Търсене
Close this search box.

Розета: Снимки от камерата OSIRIS в реално време!

Розета: Снимки от камерата OSIRIS в реално време!

Розета: Снимки от камерата OSIRIS в реално време!

Розета: Снимки от камерата OSIRIS в реално време!


Направи дарение на училище!



***

Автор
Светослав Александров
10-dec-2015-OSIRIS-Rosetta.jpg

Честно казано, бях изгубил всякаква надежда, че ще доживея този ден. Екипът на камерата OSIRIS, монтирана на борда на автоматичната междупланетна станция „Розета“, изучаваща кометата Чурюмов-Герасименко, се оказа твърде стиснат и нежелаещ да споделя своите снимки с публиката. Това бе повод за огромен срам в редиците на Европейската космическа агенция (ЕКА), но пак трябва да подчертаем – вината не е на Европейската космическа агенция. За разлика от НАСА, която е американска космическа агенция, ЕКА обединява много отделни държави със собствено управление и се съобразява с тях. Винаги в изготвянето на дадена космическа мисия участват множество организации от много различни страни, но в случая с НАСА има централизирано подчинение и ако някой учен е скръндза и не желае да споделя снимките си, самата агенция го задължава насила. При ЕКА това не е възможно да се получи. Сключват се договори, които гарантират най-често шестмесечно изключително право върху получените научни данни (включително и върху снимките). ЕКА може да се опита да притисне отделните организации, но те могат да кажат „Не“ и да се позоват на договорите и ЕКА нищо друго не може да предприеме, освен да се съобрази с евентуално добрата воля на учените, или да изчака да мине шестмесечния период и да ги задължи чак тогава. В случая с камерата OSIRIS договорите бяха многократно просрочени. Макар че през изминалите две години ЕКА успя да спаси положението – на борда на станцията „Розета“ има друга камера за навигационни цели -NAVCAM, тя вече е собственост на самата космическа агенция и агенцията редовно публикуваше снимки от нея в интернет, защото това е нейно право.

Явно нещата обаче се променят и за OSIRIS и учените най-накрая са се съгласили да има редовно публикуване на изображения! Дали защото вече са успели да напишат всичките научни статии, които могат, дали защото са разбрали, че с укриване на данни нищо няма да постигнат и само настройват хората срещу себе си, но е факт – снимки от OSIRIS ще бъдат публикувани броени часове след тяхното получаване на Земята!

За тази цел е създаден специализиран сайт (натиснете тук). Честотата на публикуване на изображенията зависи от работата на автоматичната станция „Розета“, както и на това кога самата камера OSIRIS работи. Като цяло се очаква минимум по една снимка на седмица до една снимка всеки ден, ако OSIRIS снима кометата ежедневно.

След перихелия, който беше през месец август, мисия „Розета“ навлиза в нова фаза. Кометата Чурюмов-Герасименко постепенно се отдалечава от Слънцето и в един момент генерираната електроенергия няма да стигне за захранването на научната апаратура, затова преди краят на мисията да настъпи по естествен път, се планира грандиозен финал с кацане на „Розета“ върху повърхността на кометата! Появата на сайта със снимки от OSIRIS идва точно навреме – ще бъдат публикувани снимки в моментите, когато „Розета“ се намира безпрецедентно близо до самата повърхност.

Снимките ще бъдат публикувани чрез роботизирана система, след предварителна селекция от учените. Няма да има детайлно описание какво се вижда на снимките. Просто целта е такава – да се покажат самите снимки и да се радва публиката.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Има и още добри новини – всички снимки на OSIRIS от по-ранни етапи на мисията – до 16-ти септември 2014 година, са публикувани в архива PSA на ЕКА. Това е страхотен подарък за Рождество Христово и Нова година!!!

За повече информация: ЕКА

Източник: http://www.cosmos.1.bg/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.