Търсене
Close this search box.

Учени секвенираха генома на белия сладък картоф Dioscorea rotundata

Учени секвенираха генома на белия сладък картоф Dioscorea rotundata

Учени секвенираха генома на белия сладък картоф Dioscorea rotundata

Учени секвенираха генома на белия сладък картоф Dioscorea rotundata


Направи дарение на училище!



***

Международен екип от учени от Earlham Institute, Великобритания и Iwate Biotechnology Research Centre, Япония, за първи път представиха в секвениран вид генома на белия сладък картоф – главна продоволствена култура, изхранваща милиони хора, с огромно икономическо и културно значение на Африканския континент.

Отглеждането на растението е затруднено от много фактори. Семената не се използват като стартов материал, а вместо това субтропичните картофи се размножават чрез грудки или части от тях. Също така тези картофи са изключително податливи на голям набор от болести и неприятели, които могат да понижават добива с до 90%.

Нигерия има за цел да стане трета по големина на населението до 2050 г., с популация от над 300 милиона, надминаваща тази на Щатите. Жизненоважно е да работим върху селекционни програми, за да можем да изхраним тези и още 9 милиарда души през 2050 г.

Този вид сладки картофи са главна част от нигерийската диета, като само в Нигерия се отглеждат 70% от световното им производство. Но при настоящите нива на консумация, търсенето започва да превишава предлагането на тази толкова икономически важна култура с огромно културно значение.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Западна и Централна Африка, основният регион на отглеждане на картофа в света, е произвел 96% от 63-те милиона тона субтропичен картоф през 2013г. Стойността на белия картоф превишава тази на всички други продоволствени култури в Африка, и струва повече от производството на царевица, ориз и сорго, взети заедно.

Разчитането на генома е от жизненоважно значение, защото за разлика от други главни продоволствени култури, като пшеница, царевица и ориз, картофът е неодомашнен. Изучаването генома на тази съдбоносна за фермерите култура ще им помогне да повишават добивите от единица площ и рационално и устойчиво да отглеждат растението.

Новият метод е описан в статията  „Genome sequencing of the staple food crop white Guinea yam enables the development of a molecular marker for sex determination„, отворена за разглеждане и сваляне в BMC Biology, и показва как това може да стане на практика. Геномният код е достъпен в публичните бази данни DDBJ и NCBI.

Голямото откритие на  международни учени от Великобритания, Германия, Япония и Нигерия е идентифицирало геномните области, които детерминират пола на картофите и познанията за тази характеристика може да подобрят скоростта на маркер-асистираната селекция.

Двудомността е рядко явление и се наблюдава при около 5-6% от цъфтящите растения. Поради това, разбирането нa процеса при белия картоф може да помогне и на други икономически важни селскостопански култури.

По света има 600 стари сорта на това растение и 10 от тях са независимо окултурени в Западна Африка, Североизточна Азия и Атлантическите и Карибски острови. Грудките на този тип картофи може да израсте до 1,5м и да тежи до 70 кг. През юни 2017г., Нигерия за първи път изнася сертифицирани субтропични картофи за Англия и САЩ.

Най-важното за Централна и Западна Африка е, че тази досега забравена култура, с помощта на селекционни програми, може да се одомашни, повишавайки хранителната стабилност и икономическото благосъстояние на райони, където населението тепърва ще се увеличава драстично.

Секвенираният геномен участък ще ни даде уникалната възможност да придобием по-добра представа за двудомността, много рядка характеристика при цъфтящите растения, в култура, която се различава от тези, секвенирани досега, казва Benjamen White, ръководителят на екипа от Earlham Institute. Разбирането на този признак ще е незаменимо средство в селекцията на картоф с по-добри качества, картоф, който ще подобри хранителната сигурност в Западна и Централна Африка и благосъстоянието на малките семейни ферми в региона.

Това е важно постижение, обяснява д-р Robert Asiedu, от Международния институт по тропическо земеделие – Западна Африка, в Нигерия. Това означава, че субтропичният картоф вече е в редиците на културите с изцяло секвениран геном, проект започнал с ориза преди няколко години. Цялата секвенирана ДНК ще подпомогне много в изучаването на генетичния контрол на някои признаци, като цъфтеж, устойчивост към болести и други качествени признаци. Това в последствие ще помогне селекцията на нови сортове да стане по-бърза и по-прецизна.

Така ще преодолеем някои от многото предизвикателства пред фермерите, отглеждащи белия сладък картоф в Африка и други части на света, разяснява професор Ryohei Terauchi, водещ автор от Университета на Киото и Iwate Biotechnology Research Centre, Япония. Това включва устойчивост към болести и неприятели, следберитбени загуби и нуждата от разработване на устойчиви стратегии за производство на културата.

 

Превод: Кирил Кръстев

Източник: Science Daily


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.