Търсене
Close this search box.

Странни, агресивни сънища може да ни предупреждават за бъдещи заболявания на мозъка

Странни, агресивни сънища може да ни предупреждават за бъдещи заболявания на мозъка

Странни, агресивни сънища може да ни предупреждават за бъдещи заболявания на мозъка

Странни, агресивни сънища може да ни предупреждават за бъдещи заболявания на мозъка


Направи дарение на училище!



***

Изследователи са намерили непредполагана връзка между необичайни, физически агресивни сънища и риска от неврологични заболявания в по-късен етап от живота, като болест на Паркинсон и деменция, и съобщават че те могат да бъдат ранен знак десетилетия преди диагнозата.

Не е много ясно колко сигурна е връзката, но резултатите са подкрепени от предишно проучване, което дава 80-100% шанс на пациенти с физически агресивни сънища евентуално да развият невродегенеративно заболяване.

Тези редки нарушения на съня, познати като REM-нарушено поведение по време на съня, карат хората да “изиграват” сънищата си, ритайки и удряйки докато спят, а понякога дори да крещят и викат, възможно е дори да изхвърчат от леглото, изпълнени с гняв.

Консенсусът между изследователите е не дали, а кога – казва експертът по съня Карлос Шенк от Регионалния Център за нарушения в съня пред Wired през 2014.


Разбери повече за БГ Наука:

***

REM или сънят с бързи движения на очите, е едно от трите състояния, през които преминаваме всяка нощ и е единствената фаза, която е свързана със сънуването. По време на REM-съня, електрическата активност на мозъка изглежда много подобна на тази през деня, с тази разлика, че по време на сън тялото ни е във временна мускулна парализа, а през деня невроните изпращат импулси непрекъснато.

Докато временната парализа позволява някакви мускулни потрепвания и мънкане, ако говорите по време на съня си, повечето хора остават неподвижни през тази фаза (ходенето по време на сън е свързано с друга фаза на съня).

Но ако развиете REM-нарушение на съня, то тогава тази фаза ще бъде доста по-различна – пациентите често извършват различни физически движения, които отговарят на техните “живи” сънища.

Не е ясно какво предизвиква началото на тези нарушения на съня, но може да възникнат на всяка възраст и възрастните мъже са много по-податливи от жените и децата (честотата е 9:1 за мъжете).

Невроученият Джон Пийвър от Универитета на Торонто, Канада, изследва връзката между тези нарушения и неврологичните болести, която все по-често се открива в научните изследвания.

Фокусирайки се върху мозъчния ствол, който от десетки години е асоцииран с формирането на съня, Пийвър е успял да изолира специфична група от клетки, която изглежда е отговорна за поддържането на REM-фазата на съня.

Когато открива тази група от клетки в мишки, той бързо успява да превключва животните между REM и не-REM фазите като просто „включва и изключва” тези клетки.

Като взели това предвид, Пийвър и неговият екип изследвали как тези клетки функционират при пациенти с нарушения в съня през REM-фазата и откриват, че те са увредени – и това е важно, защото нарушението изглежда е връзката с възникването на неврологичните заболявания.

“Поради някаква причина , клетките по време на REM-съня в тази област са първите, които биват поразени и след това невродегенеративните заболявания се разпространяват в мозъка и засягат и други области, които причиняват заболявания като Паркинсон”, казва Пийвър пред Live Science.

Всъщност, нарушеното поведение по време на REM най-добре предсказва възникването на болестта на Паркинсон.

Докато резултатите на Пийвър са още предварителни и не са проверени от други колективи, те са сходни с резултатите от предишни изследвания и за съжаление процентите са изключително високи.

При едно изследване от 2013 година, включващо 44 пациента с нарушено поведение по време на REM, изследователите са открили, че 82% от тях са развивили неврологични заболявания в рамките на 10-годиншното им наблюдение. При друго изследване, публикувано същата година, от общо 26-те изследвани пациента, 80,8% са развили Паркинсон или деменция.

Изследване от 2010 открива, че 41 от 43-мата пациенти (95%) са развили редица неврологични заболявания.

По-голямата част от тях са развили прогресивна невродегенеративна болест, наречена мултипленна системна атрофия (МСА) и предишно проучване от 2007 открива, че 100% от пациентите с МСА са диагностицирани с  нарушено поведение по време на REM съня.

Сега Пийвър казва, че неговото проучване не само подкрепя тези високи проценти, но като идентифицира нарушението в клетъчната група в мозъчния ствол като причината за неврологични заболявания, той показва причинно-следствената връзка.

“Ние наблюдавахме че повече от 80% от хората, които страдат от нарушено поведение по време на REM съня в един момент развиват синуклеинопатии (неврологични заболявания), като Паркинсон и деменция с телца на Леви”, казва той в прес-съобщение.

“Нашето проучване предлага, че нарушенията на съня може да са ранен предупреждаващ знак за заболявания, които да се появят след 15 години .”

Необходими са повече изследвания, за да се разбере точно какво се случва в мозъка, но засега това ни дава солидна индикация за това какъв тип лоши сънища трябва да ни притесняват.

Предварителните резултати от проучването на Пийвър са представени на срещата през 2017 на Канадското невронаучно общество в Монреал.

Превод: Мария Стоилова

Източник: Science Alert


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.