Търсене
Close this search box.

Роботи пред портата!

Роботи пред портата!

Роботи пред портата!

Роботи пред портата!


Направи дарение на училище!



***

Научната фантастика вече е реалност. Роботите се промъкват във всеки аспект от живота ни. Но какво (ще) изглеждат те? Заглавията не са впечатляващи: „Зловещо момиче с восъчно лице” и „Брюнетка с леко деформирани очи”…
http://www.abc.net.au/catapult/indepth/img/robotsmain.jpg
Repliee R-1 е най-новото кибер предложение от университета в Осака, Япония. Силиконът по този робот имитира кожата на пет-годишно японско момиче. Repliee няма чувствителността на западняците, но има добро, макар и изкуствено, сърце. С повече от 50 сензори и мотори, нейната цел е да изпълнява основни задачи като помощник на възрастните хора в Япония. Производителите са готови да произвеждат десетки или стотици роботи Repliee.

Роботите пристигат!

Всяка седмица идват доклади за нови роботи, нови технологии или нова изкуствена форма на живот. Един проект в Европа се опитва да създаде прост робот, който може да открива човешки емоции по изражението на човешките лица и да реагира по адекватен начин. А група студенти от университета в Аделаида построиха робот, който може да свири на цигулка. Учените от австралийската научна организация CSIRO (http://www.csiro.au/) се надяват да използват безпилотни летящи и плаващи роботи за контрол над австралийсйката флора и фауна.

Ролф Пфайфър, директор на лаборатория за изкуствен интелект в университета в Цюрих, споделя радостта си, че финансирането за изследвания, свързани с роботиката, се увеличава с всяка изминала година, което помага на учените да доведат своите роботи до все по-високи нови нива на сложност, полезност и достъпност.

Как ще изглеждат новите роботи?
http://www.abc.net.au/catapult/indepth/img/robots5.jpg
Ние сме свидетели на все повече подобрения в областта на помощните роботи, които се създават в Япония, тъй като на върха на възрастовата пирамида на населението има много пенсионери, които се нуждаят от чужда помощ. Тези роботи ще бъдат полу-автономни, ще си взаимодействат с хората, като екзо-скелети, които могат да помогнат на хората с проблеми при ходенето или на хората с инвалидни колички – роботите ще могат да засичат различни препятствия по пътя.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Друга голяма област, в която роботиката може да помогне, е медицината, по-точно – медицинските протези. Протезата не е истински робот, а по-скоро – роботизиран крайник (ръка, крак) или око, в случаите, когато споменатият орган е увреден до неизползваемост.

Роботиката и изкуствения интелект се свързват с компютрите в дома и могат да се използват при „интелигентните стаи”, които ще засичат наличието на хора и ще могат да включват и изключват осветлението, климатика, телевизора, алармата, ще отварят и затварят вратите, ще пускат водата в баня та, тоалетната и кухнята.

Каква ще бъде формата на роботите?

Някои хора вярват, че ще се радваме на хуманоидни роботи, които ще приличат на нас – хората. Други смятат, че те ще бъдат някакви машини – като прахосмукачките или пералните машини и няма да имат хуманоидни черти.

Роботите могат да бъдат разделени на три основни вида. Първи вид – промишлените роботи около транспортната лента, които произвеждат автомобили и сглобяват техните части, например. (Създаването на един универсален монтажен робот е по-сложно от конструирането на първия луноход.) Втори вид – помощните домакински роботи като прахосмукачката Roomba. (Неговата роля няма да е първостепенна за решаването на основните проблеми на цивилизацията, но в зоната на услугите и развлеченията неговото значение ще бъде неоспоримо.) Трети вид – автономните машини, използвани от военните, от миньорите и от земеделците.

„Всичко, което може да се движи самостоятелно, се счита за робот. Възможностите пред роботиката са безкрайни.“, споделя специалистът по роботика Джонатан Робъртс.

Вече има автоматизирани трактори, камиони и – дори роботи, които работят под вода. Подводният робот Starbug може да иде сам до обекта, който ще изследва и да се завърне със събраната информация (снимки, видеофилм). Той тежи само 25 кг и можете да го приберете в куфара си. Камери и сензори могат да направят автомобилите по „умни“. Ако роботът в превозното средство открие, кога шофьорът е заспал, кога се е е отклонил от пътя или кога рязко е намалил или увеличил скоростта, той би могъл да даде предупреждение на водача.

Развлечения

От години Sony разработва робота IBO. Това е много хубав, но много скъп робот, и само много богати ентусиасти могат да си позволят да го имат.
„Динозавърът” Pleo и робота Furby са е създадени от американския дизайнер на играчки Калеб Чънг. Неговите играчки показват своите емоции, например – щастие или гняв, в зависимост от начина, по който се използват от играещия си с тах. Pleo е голям скок напред към роботизираните играчки, защото технологиите, включително – двигателите, зъбните колела, камерите, кожата и инфрачервените сензори са скрити в играчка.

Колкото по-мощен е компютърът, толкова по-умен и по-интересен можете да направите своя робот.

Изкуството и роботите
http://www.abc.net.au/catapult/indepth/img/robots4.jpg
Много лаборатории по роботика и изкуствен интелект имат в своите екипи и хора на изкуството – дизайнери и художници.
Работата на художниците дава нови измерения на науката роботика. Португалски художник е участвал в израборването на роботите ArtSBot и RAP.

Австралийският художник Кърсти Бойл съчетава древните японски кукли с роботиката.

Художничката Мари Велонаки от университета в Сидни създава робот-мутант, наречен Риба-Птица. Нейният проект се основава на една приказка за птица и риба, които са влюбени, но явно не могат да бъдат заедно. Но те в крайна сметка са заедно и приемат различието на другия.

Създаването на машини, разбиращи ценността на лъжата в определени условия, е доста смело предизвикателство към човешката цивилизация, което тя отправя сама на себе си. Безусловно, разработката на подобни роботи изисква и дискусии за етичната страна на тези технологии.
Роботът постепенно ще измести човека в тежките, монотонни, опасни и нетворчески операции, като значително ще повиши производителността на труда, намалявайки същевременно неговата себестойност. И с чиста съвест може да кажем, че ако не този, то следващият век ще бъде векът на тоталното присъствие на роботите в промишлеността и в бита.
Ще имаме ли домашни любимци – роботи?
Soni създадоха робота-куче Aido.

Ще бъдат ли роботите наши сексуални партньори в бъдеще?

Според експерт, работещ в областта на изкуствения интелект, още в средата на този век да си легнеш с фатална електронна жена или със робот – супер жребец ще стане нещо напълно приемливо. Но не всички експерти споделят визията му за бъдеще, в което хуманоидите ще осигуряват знойни удоволствия в леглото плюс предварително програмиран разговор за разтуха след това. От друга страна, не са малко и онези, които смятат, че това е неизбежно, предвид напредъка, осъществяван всеки ден във възпроизвеждането на мускулите и на движенията на човека, както – и в областта на изкуствения интелект с възпроизвеждането на емоции и самоличност.
Взаимодействията между машини и хора ще бъдат интересни сами по себе си, а не – като симулации на човешки отношения.

http://www.abc.net.au/

Превел: Неделин Бояджиев


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.