карбонат”. Този полимер има много от характеристиките на полистирола (известен и като полистирен), който се използва в множество пластмасови изделия за еднократна употреба.

Неделин Бояджиев

По материали от:
http://www.independent.co.uk/
http://news.bbc.co.uk/
http://www.news.cornell.edu/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.