Търсене
Close this search box.

Три редки антични монети от Южна България

Три редки антични монети от Южна България

Три редки антични монети от Южна България

Три редки антични монети от Южна България


Направи дарение на училище!



***

Автор: Любомир Василев

В настоящата работа ще разгледаме, коментираме и въведем в научени оборот три редки и интересни антични монети от единични находки, които произхождат от различни райони на Южна България. Всички коментирани и посочени, в редовете по-долу монетни екземпляри се съхраняват в частни колекции. Първата от разглежданите в случая три монети, произхожда някъде от Сливенско, докато останалите две са от района на Пловдивско, и произхождат съответно от землищата на пловдивските села Кочево(община Садово) и Браниполе(община “Родопи”).


Както по-горе посочихме, първата от разглежданите три монети, обект на настоящата работа е много рядка сребърна тракийска монета на Одриското царство – диобол на тракийският владетел Спарадок(445-435г.пр.Хр.), намерена някъде в района на Сливенско. Добре запазен и съхранен екземпляр, при това новооткрит такъв, със следното описание и характеристики:
– Тракия – Одриско царство, Спарадок(445-435г.пр.Хр.), диобол, сребро. Диаметър – 10мм., и тегло съответно – 1,27гр.
Екземпляр от частна колекция, с местонамиране района на Сливенско.
Лице/аверс: Добре запазено изображение на протоме на кон, наляво. Над коня – мъчно четлив надпис, гласящ следното: ΣПА(т.е името на издателят, в случая владетелят Спарадок, в съкратена форма – б.а.,Л.В.).
Опако/реверс: Вдлъбнат квадрат. В самият квадрат – изображение на орел, с глава наляво, захапал змия с клюна си.
Дребните сребърни монети, издавани от тракийският владетел Спарадок са едни от най-ранните монети, емитирани от одриските владетели през втората половина на Vв.пр.Хр. Същевременно с това, те са и много редки и ценни, а настоящата, която разгледахме и коментирахме, в редовете по-горе, увеличава известните досега техни находки от територията на страната, с още една находка на монета от подобен тип. Самата монета на Спарадок, е проучена от страна на автора на тези редове, по предоставени му фотоснимки,придружени с метричните данни на находката, от лице, близък приятел на собственика й.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Втората монета е от римската епоха, като тя представлява много рядък за България, а може би и единствен засега открит такъв екземпляр от територията на страната ни, на имитативна монета-варварско подражание – имитация на антониниан на император Галиен (253-268), отсечен и емитиран от някое от варварските племена-съюзници на Галските императори и римски отцепници в Галия (днешна Франция), във времето на периода от 270 до 280г., т.е. през втората половина на IIIв.
Единична находка, с местонамиране неизвестен район от землището на село Браниполе (община “Родопи” – Пловдивска област).
До този момент, находки на такива радиатни (радиатна монета, е специфичен тип антична римска монета, отсичана и емитирана от края на първата до втората половина на IIIв., при която императорът, е изобразен с лъчиста корона и сияещ бюст,в посока наляво или надясно. – б.а.,Л.В.) монети-варваризати от територията на България няма, или поне такава информация не е известна на автора на тези редове. Монетите от подобен тип, се откриват главно на територията на Западна Европа, и най-вече, в най-голямата си част на територията на днешна Франция.
Извън територията на Франция, находки на подобни варварски имитации са чиста проба случайност и много редки изключения, като цяло.
Описанието на имитативната варварска монета от землището на село Браниполе(Пловдивско), копираща римски оригинал от епохата, е дословно следното:
– Галия, варварска имитация на радиатен антониниан, вероятно копиращ оригинал на император Галиен (253-268). С правилна кръгла форма и малки размери – диаметър съответно – 11 мм. и тегло съответно – 1,65гр. Екземпляр от единична находка, съхранява се в частна колекция. Лично видяна и проучена.
Лице/аверс: Стилизиранo, небрежно и грубовато предадено изображение на сияещ бюст надясно, на владетел, с лъчиста корона (император Галиен – ?!), над главата на който, личи част от надпис с латински букви, от който се разчита само следното: ….NVS (може би GALLIENVS – ?!).
Останалата част от монетната легенда (т.е. монетният надпис, б.а.) е отрязана, като на практика, тя дефакто липсва. Този дефект се е получил, поради изхлузването на монетосечивният матричен печат, с помощта на когото е била отсечена и въпросният тип монета.
Опако/реверс: Стилизирано, небрежно и грубо предадено изображение на воин(или римски войник – ?), държащ в едната си ръка копие(?). От лявата му страна – изображение на кръстовидна звезда, а от дясната съответно надпис, с латински букви, от който се разчита само следното: …CVS.

Третата монета е също от римската епоха, от периода на Късната Античност в Римската империя. Тя представлява бронзов центенионалис (или още центенионалий, б.а.) със следи от посребряване, отсечен при управлението на император Йовиан (363-364), който за около 8 месеца (от 27 юни 363 до 17 февруари 364г. Източник: http://www.roman-emperors.org/jovian.htm , 19.05.2020г., 11:11ч.), е заемал поста римски император, бидейки по този начин владетел на Империята.
Самата монета отново е от единична находка и произхожда от местността “Юртищата” (наричана от местните жители, още и с наименованието ”Старото село” – б.а., Л.В.), в землището на село Кочево (община Садово, Пловдивска област). Подобно на предходната и тази монета е също екземпляр от частна колекция.
Като цяло монетите, издавани от Йовиан, независимо от техният метал, са сравнително рядко срещани.
Описанието на самата монета е дословно следното:
– Римска империя, Йовиан(363-364), центенионалис (също и центенионалий, б.а.), бронз със следи от посребряване. С неправилна, леко квадратна форма и размери съответно -23/21мм. и тегло – 3,05 гр.
Лице/аверс: Бюст на императора наляво (като това е по-редкият вариант при този тип монети, докато по-масовият от същият владетел е от типа “Бюст надясно” – б.а., Л.В.), с диадема и надпис на латински език, около него, гласящ дословно следното:
DN IOVIANVS PF AVG.
Опако/реверс: Лавров венец. Вътре в самият венец надпис на латински език, гласящ дословно следното: VOT MVLT.
Под самият венец, друг надпис, с дребни букви, обозначаващ наименованието на града, в чиято монетарница, е била отсечена и въпросната разглеждана от нас монета, който обаче е много повреден и мъчно четлив, и поради тази причина точното установяване на монетарницата, чийто продукт е и самата монета, обект на разглеждане в случая, е на практика невъзможно.
Според думите на собственика й, самата монета е била намерена от търсач, с металдетектор, “проучвал” района на “Старото село”, който след това я е продал на настоящият й собственик, на когото изказвам благодарността си, относно възможността за нейното лично проучване и публикуване от моя страна.
Разгледаните, в редовете по-горе три редки антични монети, които коментирахме,оповестихме и публикувахме, в настоящата работа, ни предоставят нови данни за парично-монетните циркулационни процеси, протичащи на територията на южната част от днешните български земи през епохата на Античността, като същевременно с това те увеличават известните досега в науката, находки от подобен тип монети, с по още един екземпляр.

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.