Търсене
Close this search box.

Тайните на магнетита

Тайните на магнетита

Тайните на магнетита

Тайните на магнетита


Направи дарение на училище!



***

Автори: Виктор Сотиров, 6 клас, ПМГ “Проф. Емануил Иванов” – гр. Кюстендил

 и Красимир Сотиров, 4 клас, НУ „Св. Климент Охридски“ – гр. Кюстендил

 

Събраният магнетит е получен при наблюдение на околната среда и промиване на пясък за злато от реките Струма и нейните притоци: Драговищица, Бистрица, Банщица, Новоселска, Елешница и други.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Целта е да се изследват свойствата на минерала магнетит, след облъчване с различни видове светлина.

 

  • Всички предмети излъчват лъчи. Колкото по-топъл е един предмет, толкова повече лъчи излъчва. Най-топло е Слънцето и то излъчва най-много лъчи. Топла е и вътрешността на Земята, затова и тя излъчва лъчи – те се наричат радиация. Едни от тях ние виждаме в различни цветове: бели, жълти и червени, а други са невидими за нас.
  • Лъчите представляват микроскопични частици, които се движат, подобно на вълните в морето. Някои от тези лъчи могат да са вредни, когато са по-силни, наричаме ги радиация.
  • Радиацията може да бъде природна – излъчена от всичко, което ни заобикаля, но може да бъде и създадена от човека. Например, от атомните бомби или атомните електроцентрали. Затова тя се измерва със специални апарати, подобни на компютри.
  • Флуоресценцията е физично явление, при което частиците – атомите или молекулите преминават от възбудено в основно състояние, излъчвайки светлина.
  • Ние свързахме явлението флуоресценция с радиоактивността на магнетита.
  • Земята се предпазва от космическата радиация чрез електромагнитното си поле.

* Минералът магнетит е единственият силно магнитен минерал – или той се привлича от магнит. Съставен е от желязо и кислород (Fe2O3). На цвят е черен с кубични кристали и метален блясък.

*          Ориентацията на кристалите на магнетита в скалите показва посоката на земното магнитно поле по време на тяхното образуване.

*          Магнетитът е много разпространен минерал в скалите и пясъците, образувани при тяхното разрушаване, например в реките (Витов, Сотиров, 2014; Костов, И. 1993; Wert, C.A. and Thomson, R.M. 1970).

*          Знае се, че магнетитът абсорбира (попива) радиацията и служи за пречистване на радиоактивни разтвори (Clemic, H. et al. 1959; James, D. et al. 2009).

*          Знае се още, че магнетитът по рождение не е радиоактивен минерал (Priscila C., et al. 2013; Sung-Chan, et al. 2014).

*          Досега в науката няма описвани флуоресцентни свойства на магнетита (Сотиров и др., 2016).

 

Все още не ни е ясно дали магнетитът отразява част от някои видове лъчи като ултравиолетови и инфрачервени или наистина излъчва светлина, т.е. флуоресцира.

 

Резултати от изследванията с микроскоп (въздушна среда). Снимки: от авторите.

Струпвания от магнетитови кристали по силовите линии на магнитно поле, отразена светлина х30.

Магнетит с обикновена отразена (бяла) светлина, увеличение х30

Магнетит с ултравиолетова светлина, увеличение х30

Магнетит с увеличена сила на ултравиолетова светлина, увеличение х30

Магнетит с увеличена сила на ултравиолетова светлина, увеличение х30

 

 

Измерена радиоактивност µSv/h (микросиверта на час) 0,04-0,20 0,21-0,30 0,31-0,42

Магнетит след продължително облъчване с инфрачервена светлина, увеличение х30

 

След продължително облъчване с инфрачервена светлина светят все повече минерали. Такова постепенно усилване на цветовете не се наблюдава при облъчване с ултравиолетова светлина.

Радиактивност на магнетита 20% 60% 20%

Силата на флуоресциране на магнетита зависи от силата, а не от продължителността на ултравиолетовото облъчване.

 

Резултати от измерването на радиоактивността на магнетита с гайгеров брояч. Отчетените стойности на уреда при 100 измервания на радиоактивността на магнетитния пясък в различни точки.

Вижда се, че 20% от измерванията са със завишена радиоактивност над 0,31 µSv/h.

Предполагаме, че това са светещите по време на облъчването кристали.

  1. Минералът магнетит има вероятност да притежава специални свойства да флуоресцира и излъчва светлина или да отразява по време на облъчване със светлини като ултравиолетова и инфрачервена светлина.
  2. Предполагаме, че флуоресцират (ако флуоресцират) само абсорбиралите радиация от околната среда кристали.
  3. Минералът магнетит е широко разпространен и се извлича в големи количества при добив на злато, като се изхвърля, а може би притежава полезни свойства.
  4. Освен да записва древните електромагнитни полета, магнетитът има способността да съхранява в себе си и информация за радиоактивни замърсявания.

 

 

Изводи:

  • Откритите свойства на магнетита биха могли да се използват за създаване на карти на райони, където е имало радиация.
  • Би могло да се създаде покритие за космически апарати, които да флуоресцират и да бъдат видими в тъмната част на Космоса, както и да допринасят за защитата от радиация.
  • Могат да бъдат създадени костюми за астронавти или работещи в атомни централи, които да предпазват от радиация и да показват нейното натрупано ниво.

 

Магнитните свойства на магнетита и намирането му с различни видове светлини и уреди (гайгер), го правят лесен за намиране и събиране като отпадък и в Космоса, и на Земята.

Може да се използва за боя на мебели, които да показват нивото на натрупано лъчение от новите модерни инфрачервени уреди за отопление.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.