Търсене
Close this search box.

Сиянията на Уран

Сиянията на Уран

Сиянията на Уран

Сиянията на Уран


Направи дарение на училище!



***

Космическият телескоп Хъбъл е забелязал огромна блещукаща зона на Уран, предизвикан от силни изблици на слънчев вятър.

Учени от Парижката обсерватория използвали Космическия телескоп Хъбъл, за да погледнат тези Аврори на Уран. Credit: ESA/Hubble & NASA, L. Lamy / Observatoire de Paris
Учени от Парижката обсерватория използвали Космическия телескоп Хъбъл, за да погледнат тези Аврори на Уран. Credit: ESA/Hubble & NASA, L. Lamy / Observatoire de Paris

Учени от Парижката обсерватория използвали Космическия телескоп Хъбъл на НАСА/ЕКА, за да погледнат аврорите на Уран, които са предизвикани от потоци заредени частици като електрони, които имат различен произход, например слънчев вятър, планетарна йоносфера или лунен вулканизъм.

Частиците били уловени от мощни магнитни полета и са канализирани в горната атмосфера, където взаимодействието им с частици газ, като кислород или азот създава грандиозни експлозии от светлина.

Аврорите на Юпитер и Сатурн са били добре изучени, но аврорите на огромната ледена планета Уран остават мистерия.

Първите изображения на Уран, направени от Земята, са от 2011 година от космическия кораб Хъбъл на НАСА.


Разбери повече за БГ Наука:

***

През 2012 и 2014 година екип, воден от астроном от Парижката обсерватория, прегледал отново аврорите като използвал ултравиолетовите възможности за снимане на Спектрографа за изображения на космическия телескоп (STIS), инсталиран на Хъбъл.

Уран, видян от „Вояджър 2“ Credit: NASA
Уран, видян от „Вояджър 2“ Credit: NASA

Те проследили междупланетарните разтърсвания, причинени от две силни избухвания на слънчев вятър, който се движел от Слънцето към Уран, а след това използвали Хъбъл, за да уловят ефекта им върху аврорите на Уран и открили, че наблюдават най-интензивните аврори, видени някога на планетата.

Гледайки продължително време аврорите, те събрали първото пряко доказателство, че тези мощни блестящи райони се движат заедно с планетата.

Те преоткрили и отдавна изгубените магнитни полета на Уран, които били загубени бързо след откриването им от „Вояджър 2“ през 1986 година заради несигурности в измерванията и повърхността на планетата, която няма характерни черти.

Превод: Никол Николова

Източник: Metro.co.uk


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.