Търсене
Close this search box.

Учени идентифицираха нов синдром, наречен ALPIM

Учени идентифицираха нов синдром, наречен ALPIM

Учени идентифицираха нов синдром, наречен ALPIM

Учени идентифицираха нов синдром, наречен ALPIM


Направи дарение на училище!



***

Връзката между психическото и физическото здраве е добре известна. Но понякога при наличието едновременно на психическо и физическо заболяване, телесните оплаквания на пациентите са отхвърляни или подлагани на съмнение от лекарите.

Проучване, проведено от екипа на д-р Джеръми Д. Коплан, професор по психиатрия в Медицинския център SUNY Downstate, описва висока зависимост между паническото разстройство и четири вида телесни болести. Проучването може да промени начина, по който лекарите определят границите между психиатричните и физическите заболявания.

„Пациенти с определено соматоформно разстройство – заболяване, за чиито оплаквания не може да се установи точна медицинска причина и което лекарите са склонни да приемат като измислено от самия пациент – могат да имат генетична предразположеност към развитието на истински физически заболявания, свързани с наличните оплаквания”, твърди д-р Коплан, специалист по невропсихофармакология.

Учените установяват силна зависимост между паническото разстройство, биполярното разстройство и някои телесни заболявания. Наблюдава се доминиране на определени болести сред пациенти с паническо разстройство в сравнение с общата популация.

„Паническото разстройство само по себе си може да предсказва появата на такива физически болести, които по-рано не са били свързвани с психичното състояние и за които биологичните маркери са малко или изобщо липсват”, обяснава д-р Коплан.


Разбери повече за БГ Наука:

***

В проучването, публикувано в Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neuroscience, изследователите предлагат синдром, основаващ се на налично тревожно разстройство и обединяващ четири групи заболявания, за който е въведен терминът ALPIM:

A = Anxiety disorder (тревожно разтройство – предимно паническо);

L = Ligamentous laxity (съединително-тъканна слабост – синдром на хипермобилност на ставите, сколиоза, пролапс на митралната клапа, лесна поява на синини);

P = Pain (болка – фибромиалгия, мигрена или хронично ежедневно главоболие, синдром на раздразненото дебело черво, простатит/цистит);

I = Immune disorders (заболявания, свързани с имунната система – хипотиреоидизъм, астма, алергични ринити, синдром на хроничната умора);

M = Mood disorders (растройства на настроението – депресия, биполярно афективно разстройство тип I и тип II, тахифилаксия – две трети от пациентите в проучването са с диагностицирано биполярно разстройство и повечето от тях са спрели да отговарят на терапията с антидепресанти).

Д-р Коплан отбелязва, че предлаганият синдром ALPIM не е напълно нов, тъй като съдържа важни елементи от описани преди синдроми. Водещото значение на ALPIM е да допринесе за добавянето на нови елементи, тяхното оформяне на групи и обясняването на припокриването им.

Проучването показва по-висока степен на разпространение на физически заболявания сред пациентите с паническо разстройство в сравнение с общата популация.

Например ставна халтавост е наблюдавана при 59,3% от пациентите в проучването, в сравнение с приблизително едва 10 – 15% от общата популация; фибромиалгия се среща при 80,3% от изследваните лица, в сравнение с 2,1 – 5,7% от общата популация; алергичен ринит се наблюдава при 71,1% от пациентите в изследването, като разпространението му в общата популация е около 20%.

„Нашият аргумент е, че описанията на оплакванията в медицината понякога могат да бъдат хаотични и че някои разстройства, които се разглеждат като множество несвързани и независими едно от друго състояния, е по-добре да бъдат обединени в синдром, основаващ се на тяхната обща генетична етиология”, обяснява д-р Коплан. „Пациентите заслужават по-висока информираност и научно разбиране за синдромите. Разстройствата, част от синдрома ALPIM, могат да бъдат по-добре разбрани, ако започнат да се разглеждат като често срещано явление.“

Превод: Симона Иванова

Източник: Science Daily


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.