
Изследователи от Факултета за индустриално инженерство и мениджмънт към Технион – Израелски технологичен институт, са разработили система, която да тълкува саркастични изказвания в социалните мрежи. Тя е разработена от специализанта Lotam Peled, под ръководството на доц. Roi Reichart. Казва се Sarcasm SIGN (sarcasm Sentimental Interpretation GeNerator).
„Има много системи, които са създадени с целта да разпознават сарказъм, но тази е първата, която може да го прави в писмен текст”, казва Peled. „Надяваме се, че в бъдеще, ще може да помага на хора с аутизъм и синдром на Аспергер, които срещат трудности при тълкуването на сарказъм, ирония и хумор.”
Новата система е основана на машинния превод и може да преобразува саркастични изречения в искрени, такива без сарказъм. Така например, изречението „Новият филм от Бързи и Яростни е супер. #сарказъм”, ще се „преведе” в искреното изречение „Новият филм от Бързи и Яростни е ужасен”.
В тази сфера има голям напредък и приложенията за анализ на тоналността на текст се ползват с голям успех при събиране и използване на данни от социалните мрежи. Въпреки това, тези приложения не знаят как да тълкуват сарказъм, тогава когато пишещият изразява обратното на това което има предвид.
Изследователите са съставили база данни от 3000 саркастични поста в Twitter обозначени с #sarcasm, за да научат системата да прави точни тълкувания. Петима експерти са „превели” всеки пост в израз без сарказъм. Заедно с това, системата е била обучена да разпознава думи със силни тонове на сарказъм. Например „страхотен” в поста „Най-страхотният ден”. Веднъж разпознати, системата е обучена да замени тези думи с такива, които предават истинското значение на текста. Тя е прегледана внимателно от експерти, които поставят висока оценка на гладкостта и точността на тълкуванията. Те също са установили, че в повечето случаи, тя е създала правилни изречения от семантична и лингвистична гледна точка.
Автоматичното разпознаване и анализ на тоналността на текст е много сложно предизвикателство. Поради търговския му потенциал и значение за науката, то се проучва от много изследователи от цял свят. Разпознаването на тоналността на текст може да бъде използвано в социални, комерсиални и други приложения. Така то може да подобри общуването между хората и компютрите, както и общуването в социалните мрежи.
Превод: Милена Узунска
Източник: ScienceDaily
Европейска нощ на учените 2022 г.:

