Търсене
Close this search box.

Троен грош на Сигизмунд III Ваза от с. Софрониево

Троен грош на Сигизмунд III Ваза от с. Софрониево

Троен грош на Сигизмунд III Ваза от с. Софрониево

Троен грош на Сигизмунд III Ваза от с. Софрониево


Направи дарение на училище!



***

Автор: Калоян Димов

В частна колекция се съхранява сребърна монета на владетеля на Жечпосполита (държава, включваща Кралство Полша и Великото Литовско княжество) – Сигизмунд III Ваза (1587-1632 г.), която е отсечена в монетарницата на гр. Рига и която ще бъде представена в настоящото кратко съобщение[1].

Монетата, с която имах възможността да се запозная посредством снимков материал, произхожда от накит от с. Софрониево (Обр. 1). Тя е пробит сребърен троен грош на Сигизмунд III Ваза (1587-1632 г.).

Диаметърът на паричния знак от с. Софрониево е 21 мм, а данни за теглото му не ми бяха предоставени. Каталожната му референция според полското издание „Monety Zygmunta III Wazy” e Kopicki 2007, № 1414. Съдейки по данните от цитираното издание, то теглото на този екземпляр е приблизително около 2 гр.

На аверса, т. е. лицето на монетата, е представен владетелят Сигизмунд III Ваза, надясно, а около него е изписана легендата „SIG III D G REX PO D LI”, която върху тук коментираната монета, поради нейната продължителна циркулация в паричния поток и по-късната ѝ вторична употреба като част от накит, е изтрита в голяма степен.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Легендата е значително по-запазена, респективно по-лесно четима на реверса, т. е. на гърба на монетата. Там е изобразен гербът на Рига, който се състои от два ключа и крепостна порта с две кули под тях. Над герба е изписано „III”, а вляво и вдясно от герба разделена на две части е изписана годината на емитирането на монетата – 1592. Останалата част от легендата на реверса е следната: „GROS ARG TRIP CIVI RIGE”.

Трябва да отбележа, че този тип е сред най-често срещаните европейски монетни типове в българските земи през османската епоха. Той е засвидетелстван както в накити, така и в монетни съкровища. С публикуването на описаната монета се въвежда в научно обращение още един троен грош на Сигизмунд III и се допълва картината за циркулацията на паричните знаци на Жечпосполита в днешните български земи под османска власт.

 

Литература:

Kopicki 2007: E. Kopicki. Monety Zygmunta III Wazy. Szczecin, 2007.

[1] Благодаря на А. С. за предоставената информация.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.