Търсене
Close this search box.

Телескопът Хъбъл пада

Телескопът Хъбъл пада

Телескопът Хъбъл пада

Телескопът Хъбъл пада


Направи дарение на училище!



***

„Можем да реагираме по два начина, когато срещнем истинска трагедия в живота – да загубим надежда и да попаднем в капана на деструктивното поведение, или да използваме предизвикателството, за да намерим вътрешната си сила.“ – Далай Лама

 

Когато си представим как телескопа Хъбъл обикаля в земната атмосфера, стотици километри над нас, бихме помислили, че той е стабилен и в безопасност за дълго време. Но въпреки нашите предположения, атмосферата на Земята не „свършва“ на 100 км нагоре, където космоса „започва“. Вместо това атмосферата на Земята продължава на невероятни разстояние и след това, макар и разредена, докато в крайна сметка се слива със слънчевия вятър. Четвъртият слой на атмосферата (от общо 5) всъщност съдържа космическия телескоп Хъбъл. Това е термосферата.

 

Слоевете на земната атмосфера, както е показано тук на мащабираната схема, се издигат много по-високо от типичното определение за граница на космоса. Всеки обект в нискоземна орбита е подложен на атмосферно влачене в някаква степен.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Въпреки, че всяка молекула кислород може да измине километър, преди да се удари в друга молекула, наличието на тези молекули е достатъчно, за да произведе бавно провлачване върху Хъбъл. С годините и преминаването на десетилетия, Хъбъл губи надморска височина и започва да пада. Ако не предприемем някакви мерки, то телескопът ще започне да пада самостоятелно и неконтролируемо до края на 2020-те години до средата на 2030-те. Най-голямата ни оптична обсерватория ще бъде загубена, а ние нямаме планове как да я спасим.

 

Превел: Гергана Карабельова /част от курса за автори на БГ Наука/

Източник: Science Blogs, https://scienceblogs.com/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.