Супер-земи бяха открити да обикалят едно близко червено джудже


Най-близките до нас екзопланети предоставят най-добрите възможности за подробно проучване, включително и за търсене на доказателства за живот извън Слънчевата система. В проучвания, ръководени от университета в Гьотинген, екипът от астрономи RedDots е открил система от планети супер-земя, обикалящи около близката звезда Gliese 887, която е най-ярката звезда червено джудже в небето. Супер-земите са планети, които имат маса, по-голяма от тази на Земята, но значително под тази на нашите местни ледени гиганти, Уран и Нептун. Новооткритите супер-земи се намират близо до годната за живот зона на червеното джудже, където водата може да съществува в течна форма. Резултатите са публикувани в списание Science.
Екипът на астрономите RedDots наблюдавал червеното джудже, използвайки спектрографа HARPS в Европейската Южна Обсерватория в Чили. Те използвали техника, известна като „доплерово колебание“, която им позволява да измерват мъничките колебания назад и напред на звездата, причинени от гравитационното привличане на планетите. Редовните сигнали съответстват на орбити от само 9.3 и 21.8 дни, което показва две супер-Земи – Gliese 887b и Gliese 887c – и двете по-големи от Земята, но въпреки това движещи се бързо, много по-бързо дори от Меркурий. Учените предполагат, че температурата на Gliese 887c е около 70°C.
Gliese 887 е една от най-близките звезди до Слънцето, на около 11 светлинни години. Тя е много по-приглушена и е с около половината от размера на нашето Слънце, което означава, че годната за живот зона е по-близо до Gliese 887, отколкото е Земята от Слънцето. RedDots откриха още два интересни факта за Gliese 887, които се оказват добра новина не само за новооткритите планети, но и за астрономите. Първият е, че червеното джудже има много малко звездни петна, за разлика от нашето Слънце. Ако Gliese 887 беше толкова активна звезда, колкото и нашето Слънце, вероятно силен звезден вятър (изтичащ материал, който може да разруши атмосферата) просто би унищожил атмосферата на планетите. Това означава, че новооткритите планети могат да запазят атмосферата си или да имат по-плътна атмосфера от земната, и потенциално да са приемник на живот, въпреки че GJ887 получава повече светлина от Земята. Другата интересна особеност, която екипът открил, е, че яркостта на Gliese 887 е почти постоянна. Следователно ще бъде сравнително лесно да се открият атмосферите на системата от супер-земи, което ще стане основна цел за космическия телескоп Джеймс Уеб, наследник на телескопа Хъбъл.
Д-р Сандра Джеферс от университета в Гьотинген, и водещ автор на изследването, казва: „Тези планети ще осигурят страхотни възможности за по-подробни проучвания, включително и за търсене на живот извън нашата Слънчева система“.
Превод: Гергана Карабельова /част от курса за автори на БГ Наука/
Източник: Science Daily, https://www.sciencedaily.com/
