Търсене
Close this search box.

Учени разширяват познанията за диабета на молекулярно ниво

Учени разширяват познанията за диабета на молекулярно ниво

Учени разширяват познанията за диабета на молекулярно ниво

Учени разширяват познанията за диабета на молекулярно ниво


Направи дарение на училище!



***

 

  http://www.medindia.net/health-images/hba1c-diabetes.jpg
Учени от САЩ и Япония са открили ключови етапи от метаболитните процеси, свързани с диабета и рака. Изследването върху активирането на протеиновия комплекс TORC 2 е било публикувано в онлайн списанието „Current Biology”. (http://www.cell.com/current-biology/)

TORC 2 активира протеин, наречен Аct, който играе ключова роля в начина, по който клетките отговарят на инсулина, заяви Казуо Шиозаки, професор по микробиология в Колежа за биологични науки в Калифорнийския университет в Дейвис и старши автор на доклада.

Обикновено, инсулин кара мастните и мускулните клетки да извличат захарта от кръвта. Организмът на пациентите с диабет тип II произвежда достатъчно инсулин, но клетките, не реагират адекватно на хормона. Akt играе роля в поредицата от стъпки между инсулиновата експозиция и усвояването на захарта в организма; по-специално, той принуждава протеините, улавящи глюкозата в кръвта, да се движат към повърхността на клетката. Мишки, при които липсата на гена за синтез на протеина Akt, развиват симптоми, подобни на диабета.

http://www.diabetes-watch-blog.com/images/blogs/9-2007/insulin-torc2-blood-sugar.jpg

„Ние знаем, че Akt е ключов играч при диабет, което ни мотивира да продължаваме изследванията си.” казва Шиозаки. „Akt контролира растежа на клетките в началото на ранния ембрионален стадий и може да стимулира растежа на раковите клетки.”, добави той.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Откакто  TORC 2 е бил идентифициран  през 2005 г. като регулатор на Akt, изследователите се опитват да установят как той се активира. Комплексът изглежда много сходрен в организмите от тези на хората до тези на дрождите.

Kazuo Shiozaki и колегите му Hisashi Tatebe, Susumu Morigasaki, Shinichi Murayama и Tracy Zeng изучават TORC 2 в дрождите. Те открили, че протеинът, наречен Ryh1, когато е свърззан с друга молекула, наречена гуанозин трифосфат, е необходим за активирането на  TORC 2. Щамове дрожди с дефектна форма на Ryh1 са по-чувствителни към температурата и към други стресиращи фактори.

Ryh1 е много подобен на човешкия протеин, наречен Rab6. Изследователите открили, че човешкия Rab6 може до известна степен да замени Ryh1 като активатор на TORC 2 при дефектни щамове дрожди.

Rab6 принадлежи към групата на протеините, които придвижват други протеини около и в клетките. Това предполага, че Rab6 вероятно би могъл да играе двойствена роля при инсулиновата сигнализация. Това откритие доказва, че има тясна връзка между ранните и късните стъпки в отговора на клетките към инсулина.

Превел: Неделин Бояджиев

http://www.eurekalert.org/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.