Търсене
Close this search box.

Учени са открили нов вид динозавър, който запълва празнина в еволюцията на динозаврите

Учени са открили нов вид динозавър, който запълва празнина в еволюцията на динозаврите

Учени са открили нов вид динозавър, който запълва празнина в еволюцията на динозаврите

Учени са открили нов вид динозавър, който запълва празнина в еволюцията на динозаврите


Направи дарение на училище!



***

http://images.sciencedaily.com/2011/04/110412201715-large.jpg
Екип от учени от Смитсъновия институт е открил вкаменен череп динозавър и няколко от шийните му прешлени, които не само показват нов вид, но – и еволюционна връзка между две групи динозаври. Новият вид е наречен Daemonosaurus chauliodus.  

Най-старите известни динозаври ходили или тичали със задните си крака и някои от тях са принадлежали към хищни видове като Herrerasaurus. Те обитавали днешните Аржентина и Бразилия в началото на периода Късен Триас до началото на периода Юра, тоест – преди около 230 – 205 милиона години. В линията на времето или в „генеалогичното дърво”на еволюцията на динозаврите позицията на тези ранни хищни динозаври е спорна, тъй като има разлики между техните вкаменелости и вкаменелостите на по-късните тероподи. Откриването на демонозавъра запълва тази празнота.

Понеже са били открити само черепа и няколко шийни прешлена от демонозавъра, дължината и големината му не са известни. Учените предполагат, че размерът му е колкото на голямо и високо куче. Черепът на този динозавър е тесен и продълговат и с големи гнезда на очите. Горната челюст е голяма, а горните предни зъби са големи, криви и заострени. Именно това помага на учените да измислят името на новооткрития вид. Името Daemonosaurus се основава на гръцките думи „daimon“, което означава зъл дух, демон, и „sauros“, което означава гущер или влечуго. В името на вида chauliodus се отнася до големите му закривени предни зъби.

Функциите на демонозавърския череп и шийните му прешлени показват, че този звяр е бил посредник между най-ранните известни хищни динозаври от Южна Америка и по-напредналите тероподи, например – тиранозавърът. Един такъв елемент е наличието на кухини при някои от шийните му прешлени, свързани с устройството на неговата дихателна система.

Това ново откритие показва, че има още много какво да се научи за ранната еволюция на динозаврите.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Неделин Бояджиев

По материали от:

http://www.sciencedaily.com/
http://www.zimbio.com/
http://www.huffingtonpost.com/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.