Търсене
Close this search box.

Учен превръща всеки елемент от периодичната таблица в музика

Учен превръща всеки елемент от периодичната таблица в музика

Учен превръща всеки елемент от периодичната таблица в музика

Учен превръща всеки елемент от периодичната таблица в музика


Направи дарение на училище!



***

Music - Favim.com_.jpg
Music-shirtoid.com_.jpg

Вероятно всеки от нас е страдал в опитите си да запомни елементите от периодичната система – техните места и атомен номер. Такава е науката – изучаването на химичните елементи може да бъде досадно, но също така е и полезно, защото разкрива красотата на света около нас.

Машинният инженер Ашегън Хенри е измислил начин да направи изучаването на периодичната система по-интересно и стимулиращо – той е свързал всеки елемент със специфичен „музикален отпечатък” и може да създава музика, като ги използва.

“Надявам се, че ще бъде интересен метод за преподаване на периодичната система, но и че ще даде представа на хората за идеята, че цялата вселена се движи и създава звуци. Ние просто не ги чуваме.”– казва Хенри в интервю за Gizmondo.

Хенри предвижда методът да се използва в помощ на учените да анализират непрестанно изменящите се молекулни структури и да чуват химията – молекулите и химичните връзки. В действителност, той и неговият ученик Уей, са го използвали успешно за анализиране на полимери и установяване на нови непознати свойства.

Звукът, който е даден на всеки елемент, е създаден на базата на скоростта, с която атомите му вибрират.


Разбери повече за БГ Наука:

***

“Можете да различите елемент, който се намира в долните редове на периодичната система и елемент, който се намира в началото ѝ – като въглерода, например. Единият ще звучи с висок тон, а другият – с нисък.” – твърди Хенри.

Това не е първият случай, в който музика и наука се комбинират и дават интересен резултат. Композиторът Артър Джефс наскоро използва звуците от първата детекция на гравитационни вълни, за да създаде междузвездна музика.

Следващата стъпка на Хенри е да състави каталог на музикални отпечатъци на елементите в Технологичния институт на Джорджия. Той работи и върху приложение, което всеки ще може да използва, за да композира молекулярна музика. Публикувал е труда си в Journal of Applied Physics и очаква да получи грант за изработване на приложението от Националния научен фонд на САЩ.

Можете да чуете един от музикалнитя отпечатъци във видеото под статията – този на кристален силиций. А в SoundCloud може да чуете още, например разликата между конвергентен и дивергентен полимер.

 


Превод: Росица Ташкова

 

 

Източник: http://thescienceexplorer.com/universe/scientist-turns-each-element-periodic-table-music


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.