Търсене
Close this search box.

Цяла река в Канада е изчезнала само за 4 дни

Цяла река в Канада е изчезнала само за 4 дни

Цяла река в Канада е изчезнала само за 4 дни

Цяла река в Канада е изчезнала само за 4 дни


Направи дарение на училище!



***

Изчезнала река Credit: Dan Shugar/University of Washington-Tacoma
Изчезнала река. Credit: Dan Shugar/University of Washington-Tacoma

За пръв път в съвременната история учените са наблюдавали как цяла река изчезва за дни.

Феноменът, наречен „речно пиратство“ (river piracy), се появява, когато течението на една река е уловено от друго. Исторически доказателства сочат, че обикновено отнема хиляди години, за да се случи, но в този случай река Слимс, подхранвана от канадския ледник Каскавулш, била погълната само за 4 дни – период от време, който учените описват като „геологично мигновен и… вероятно постоянен“.

„Геолозите са виждали речно пиратство, но доколкото ни е известно никой не е документирал това през живота си“, казва геологът Dan Shugar от Вашингтонския университет в Такома.

„Хората са гледали геоложките записи – от преди стотици или милиони години – не през 21 век, когато се случва под носовете ни.“

Shugar и колеги изследователи пътували до река Слимс на експедиция за събиране на материал за научно изследване в Юкон миналия август, но когато пристигнали открили, че Слимс – която била около 480 метра широка преди – е изчезнала напълно.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Почти нямаше никакво течение. Беше просто дълго и тясно езеро“, казва Шугър.

„Водата беше някак коварна за доближаване, защото вървиш върху тези стари речни седименти, които са били кални и биха могли да те погълнат. И ден след ден можехме да видим как нивото на водата спада.“

Размерите на реката показват, че нивата на водата са спаднали рязко между 26 и 29 май 2016 година. За да изследват къде е отишла всичката вода, екипът проучил района, като използвал дронове и хеликоптери, и виновникът за това речно пиратство станал явен.

За последните 300-350 години река Слимс била подхранвана от течащите на север разтопени води от най-големият канадски ледник, Каскавулш.

Но с отдръпването на ледника в последните години заради затоплящия се климат на Земята, период на интензивно разтопяване накарал течението на разтопените води да си пробие нов канал в леда, пренасочвайки течението на юг през река Каскавулш.

Това означава, че вместо да се влива в Берингово море чрез езеро Клуейн, разтопената вода сега тече в югоизточна посока и накрая достига Тихия океан.

Това е огромна промяна – не само, защото за пръв път речно пиратство се случва толкова бързо, но защото е и първият случай, при който учените смятат, че феноменът се е случил заради предизвиканата от човека промяна в климата.

„Събитието е особено, като се има предвид чудатата географска ситуация, в която се е случило“, казва John Clague, от Университет „Саймън Фрейзър“, Канада, „но в по-широк смисъл то подчертава огромните промени, които претърпяват ледниците по света заради промените в климата“.

Въпреки че местностите около река Слимс не са много населени с хора, учените казват, че ефектите от пренасочването ще имат сериозни последици за естествената екосистема и биха повлияли на бъдещото снабдяване с вода на региона.

„Докато промяната на движението на една отдалечена ледникова река в Юкон може и да не звучи като особено голяма работа, топенето на ледниците е източник на вода за много хора“, казва геологът Rachel M. Headley, от Университета Уисконсин-Парксайд, която не била част от изследването, за The New York Times.

„Седиментите и хранителните вещества, които пренасят ледниковите реки, могат да повлияят както на речните, така и на бреговите екологични среди, а също и на селското стопанство.“

Като се има предвид местоположението на ледника Каскавулш, екипът предполага, че други топящи се ледници не биха предизвикали подобни случаи на речна кражба докато се топят, но е възможно да се случи.

Във всеки случай феноменът служи и за друго важно напомняне – в случай, че имаме нужда от такова – че последиците от глобалното затопляне могат да предизвикат драматични и трудни за предвиждане тангенти.

„Досега много от научната работа около ледниците и промените в климата бяха фокусирани около промяната на нивото на океаните“, обяснява Shugar в изявление за пресата.

„Нашето изследване показва, че може да има и други подценени, непредвидени ефекти от отдръпването на ледниците.“

Откритията са съобщени в Nature Geoscience.

Превод: Никол Николова

Източник: Science Alert


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.